A fejlett orvostechnológiának köszönhetően ma már testünk szinte minden porcikájáról részletes adatokat kaphatunk. De ezek a vizsgálatok amellett, hogy sok pénzbe kerülnek, időigényesek is. Egészségi állapotunk és fittségünk felmérésére azonban néha elegendő egy egyszerű funkcionális teszt.
Az egyik ilyen, bárki által elvégezhető gyakorlat a 60 másodperces egyensúlyteszt, ami sokat elárul arról, milyen fizikai állapotban vagy, és mire számíthatsz az évek múlásával.

A próba jóval több annál, mint hogy egy lábon állsz: felméri a törzs stabilitását, az izmok terhelhetőségét és az ideg-izom koordinációt. Kutatások szerint azok, akik jól teljesítenek az ilyen típusú egyensúlyteszteken, kisebb eséllyel esnek el, jobb a szív- és érrendszeri egészségük, sőt hosszabb életre is számíthatnak.
Így jósolja meg a teszt az időskori egészséged
A feladat pofonegyszerű, és egy órán vagy időmérőn kívül nem kell hozzá semmilyen eszköz. Akár a harmincas éveidben jársz, akár a hatvanas éveidet taposod, a próba életkortól függetlenül jó visszajelzést ad az alapvető fittségről.
Csak állj egy lábon, és egyensúlyozz egyenes testtartással ameddig bírsz – akár 60 másodpercig.
A teszt elvégzéséhez a lábaid legyenek csípőszélésségben, majd emeld fel az egyik lábadat. Karjaidat lazán engedd le vagy tedd csípőre. A gyakorlat közben nézz előre, a törzsedet feszítsd meg, és próbálj minél tovább egyensúlyozni. Ha meginogsz, vagy leteszed a lábad, jegyezd fel, meddig bírtad. Haladók csukott szemmel is kipróbálhatják.
Mit árul el az 1 perces teszt eredménye?

Ha sikerül stabilan, megingás nélkül végrehajtani, az kiváló izomerőre és az idegrendszer optimális mozgáskoordinációs képességére utal. Ha viszont már 20 másodperc után megbillensz, vagy leteszed a lábad, az a törzs és az alsó testrészek izmainak gyengeségére utal. De lássuk részletesen az eredményeket!
- 45-60 másodperc: kiváló eredmény, ami erős törzset, fejlett idegi izomkontrollt és remek egyensúlyérzéket jelez. Akik ebbe a kategóriába tartoznak, azok kisebb eséllyel esnek el, idősebb korukra is megőrzik az önállóságukat, és náluk alacsonyabb a halálozás kockázata.
- 30-44 másodperc: jó stabilitásra utal, de van lehetőség a fejlődésre. Érdemes olyan gyakorlatokat végezni, amelyek erősítik a törzset és a lábakat. Aki ilyen eredményt ér el, hosszú, aktív életet élhet, de a későbbi állapotromlás megelőzése érdekében oda kell figyelni az erő és a koordináció fenntartására.
- 20-29 másodperc: átlagos egyensúlyérzék. Nagyon ajánlott a rendszeresen testmozgás mellett egyensúlyi feladatokat is végezni, amelyek fokozzák a stabilitást és a koordinációt. Ez a teljesítmény azt vetíti előre, hogy az életkor előrehaladtával felléphetnek mozgásproblémák, ami beavatkozás nélkül rövidebb élettartamhoz vezethet.
- 20 másodpercnél kevesebb: a törzs stabilitásának és az alsótest erejének gyengeségére utal. Valószínűleg vannak gondok a propriocepcióval is, ami a különböző testrészek térbeli és egymáshoz viszonyított helyzetének érzékelését jelenti. Amennyiben valaki csak ilyen rövid ideig tud egy lábon állni, annál nagyobb az elesés kockázata, és a mozgással kapcsolatos egészségügyi problémák miatt idővel segítségre szorulhat, valamint megrövidülhet az élettartama. A rendszeres gyakorlás és az izomerősítés segíthet fejleszteni az egyensúlyt és javítani a várható élettartamot.
Hogyan lehet fejleszteni az egyensúlyt?
Ha nem sikerült túl fényesen az egyperces teszt, nem érdemes csüggedni. Inkább fogd fel egy segítő jelzésnek, és tegyél az egészségedért. Az egyensúly idősebb korban is javítható néhány bevált gyakorlattal.
- Egy lábon állás: a tesztben is szereplő feladatot végezd el naponta, és próbáld meg fokozatosan növelni az időt, így növelve az állóképességet.
- Tyúklépés: lépegess egyenes vonalban előre úgy, hogy az egyik sarkadat közvetlenül a másik lábad ujjai elé helyezed, ez javítja az egyensúlyt és a koordinációt.
- Törzserősítés: a plank és híd jellegű gyakorlatok erősítik az egyensúlyozáshoz szükséges izmokat.
- Jóga vagy tai chi: mindkét mozgásforma fokozza a hajlékonyságot, növeli az izomerőt és a koordinációt, ezek együttesen jobb egyensúlyozást eredményeznek.
Ha rendszeresen elvégzed ezeket a gyakorlatokat, akkor nemcsak a teszteredményed javul majd, hanem a mindennapokban is könnyedebbé, stabilabbá és biztonságosabbá válik a mozgásod, ami sokat javíthat az életminőségen, és az időskori egészségen.
Egyszerű tesztekkel azt is felmérheted, hány éves a tested valójában, próbáld ki!

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés