Számos olyan hétköznapi dolog van, amire biztonsági okokból nincs lehetősége az Amerikai Egyesült Államok első számú vezetőjének. Például soha nem szellőztetheti ki az irodáját, de még autót sem vezethet.
Az elnöki hatalomnak is van határa
Az Amerikai Egyesült Államok elnökének lenni igen sok előnnyel és kiváltsággal járhat, ám számos hátránya is van annak, ha valaki az ország legbefolyásosabb személye és legmagasabb rangú tisztségviselője. Bár úgy tűnhet, hogy az amerikai elnök bármit megtehet, ez egyáltalán nem így van. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan mindennapi cselekedetet, amiről le kell mondania annak, aki egy személyben akar lenni az Egyesült Államok államfője, kormányfője és a fegyveres erők főparancsnoka.

Nem közlekedhetnek bárhol
Utoljára az 1963 és 1969 között regnáló Lyndon Baines Johnson, az Egyesült Államok 36. elnöke volt az, aki szabadon közlekedhetett. Az egyik legjelentősebb korlátozás, ami egy amerikai elnököt érint, az a szabad közlekedéshez való jog, így nem sok lehetősége van arra, hogy kedvteléseinek hódoljon, magánemberként bárhová is kiruccanjon, elutazzon, vagy különféle személyes ügyeket intézzen. Egy nagyobb sétához vagy biciklizéshez csupán a Camp David, vagyis az Amerikai Egyesült Államok elnökének hivatalos vidéki rezidenciája, illetve a személyes ingatlanok jöhetnek szóba. Nem véletlen, hogy a hivatalban lévő Reagan és George W. Bush elnök is a saját tanyáján lovagolhatott csak, de azt is csak azt követően, miután a titkosszolgálat lehetővé tette számukra, hogy biztonságosan körbejárhassák az ingatlant.

Csak speciális elektronikus eszközöket használhat
Barack Obama hivatalba lépését megelőzően egyetlen amerikai elnöknek sem volt saját mobiltelefonja. Ennek szintén biztonsági oka van. Ám amikor Obama 2009-ben az elnöki székbe ült, nem volt elragadtatva attól, hogy át kell adnia mobilkészülékét a biztonságiaknak. Végül sikerült meggyőznie tanácsadóit arról, hogy megtarthassa telefonját csak azért, hogy kapcsolatot tarthasson egy szűkebb családi és baráti körrel. Sőt kapott egy iPadet is, de nem olyat, ami kereskedelmi forgalomban is beszerezhető.

Obamáé egy biztonságosabb, speciálisan neki készített verzió volt, ami az ObamaPad net kapta.
Amikor Donald Trump 2017-ben hivatalba lépett, rövid ideig használhatta a saját telefonjait, majd biztonsági okokból azokat is kicserélték. Obamához hasonlóan Joe Biden is a kütyük rajongója volt, és egy módosított okosórát használt mandátuma alatt.
Az amerikai elnök nem járhat bármilyen rendezvényre
Egy másik hátránya annak, ha valaki amerikai elnök, hogy nem vehet részt bármilyen rendezvényen. Például nem lehet ott a gyermeke vagy az unokája táncestjén, sporteseményén vagy iskolai rendezvényén. Annak ugyanis, hogy az elnök biztonsága ne sérüljön, olyan ára van, ami a többi résztvevő szabadságát korlátozná, éppen ezért kizárt, hogy az elnök a fentiekhez hasonló közösségi programokon vegyen részt. Sok esetben nemcsak maga az elnök, hanem a családtagjai sem mehetnek bármilyen rendezvényre. Voltak olyan elnökök, akiknek a gyermekei a Fehér Házban jártak iskolába, mert ott nagyobb biztonságban voltak, mint egy hagyományos iskolában.
Senkit nem tilthat le a közösségi médiában
A közösségi média platformjait is csak a titkosszolgálat felügyelete mellett használhatja az elnök. Érvényes ez a korlátozás Trump elnök Twitter-fiókjára is, amit hivatalba lépése után csak jelentős korlátozások mellett használhat.
A szabályok szerint az Egyesült Államok elnöke hivatalos közösségimédia-oldalain senkit nem tilthat le, és senkit nem korlátozhat, mert az ellentétes a szólásszabadsághoz való joggal.

Csak saját géppel repülhet
Az elnök nem szállhat fel egyetlen kereskedelmi légitársaság járatára sem. Kizárólag csak az Air Force One hívójelű elnöki különgépek valamelyikével utazhat.
Egy elnök még ablakot sem nyithat
Biztonsági okokból az elnök még ablakot sem nyithat egy szép tavaszi napon. Sőt, utazás közben az autó ablakát sem húzhatja le.
Az amerikai elnök nem rakhat rendet az irodájában
Az elnöknek soha nem kell rendet tennie az irodájában, sőt tilos bármilyen hivatalos iratot vagy levelet kidobnia, de még az e-mailjeit sem törölheti ki.
Ebben az esetben az amerikai elnöké az utolsó szó
Bár a titkosszolgálat tanácsot adhat, és árgus szemmel figyeli az elnök minden lépését, ennek ellenére, ha az amerikai elnök olyasmit akar tenni, ami biztonsági kérdéseket vet fel, például kimegy a Fehér Házból, hogy üdvözölje az embereket, vagy felkeres egy veszélyes helyet, abban az esetben biztonságszakmai kérdés ide vagy oda, az elnöké az utolsó szó. Ilyenkor a titkosszolgálatnak egyetlen dolga van: mindent megtenni annak érdekében, hogy a lehető legjobban alkalmazkodni tudjon a helyzethez. Ám egy törvény értelmében a titkosszolgálat általi védelmet még ekkor sem tagadhatja meg az elnök.
Hillary és Bill Clinton vitathatatlanul az egyik legismertebb házaspár világszerte, és a házasságuk is hosszú időn át nyitott könyv volt.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés