Élelmiszert nyerhetnek a szegények ebben a játékban: egy kiló lisztnek is örülnek

elelmiszer-jatek-638466374
Olvasási idő kb. 5 perc

Világszerte egymilliárdnál is többen látták Omar Sunny Somrat innovatív játékműsorát a YouTube-on, amely nem csak a videón látható pingponglabdák egyensúlyozásáról vagy épp a karikák üvegekre dobálásáról szól. Az SS Food Challenge-et egy húszfős csapat készíti olyan szegénységben élő emberek számára, akiknek nehézséget okoz az akár csak egy kiló lisztre valót is előteremteni.

Több mint negyven bangladesi faluban tudják már, ki az az Omar Sunny Somrat. A most 32 éves tartalomkészítő 2017-ben kezdett videókat készíteni, szűk négy évvel később pedig a falusi gyerekeknek szervezett versenyeket háztartási gépekért. Az első, nyereményekkel járó kihívásra 2021 decemberében került sor a Banglades központjában található Pabna körzet Faridpur városában. Noha a helyieknek mindez nagyon tetszett, az ötletgazda szerint a nyeremények nem voltak épp a legpraktikusabbak. 

A dráguló élelmiszerek adták a játék ötletét

Somrat fejéből 2022-ben pattant ki a nyerő ötlet, akkor, amikor az élelmiszerárak az egekbe szöktek, a bangladesi valuta pedig leértékelődött az amerikai dollárral szemben. Ebben az évben a taka 20 százalékot veszített az értékéből, amely a bangladesi importot sokkal drágábbá tette. Somrat ekkor találta ki, hogy

a már-már megfizethetetlen étolajat vagy épp a hagymát játékuk jutalmul adják a szegényeknek.

Bangladesben ma is sokan élnek szegénységben
Bangladesben ma is sokan élnek szegénységbensuc / Getty Images Hungary

Nagy probléma Bangladesben a szegénység

Annak ellenére, hogy Banglades az elmúlt húsz évben gyors gazdasági növekedést ért el, a szegénység továbbra is jelentős probléma maradt. Banglades távoli területein, ahol Somrat a szegényeknek szóló játékműsorát forgatja, olyan létfontosságú szolgáltatások hiányoznak, mint az egészségügy, az oktatás vagy épp a megfelelő infrastruktúra. A falvakban élők 35 százaléka a szegénységi küszöb alatt él, és az emberek további 29 százalékának is nehézséget okoz a mindennapi élet.

Közülük sokan silány, tápérték nélküli élelmiszereket fogyasztanak, így esetükben nagyobb az esélye a különféle súlyos betegségeknek.

Egy 2021-es statisztika szerint 1000 élve született gyermekből 24-en meghaltak ötéves koruk előtt.

A tartalomkészítő az élelmiszeres jótékonysági játékával a szegényeknek segít
A tartalomkészítő az élelmiszeres jótékonysági játékával a szegényeknek segítRobin Rahman / Getty Images Hungary

A legszegényebbek között jobbára nőket találni a vidéki területeken, miután számukra kevesebb kereseti lehetőség kínálkozik. A helyzeten Banglades gyorsan növekvő népessége sem segít, ez ráadásul még további problémákat is szül. 

Nem csak szórakozás, jótékonyság is a játékműsor

Noha Omar Sunny Somrat szegényeknek szóló játékműsora tényleg nagy segítséget jelent a vidéki bangladesi családok számára, hiszen általa olyan alapanyagokhoz juthatnak a szegények, mint a rizs, búza, olaj, cukor vagy épp lencse, a szürke, gyakran kilátástalan hétköznapokban a szórakozásról is gondoskodik.

A játék ugyanis színt visz az életükbe, ráadásul sikerélményt is ad, hiszen a játékosok közül senki sem megy üres kézzel haza.

Emellett egy közösségi élmény is, hiszen a falu apraja-nagyja – akár több százan is – összegyűlik, hogy nézze a kihívásokat, és drukkoljon a játékban résztvevő barátainak, ismerőseinek. 

Nem kér segítséget a játékhoz az ötletgazda

Somrat, aki minden faluba szeretné eljuttatni az izgalmas, szórakoztató játékokat, maga finanszírozza a költségeket, és elutasít minden szponzorált terméket és márkamegállapodást. A játékok megszervezéséhez sem kérnek segítséget, ő és csapata találja ki az összes feladatot, ráadásul úgy, hogy azok minél változatosabbak, így a játékosok számára mindig érdekesek legyenek. Naponta úgy egy tucat játék ötlete pattan ki a fejükből, amelyeket a leendő játékosok biztonsága miatt tesztelnek is.

Az eddig általuk már félezernél is több rögtönzött játékról élesben videókat készítenek, amelyeket feltöltenek a közösségi oldalukra és a videómegosztó csatornájukra.

Rajongótáboruk már jócskán túlnőtt Bangladesen, felvételeiket világszerte százmilliók kísérik figyelemmel. 

Ha szeretnél arról is olvasni, hogy hogyan él a világ egyik legnagyobb nyomornegyedében két és fél millió ember víz és kórház nélkül, ajánljuk figyelmedbe az afrikai Kiberáról szóló cikkünket is.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek