Mindkét atombomba elől csodával határos módon menekült meg egy japán férfi

GettyImages-513666223
Olvasási idő kb. 5 perc

A japán Tsutomu Yamaguchit mondhatjuk a világ legszerencsésebb emberének, bár neve talán keveseknek lehet ismerős. Az ő története az emberi túlélés egyik legmeghökkentőbb példája: két atombomba elől is megmenekült.

Vajon mekkora esély van arra, hogy valaki átéli a világtörténelem két legpusztítóbb fegyverének bevetését, és még túl is éli? Tsutomu Yamaguchi pedig éppen ezt tette. Yamaguchi egy japán üzletember volt, akit a sors kegyetlen fordulatának köszönhetően nemcsak a Hirosimai, de a Nagaszaki atombombázását is túlélte

Az első csapás: Hirosima

Tragikus dátum mindenki számára 1945. augusztus 6. – ekkor dobta le az Egyesült Államok a világ első atombombáját Hirosimára. A városban több mint 140 ezer ember vesztette életét: a legtöbbjükkel azonnal végzett a robbanás, míg másokat a sugárzás pusztított el később. Tsutomu Yamaguchi épp üzleti úton tartózkodott a japán városban, és már a hazautazására készült, amikor a bombát ledobták.

Little Boy-nak nevezték el az 1945. augusztus 6-án Hirosimára ledobott atombombát
Little Boy-nak nevezték el az 1945. augusztus 6-án Hirosimára ledobott atombombátPictures from History / Getty Images Hungary

A bomba felrobbanásának pillanatában Yamaguchi alig 3 kilométerre volt a robbanás epicentrumától. A lökéshullám a földre taszította, és súlyos égési sérüléseket szenvedett. Bal fülére átmenetileg megsüketült. Ennek ellenére – vagy talán éppen ezért – azonnal a túlélésre koncentrált, és a hatalmas akaraterejének köszönhetően – és egy kis szerencsével – sikerült kijutnia a lángoló városból. Egy ilyen esemény után azt hihetnénk, hogy ennél nagyobb megpróbáltatás már nem jöhet. Pedig jött.

A második sokk: Nagaszaki

Miután Yamaguchi túlélte a hirosimai atomrobbanást, visszatért otthonába, Nagaszakiba. Bár a teste tele volt égési sérülésekkel, alig telt el néhány nap, újra szembe kellett néznie a borzalommal: 1945. augusztus 9-én az Egyesült Államok a második atombombát is ledobta, ezúttal a saját városára, Nagaszakira.

A grafika jól szemlélteti a különböző atombombák méretéte és erejét
A grafika jól szemlélteti a különböző atombombák méretéte és erejétVisual Capitalist/science Photo / Getty Images Hungary

Yamaguchi balszerencséjére ekkor ismét a robbanás közelében tartózkodott, igaz, ezúttal egy irodában. A robbanás ereje kisebb volt, mert Nagaszaki domborzata valamennyire tompította a detonációt, de a pusztítás így is óriási volt. Yamaguchi kisebb sérüléseket szenvedett, és csodával határos módon ismét életben maradt.

Mi lehet a titka a kétszeres túlélőnek?

Az, hogy valaki túlél egy ilyen borzalmat, már önmagában is hihetetlen. De hogy kétszer is? Yamaguchi története nemcsak a szerencséről, hanem a hihetetlen túlélési ösztönről és kitartásról szól. Azt hihetnénk, hogy amikor valaki átél egy ilyen eseményt, annak nagyobb megpróbáltatása már nem lehet az életben. Erre azonban Yamaguchi rácáfolt, és kétszer is túlélte az atomtámadást. Mindezt úgy, hogy nem adta fel, és nem omlott össze.

Így Yamaguchi a történelem egyetlen olyan személyévé vált, aki mindkét atomtámadást túlélte.

A férfi egy interjúban elmondta, hogy egyszerűen szerencséje volt, ám a legtöbben egyfajta csodaként tekintettek rá, hiszen olyan körülmények között maradt életben, amelyek másokat szinte biztosan elpusztítottak volna. Az ő története nemcsak a testi gyógyulásról szól, hanem arról is, hogy hogyan lehet túlélni egy ekkora traumát.

Fat Man volt a neve a Nagaszakira ledobott atombombának
Fat Man volt a neve a Nagaszakira ledobott atombombánakBettmann / Getty Images Hungary

Hogyan tovább két atomtámadás után?

Tsutomu Yamaguchi a bombázások után visszavonultan élt, nem kereste a nyilvánosságot. Nem akart hőst faragni magából, sokáig csendben élt, és csak fia halála után kezdett nyilvánosan beszélni arról, amit átélt. Yamaguchi felismerte, hogy az ő története segíthet felhívni a figyelmet az atomfegyverek pusztító hatására. Éppen ezért élete végéig azért küzdött, hogy tiltsák be az atomfegyvereket, és sokszor nyilvánosan beszélt a két atomrobbanás okozta traumákról. Amellett, hogy fizikai sebeket ejtett rajta mindkét atomtámadás,

a lelki sebek sokkal súlyosabbak voltak számára, hiszen a háború árnyéka egész életében elkísérte, hiába élte túl.

Yamaguchi 93 éves korában, rákban hunyt el 2010-ben. Idősebb korában egyre inkább a béke iránti elkötelezettségre helyezte a hangsúlyt. Gyakorta hangoztatta, hogy a világnak soha többet nem szabad átélnie még egy ilyen pusztítást. Története figyelmeztetésként szolgál mindannyiunk számára arra vonatkozóan, hogy milyen erővel bírnak az atomfegyverek, és miért kell mindent megtennünk a világ békéjéért.

Tsutomu Yamaguchi - mindkét atombomba elől csodával határos módon menekült meg
Tsutomu Yamaguchi - mindkét atombomba elől csodával határos módon menekült megJemal Countess / Getty Images Hungary

Miért fontos a japán férfi története?

Yamaguchi életében átélt borzalmak nemcsak egy hihetetlen túlélési történet, hanem egy emlékeztető is arra, hogy az emberi akarat és kitartás micsoda elképesztő dolgokra képes. Hirosima és Nagaszaki támadása az egész világot érintette, és éppen ezért fontos Yamaguchi története, mert megmutatja, hogy a legborzasztóbb események után is van felépülés. Az ő története remek példa arra, hogy bármilyen nehézségekkel is nézünk szembe, soha nem szabad feladni a reményt.

Vajon miért maradt meg az emberek árnyéka a Hirosimában ledobott atombomba után? Olvasd el a cikkünk ide kattintva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek