Az új szabály szerint 2040-re 70 évre emelik meg a küszöböt. Ez azokra vonatkozik majd, akik 1970. december 31-e után születtek – írja a BBC.
A dánok igazságtalannak tartják a nyugdíjkorhatár emelését
2006 óta Dániában a várható életkorhoz igazítják a nyugdíjkorhatárt, és ötévente felülvizsgálják. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy jelenleg 67 évesen lehet nyugdíjba menni, 2030-ban 68 évesen, 2035-ben pedig már csak 69 éves korban. Ugyanakkor a miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy ezeket a változásokat nem automatikusan vezetik be, mindig megvizsgálják majd az aktuális helyzetet. Ennek ellenére a dánok nem örülnek a módosításnak. Egy szakszervezeti vezető szerint a törvény igazságtalan, mivel a dán gazdaság stabil, még náluk a legmagasabb a nyugdíjkorhatár Európában, így az emberek lemondhatnak a tisztes nyugdíjas évekről.
Egy fizikai munkát végző férfi szerint az új szabály leginkább azokra nézve hátrányos, akik nem irodában dolgoznak, hiszen például ő is komoly fizikai terhelésnek teszi ki magát minden nap.

Az európai országokban a nyugdíjkorhatár igen különböző: Svédországban a legalacsonyabb, ott már 63 éves korban nyugdíjba lehet vonulni, Olaszországban csak 67 éves kor után jogosultak erre az emberek. Az Egyesült Királyságban az 1954 és 1960 között születettek 66 évesen mehetnek nyugdíjba, akik ezután születtek, náluk emelkedik a korhatár. Franciaországban szintén ellenállást váltott ki, amikor 2023-ban Macron elnök 62 évről 64-re emelte a nyugdíjkorhatárt. Magyarországon a jelenlegi szabályozás szerint 65 éves korban lehet nyugdíjba menni, ha az illetőnek megvan a 20 év szolgálati ideje.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés