Mérgező sminkkel a szépségért: tönkretették használóikat ezek a szerek

GettyImages-534365531
Olvasási idő kb. 6 perc

A szépségért meg kell szenvedni – tartja a mondás, ám a viktoriánus korban ez gyakran szó szerint igaz volt. A XIX. század végén élő nők szépségideáljának követése nemcsak anyagi áldozatot követelt, hanem sokszor súlyos egészségügyi kockázatokkal is járt.

Olyan veszélyes anyagokat tartalmaztak a korabeli ruhák, sminkek és kiegészítők, mint például higany, arzén vagy radioaktív színezékek – ezek hosszú távon toxikus hatással voltak viselőikre. Ennek ellenére a nők engedtek a társadalmi elvárásoknak, és sokan inkább vállalták a veszélyt csak azért, hogy elérjék a korszak által megkívánt tökéletes külsőt. De vajon miért vált ilyen fontossá a szépség a viktoriánus korban, és mi volt ennek az ára?

Ilyen a halálos smink: arzén és higany a nők arcán

A viktoriánus korban igencsak közkedvelt volt a sápadt, majdnem áttetsző arcbőr, amely a kifinomultságot és az ártatlanságot jelképezte. Az arisztokratikus külső érdekében a nők szinte bármit megtettek annak érdekében, hogy elérjék ezt a hatást: még ha az életüket is kockáztatták mindezzel.

Olyan veszélyes anyagokat tartalmaztak a korabeli ruhák, sminkek és kiegészítők, melyek hosszú távon toxikus hatással voltak viselőikre
Olyan veszélyes anyagokat tartalmaztak a korabeli ruhák, sminkek és kiegészítők, melyek hosszú távon toxikus hatással voltak viselőikreGrape_vein / Getty Images Hungary

Viktoriánus kozmetikumok higannyal

A halvány arcszínt sokan úgy érték el, hogy higanyos krémeket és púdereket alkalmaztak, a rendkívül mérgező hatású anyag használatának azonban megvoltak a maga következményei. 

Hosszú távon idegrendszeri károsodáshoz, remegéshez, sőt, bőrproblémákhoz vezethetett az, ha ilyen készítményeket alkalmaztak magukon.

Azt hihetnéd, ekkor legalább felhagytak a mérgező krémek használatával, de nem: egyre nagyobb adagokban kezdték használni ezeket a szereket. A higany káros hatásai miatt a bőr gyakran szürkévé és foltossá vált – amit aztán újabb réteg higanyos púderrel igyekeztek elfedni. 

„Ragyogó” arcszín arzénnal

A másik igencsak népszerű, ám rendkívül veszélyes kozmetikai összetevő az arzén volt, amelyet az arckrémekben és arcfehérítőkben használtak, pedig erős méregnek számított: akár kis mennyiségben is súlyosan károsította az emberi szervezetet.

A bőrön át felszívódva lassan mérgezte meg a nőket, akár bőrrákhoz is vezethetett alkalmazása.

Ennek ellenére a nők továbbra is használták ezeket a kozmetikumokat, hiszen az arzén igazán ragyogó” arcszínt kölcsönzött a bőrnek, és mindez a korszak szépségideálja szerint az egészség és vonzerő csúcsának számított.

Halálosan divatos kalapok

A viktoriánus korszak megjelenésének szerves részei voltak a különféle fejdíszek és kalapok, amelyek nemcsak státusszimbólumként, hanem a korabeli szépségideál fontos elemeiként is szolgáltak. Csak éppen sok kalap káros anyagokat tartalmazott.

A filckalapok gyártásához higanyt használtak, ugyanis a nemez formázásában segített ez a mérgező anyag, valamint növelte a kalap tartósságát. A higanygőz belélegezve azonban rendkívül mérgező volt.

A „kalaposok őrületének” nevezett jelenség – az angol nyelvben „mad as a hatter” – hamar elterjedt, amelyről még nem tudták, hogy a higanymérgezés egyik jellegzetes tünete volt: idegrendszeri zavarok, remegés, ingerlékenység és depresszió léphetett fel.

Ezáltal pedig nemcsak a gyártók, hanem a viselők is veszélybe kerültek, hiszen ki voltak téve a higanymérgezésnek: a higany apró részecskéi bejuthattak a fejbőrön keresztül is a szervezetbe, és hosszan tartó használat esetén komoly egészségkárosodást okozhattak.

Lángoló végzet: elégtek a szépségért

A korszak extravagáns ruhadivatja – mint például a krinolin szoknya és az élénk színű ruhák – igencsak magas veszélyforrásokat rejtettek: nemcsak toxikusak voltak, hanem akár halálos kimenetű baleseteket is okozhattak.

A viktoriánus korszakban nagy divat volt a mélyzöld árnyalat, amelyet gyakran „párizsi zöld” vagy „emerald green” néven emlegettek. Ezt a különleges zöld színt arzén alapú festékkel érték el, ám ez amellett, hogy a bőrrel érintkezve is veszélyes volt, belélegezve is káros hatású. Egyes források szerint az ilyen festékkel készült ruhák viselői gyakorta szenvedtek hányingertől, fejfájástól, és sokan közülük korai halált haltak.

A viktoriánus korszak egyik legtipikusabb ruhadarabja a krinolinos szoknya volt, amely hatalmas, látványos megjelenésével minden tekintetet magára vonzott. Ám a krinolin amellett, hogy kényelmetlen is volt, rendkívül gyúlékony anyagból készült. Temérdek tragédia történt, amelyben a nők ruhája könnyedén lángra kapott egy gyertya vagy kandalló közelében.

A viktoriánus korszak egyik legkiemelkedőbb eleme a krinolin szoknya volt
A viktoriánus korszak egyik legkiemelkedőbb eleme a krinolin szoknya voltduncan1890 / Getty Images Hungary

Clara Webster, egy londoni balerina a korábbi feljegyzések szerint pont így járt: egy előadás során életét vesztette, amikor meggyulladt a szoknyája, és nem sikerült időben eloltani azt. Egyetlen év alatt több száz nő is meghalhatott a gyúlékony krinolinok miatt ekkoriban.

Ezért vállalták a kockázatot

A XIX. században a szépség egyet jelentett a társadalmi ranggal és az erkölcsi értékekkel. Nemcsak az önkifejezés eszköze volt a külső megjelenés, hanem a társadalmi elvárásokkal szembeni engedelmességet is jelképezte. A korabeli nők számára természetesnek számítottak a „tökéletes” szépségért hozott áldozatok, még akkor is, ha ennek egészségük látta kárát.

Manapság már szigorú szabályozások védik a fogyasztókat a mérgező összetevőkkel szemben, ám a XIX. századi szépségpraktikák és divatelemek története intő jelként szolgálhat.

Te tudod, melyik női ruhadarab tette tönkre a nők testét és egészségét évszázadokon át? Sok időbe telt, mire megszabadultunk tőle. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek