Zermatt híres síterepeiről, és fontos hegyi túrák kiindulópontja is. A sí-városban sétálva szokatlan élményben lehet részünk: semmilyen jármű zaja nem zavarja meg a csobogó hegyi patakok hangját.
A tiszta hegyi levegő szennyezésének megakadályozása érdekében a városlakók népszavazással döntöttek minden belső égésű motort használó jármű betiltásáról. Bár az autók teljeskörű kitiltása drasztikus megoldásnak tűnhet, tulajdonképpen Zermattot még a 20. század második felében is szinte lehetetlen volt autóval megközelíteni (az olasz határtól például egy 3000 méter magas gleccser választja el), sokáig csak lovaskocsival közlekedtek itt.
Így a benzines autókat kihagyva a város a lovaskocsik után rögtön elektromos autókkal modernizálódott.

A város vezetése rendkívül szigorú a járművekkel szemben. Csak bizonyos cégeknek, például építő vállalatoknak, és kizárólag 3 évre engedélyezik benzines jármű használatát. Magánembereknek, boltoknak, de még éttermeknek sem hagyják jóvá, hogy autóval közlekedjenek a városban.
Iris Kündig, Zermatt önkormányzatának alelnöke egy vele készült videóinterjúban elmondta:
Húsz éve, egyszerre összesen 520 járművel rendelkezünk.
A kis elektromos furgonokat, amelyek rendőrautóként taxiként és buszként is szolgálnak, egy helyi cég, a STIMBO gyártja. A gyárban dolgozó 10 ember kézzel készíti el az évi 10-15 elektromos járművet. Az autók célja, hogy minél hosszabb élettartamot éljenek meg (ez lehet akár 30-50 év is).

Persze jól hangzik a teljesen elektromos közlekedés, de nehéz elképzelnünk, hogy hasonló infrastruktúra bármelyik nagyvárosban is megvalósulhatna. A gazdag síközpont kisváros révén könnyen bejárható biciklivel is, a helyiek pedig kényelmesen közlekednek a saját maguk gyártott taxikkal és buszokkal. Ráadásul a turisták autóit a közeli városban kiépített parkolók tárolják, a turisták ezután vonatokkal közelíthetik meg Zermattot.
A közlekedést érdemes Budapesten is figyelni, hamarosan változás jön.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés