Amikor átgondoljuk az emberi kommunikáció eszközeit, ritkán vesszük sorra a szaglást is, annak ellenére, hogy komoly szerepet játszik a mindennapjainkban. Messze túlmutat azon a képességen, ami segít elkerülni a romlott, fertőzésveszélyes növényeket, ételeket. Elliott Hoey a bázeli egyetemen megírt tanulmányában 70 különböző emberi szippantást különített el, és mindegyikhez széles jelentéstartományt társított.
Nem csak a szagokat elemezzük az orrunkkal
Kiderült, hogy hiába fejlődtünk sokat az állatvilághoz képest, mindennapi életünkben éppúgy szimatolunk, mint ők, maximum nem vesszük észre. A szaglás szerepét leginkább a párválasztás terén tartjuk érdekesnek: izgalmas tudni, hogy a másik illata fontos információkat közvetíthet, s a biokémiai jelek éppúgy szerepet játszanak a vonzalom kialakulásában, mint a látvány vagy a beszélgetés során szerzett információk. A különböző kutatásokból azonban az is kiderült, hogy képesek vagyunk kiszagolni a másik ember nemét, esetleges betegségét, hormonális állapotát (lásd menstruációs ciklus), lelkiállapotát, például hogy szorong-e, és a szaglás befolyásolja a memória működését is. Nem csoda hát, hogy folyamatosan szaglálódunk környezetünkben, legyünk akár egyedül, akár társaságban. Ugyanakkor az orron át vett hangosabb levegővétel kommunikációs eszközként is szolgál.
Van egy rossz hírem...
Figyeld meg, hogy egy beszélgetés során például szippantunk egyet, ha befejeztük a mondanivalónkat, s várunk a másik válaszára. Amennyiben rossz hírt vagy kritikát fogalmazunk meg mások felé, szintén szipogunk előtte egy sort, s akkor is így teszünk, ha szünetet tartunk a beszédben, hogy kicsit összeszedjük a gondolatainkat. Ugyanez történik, amikor egy kényes ügyben a megfelelő kifejezéseket keresgéljük. Hoey szerint a levegő gyors, hangos beszívásával és kifújásával emellett képesek vagyunk nyomatékosítani a jelenlétünket, azaz jelezzük, hogy ott vagyunk – például ez az egyik egyezményes módja annak, hogy foglalt a próbafülke vagy toalett.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
Szakítás előtti szipogás
A tudós által készített, illetve meghallgatott felvételekből az is kiderült, hogy a családi vacsorák alkalmával éppúgy kommunikálunk az orrunk segítségével, mint a munkahelyi megbeszéléseken, az orvosnál tett látogatás során, sőt a szipogás a Watergate-ügy telefonbeszélgetéseiben is szerepet játszott. Egy olyan beszélgetés során, amelyben egy férfi szakított a barátnőjével, tisztán kivehető volt a fontos és fájdalmas információ közlése előtti, orron át történő hangos levegővétel. Ez a legtöbb esetben egyáltalán nem tudatos viselkedés, ám a cikk olvasása után érdekes lesz megfigyelni, mikor és hogyan használjuk a szipogást a kommunikációnk során.