A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) jelentése szerint 2025. 5. hetében 83 600 ember fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Az idei járvány – legalábbis betegszám szempontjából – rendkívül súlyosnak mondható, utoljára 2017-ben volt hasonló – mondta el az Indexnek Rusvai Miklós virológus.
Lassan csökkenhet a beteg emberek száma
A szennyvízalapú mérésekből azonban arra lehet következtetni, hogy lassan csökkenni fog a fertőzöttek száma: az év 5. hetében az influenzavírus örökítőanyag-koncentrációjában az azt megelőző héthez képest 35 százalékos csökkenést tapasztaltak a szakemberek. A tetőzés tehát közel van, esetleg meg is történt, ám egyelőre még rengeteg a beteg: a virológus szerint
minden harmadik ember fertőzött.
Általában 5-7 évente szokott nagyobb influenzajárvány jönni, Rusvai szerint az egyéves késés a Covid számlájára írható. A szakember kiemelte: „nem lett veszélyesebb az influenza, csak a megbetegedések gyakoribbak, a szokásos életkori eloszlással”.

A gyerekek könnyebben kapják el a vírust
A kisgyermekek fogékonyabbak a fertőzésre, és az oltatlanoknál, a legyengült immunrendszerrel rendelkezőknél lehet elsősorban komolyabb megbetegedésre számítani. Ráadásul most még az időjárás sem kedvez a járvány csökkenésének. „A nyirkos, ködös, 0–10 fok közötti, szélcsendes időjárás kedvez a vírusoknak. A járványnak az vet véget, ha két hétnél tovább 15 fok fölé emelkedik a levegő hőmérséklete” – mondta Rusvai Miklós.
Jelenleg a gyerekek között tarol a betegség. Bense Tamás esztergomi gyermekorvos például arról számolt be, hogy alig tud olyan óvodáról, ahol egy csoportban 2-3 egészséges gyereknél több van. Az általános iskolások alsó tagozatában pedig az osztályok fele beteg. Az viszont jó hír, hogy a mostani járvány után Rusvai szerint a következő influenzaszezon jóval alacsonyabb esetszámmal fog lezajlani.
Nagyjából 5 évig nem kell ilyen sok megbetegedéssel számolni.
A szakember arról is beszélt, hogy az influenzás megbetegedések magas száma ellenére a kutatók, orvosok más fertőzéstől sokkal jobban tartanak. „A madárinfluenza jobban aggasztja a virológusokat. Egyelőre emberről emberre nem képes terjedni, de ez bármikor bekövetkezhet” – mondta.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés