Évről évre egyre nagyobb mennyiségű olyan csomag érkezik az Európai Unióba (EU), amelynek értéke nem éri el a 150 eurót. 2024-ben már 4,6 milliárd volt a számuk: ez kétszerese a 2023-as, illetve háromszorosa a 2022-es mennyiségnek. Az Európai Bizottság (EB) szerint az a fő probléma az így rendelt termékekkel, hogy sokuk nem felel meg az európai szabályoknak – számolt be róla a Magyar Távirati Iroda.
Az EB közlése szerint ez a mennyiségnövekedés már aggályos: sok hamisított, esetenként káros termék jut így be az unióba, ráadásul ezek a gyártók az EU-s vállalkozásokhoz képest tisztességtelen versenyelőnyhöz jutnak az online piactereken keresztül. Arról nem is beszélve, hogy a csomagok tömeges szállítása jelentős környezeti és éghajlati terhelést jelent.

Rengeteg csomag jön az EU-ba Kínából
Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztos szerint a vizsgálat alatt álló csomagok körülbelül 90 százaléka Kínából származik, és
jelentős részük a Shein divatcikk kereskedő és a Temu online áruházakon keresztül kerül forgalomba.
Mindezek miatt az EB felkérte az uniós jogalkotókat és a tagállamokat, hogy vizsgálják meg egy kezelési díj bevezetésének lehetőségét – ebből lehetne fedezni a bizottság szerint az EU-s szabályoknak való megfelelőség ellenőrzésének költségeit.
Az Európai Bizottság azt is bejelentette, hogy vizsgálatot indított a Shein ellen, mivel a cég nem tartja be az uniós fogyasztóvédelmi szabályokat. A vizsgálatot az EU 27 tagállamának illetékes hatóságaiból álló Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózattal közösen végzik. Ha a vizsgálat alatt bebizonyosodik, hogy a Shein megszegte az uniós szabályokat, bírságot szabnak ki rá.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés