Ilyen meglepő előnye van a hátrafelé járásnak és az egy lábon állásnak

GettyImages-1351852696
Berényi Bianka

Az, hogy szeresd önmagad, az életed meghatározó tényezője. Ha nem vagy jóban a tükörképeddel, akkor utálsz magadra nézni, tele vagy komplexusokkal, és valószínűleg keserűbben látod a világot is. De van egy jó hírünk, ugyanis nem az az egyetlen megoldás a problémádra, hogy innentől kezdve kemény sportemberré válj.

A sporton kívül is van élet, számtalan más módon formálhatod a testedet, és ápolhatod a lelkedet is. Csak alkalmazd a testtudatos önképre fókuszáló módszereket, és máris sokkal pozitívabb és kiegyensúlyozottabb leszel, gyakorlatilag új emberré válsz tőlük.

Testtudatosság: a test és a lélek harmóniája

A mai, stresszel teli világban nem csak külön a lelkünkre vagy a testünkre érdemes figyelni, a testünk és a lelkünk egyensúlyára sokkal inkább tanácsos. Ha vagy az egyik, vagy a másik kerül előtérbe, nem lesz meg az a harmónia, melyet a testtudatosság és a mindfulness technikák ötvözete tud nyújtani. 

A testtudatosságnak számos előnye van, egyaránt hat a fizikai és a lelki jóllétedre is. Maga a kifejezés is beszédes. Testtudatosnak lenni annyit tesz, hogy tökéletesen tisztában vagyunk testünkkel, és valós önképpel rendelkezünk. Aki testtudatosan él, szinte az élete minden területén kamatoztatni tudja azt.

Ha testtudatossá válsz, jobban fogod érezni magad a bőrödben
Ha testtudatossá válsz, jobban fogod érezni magad a bőrödbenThomas Barwick / Getty Images Hungary

Fizikai gyakorlatok a testtudatosságért

Szinte minden testmozgás növelheti a testtudatot. Ez pedig hatványozottan igaz abban az esetben, ha az adott gyakorlat a testrészek és érzések szándékos tudatosításával párosul. Legyen szó jógáról vagy táncról, ha testtudatos vagy, ezek a gyakorlatok is nagyobb örömmel fognak eltölteni. 

1. Egyensúlygyakorlatok

Az egyensúly javítása az egyik módja a proprioceptív és a vesztibuláris rendszer aktiválásának, ezáltal a testtudatosság növelésének. Az egyensúlygyakorlatok lehetnek olyan egyszerűek, mint az egyenes vonalban járás vagy az egy lábon állás.

2. Jóga

A jóga az egyik legismertebb és legszélesebb körben gyakorolt testtudatossági gyakorlat. A légzés és a mozgás összekapcsolását foglalja magában, hogy a test és az elme jobban jelen legyen.

Kimutatták, hogy számos előnye van, többek között enyhíti a stresszt, javíthatja a szív egészségét, és akár gyulladáscsökkentő hatása is lehet.

3. Tajcsi

A tajcsi egy ősi kínai gyakorlat, amely a harcművészeti hagyományokból ered. Lassú, megfontolt mozdulatokat és légzést foglal magában. A tajcsi biztonságos és hatékony mozgásforma akár kezdők számára is. Ráadásul oldja a stresszt, és elősegíti a jobb alvást.

4. Hátrafelé járás

Bármilyen furcsán hangzik is, a hátrafelé járás remek módja a testtudatosság fejlesztésének.

A hátrafelé járás arra kényszerít, hogy új módon kapcsolódj a testedhez, és másképp viszonyulj a saját mozgásodhoz. Olyan izmokat is igénybe vesz, melyeket nem használunk olyan rendszeresen, mint a hagyományos járás során.

5. Meditáció és mindfulness a testtudatosságért

Számos olyan mindfulnesstechnika (azaz tudatos lélekjelenléttel kapcsolatos technika) létezik, amely segítségével a testtudatosságot is jobban ápolhatjuk.

Testszkennelő meditáció

A testpásztázó meditáció a test pásztázásának gyakorlata, és az olyan érzések tudatosítása, mint például a fájdalom, a feszültség, a zsibbadás, az ellazulás és a jóllét érzései.

Ez a fajta meditáció javíthatja az alvást, csökkentheti a fájdalmat, enyhítheti a stressz és a szorongás tüneteit.

Ha testtudatos vagy, a jóga és egyéb meditációk is jó érzéssel töltik el a lelked is
Ha testtudatos vagy, a jóga és egyéb meditációk is jó érzéssel töltik el a lelked ischesterf / Getty Images Hungary

Jóga nidra

A jóga nidra a test tudatos ellazításának, az érzetek tudatosításának és előhívásának gyakorlata. A jógahagyományban gyakran „pszichikus alvásként” írják le, vagyis a test elaltatását jelenti, miközben az elme ébren marad.

Mozgásmeditáció

Bármilyen mozgásmeditáció segíthet a testtudatosság javításában. A mozgásmeditáció a meditáció aktív formája, amelyben a mozdulatok irányítják a figyelmet.

6. Testtudatossági terápiák

Egyesek számára hasznos lehet a testtudatosságuk javítása terapeuta segítségével, például fiziko-, foglalkozás- vagy szomatikus terapeutával való munka révén.

Fizikoterápia

Fizikoterapeutát kereshetünk fel sérülés, műtét után, vagy bármikor, amikor javítani szeretnénk a mobilitásunkon. Ha komoly baleset ért, az azt követő testregenerációs terápiának is kiváló. 

Foglalkozásterápia

Foglalkozásterapeutához fordulhatunk, hogy javítsuk a mindennapi feladatok elvégzéséhez szükséges képességeinket, például akár az olyan egyszerű feladatokét is, mint egy gomb becsatolása vagy a cipő bekötése.

Ez a terápia a finom- és durva motoros készségekre összpontosít. Gyakran ajánlják olyan emberek számára, akiknek fejlődési vagy neurológiai problémáik vannak.

Szomatikus terápia

A szomatikus terapeuták a terápia fizikai megközelítéseit alkalmazzák, beleértve a relaxációt, a meditációt és a légzőgyakorlatokat, hogy segítsenek az embereknek a traumák leküzdésében. Ezek a gyakorlatok gyakran magukban foglalják az érzékek bevonását, hogy segítsenek tudatos jelenlétet és biztonságot érezni.

A testtudatosság pozitív hatásai

Jobb egyensúly és stabilitás

A testtudatosság egyik fő előnye, az erős test és elme közötti kapcsolat. Ha tudod és érzed, hogy hol van a tested a térben, jobban tudod azt kontrollálni is. Jobban figyeled a súlypontra helyezést például akár egy séta közben, vagy bármilyen fizikai aktivitás alatt.

Testsúlykontroll

A testtudatosság jó hatással lehet a testsúlyszabályozásban is.

Több kutatás is kimutatta, hogy az alacsony testtudatossággal rendelkező emberek nagyobb valószínűséggel ettek különösebb éhségérzet nélkül, amit egyértelmű összefüggésbe hoztak az elhízás kockázatával.

Fájdalomkezelés

A testtudatosság csökkentheti akár a fájdalomérzetet is bizonyos helyzetekben.

Egy tanulmány szerint, azok az emberek, akik elnyomták magukban a testi érzékeiket, például a fázást, éhséget, szomorúságot, örömet, fáradtságot, azok összességében alacsonyabb önbecsülésről, kevesebb testi kontaktusról és több depressziós tünetről számoltak be életükben.

Tehát az érzések és érzékek elfojtása meg is betegíthet.

Azok az emberek,

akik testtudatosak, sokkal jobb viszonyt ápolnak önmagukkal. Továbbá nagyobb önelfogadásról, vitalitásról és kisebb érzékszervi fájdalmakról számolnak be az életükben. Ha jobban tudatában vagy a tested jelzéseinek, jobban megértheted azt is, hogy mire van szüksége annak,

 az adott pillanatban.

Javuló mentális és érzelmi jóllét

Amikor a proprioceptív és vesztibuláris rendszered nem megfelelően dolgozza fel a környezetéből származó információkat, az stresszt eredményezhet. Előbbi a testünk érzékeléséért felelős, utóbbi az egyensúlyérzetért.

A vesztibuláris és proprioceptív rendszer kiegyensúlyozásából származó testtudatosság biztonságérzetet nyújthat mind a testben, mind a téged körülvevő világban egyaránt. Ez pedig csupa jó hozadékkal bír a tested számára, ugyanis csökkentheti a depressziót, a benned lévő szorongásokat vagy akár a szédülésérzetet is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra