Döbbenetes, mennyit változott 200 év alatt a férfitest

GettyImages-843435340
Olvasási idő kb. 6 perc

Az elmúlt közel 200 évben világszerte látványosan megváltozott a férfiak testalkata. Ráadásul a modern kor férfija már sokkal magasabb, és a testsúlya is jelentősen többet változott, mint a nőké az elmúlt évtizedekben. A kutatók megmagyarázták, mi az oka annak, hogy szemlátomást nőtt a nemek közötti különbség.

A 19. századbeli domborodó hasak jólétet hirdető ideáljától látványosan eltávolodtunk a 20. századra, ám a múlt század is érdekes tendenciákat mutat. Emlékszel, hogy néz ki az Elfújta a szél bajuszos csábítója, Clark Gable, a rosszfiú Alain Delon, a mindig laza Bruce Willis vagy a sármos Will Smith? Ha összehasonlítjuk a 20. század különböző korszakainak férfiideáljait, jól látszik, hogy az idő előrehaladtával nemcsak az izomzatuk lett "dúsabb", hanem a magasságuk is megváltozott. 

Ez az oka annak, hogy a férfiak teste jobban megváltozott

Egy tanulmány szerint az elmúlt egy évszázad alatt a férfiak kétszer annyit nőttek, mint a nők. Legalábbis a világ különböző tájáról összegyűjtött adatok azt mutatják, hogy 1900 óta jelentősen nőtt a nemek közötti magasság- és súlykülönbség.

Szemlátomást megváltozott a férfiak testalkata az elmúlt évszázadhoz képest
Szemlátomást megváltozott a férfiak testalkata az elmúlt évszázadhoz képestUwe Krejci / Getty Images Hungary

A változást a kutatók a gazdasági fejlődésre és a globális életkörülmények javulására vezetik vissza, hiszen az elmúlt században nagymértékben megváltoztak a környezeti feltételek, a táplálkozási szokások, és javult az egészségügyi ellátás is.

A kutatást végző brit tudósok megállapításukat az Egészségügyi Világszervezet tulajdonában lévő, valamint a tengerentúlon és az Egyesült Királyságban nyilvántartott adatokra alapozzák. Az életkörülményeket figyelembe véve a testalkatelemzés során a magasságot és a testsúlyt vizsgálták. Mérőszámként az úgynevezett emberi fejlődési indexet (HDI) használták, és kiderült, hogy a nők átlagosan 1,7 centiméterrel és 2,7 kilogrammal lettek nagyobbak, míg a férfiak 4 centiméterrel nőttek nagyobbra, és 6,5 kilóval nyomnak többet a mérlegen.

Miután az emberi fejlődési index a várható élettartam, az oktatásban eltöltött idő és az egy főre jutó jövedelem alapján számolható ki, az eredmények arra utalnak, hogy az életkörülmények javulásával a magasság és a testsúly is nőtt mindkét nem esetében, de a férfiaknál több mint kétszer olyan gyorsan változott, mint a nőknél.

Országon belül jelentős a testalkatváltozás

Annak megállapítására, hogy vajon az országokon belül is hasonló tendenciák érvényesülnek-e, mint ami világszerte megfigyelhető, a kutatók az Egyesült Királyság magassági rekordjait is összevetették és kiértékelték. Kiderült, hogy még így is jelentős a nemek közötti testalkatváltozás, miután a briteknél a HDI az 1900-as 0,8-ról 0,94-re emelkedett 2022-re. 

A század első felében a női átlagos magasság 1,9%-kal nőtt 159 cm-ről 162 cm-re, míg a férfiak átlagos magassága 4%-kal nőtt 170 cm-ről 177 cm-re.

Tíz centit nőttünk száz év alatt

Miután a rossz táplálkozás és a gyermekkori betegségek korlátozzák a növekedést, nem véletlen, hogy az elmúlt kétszáz évben a jobb életszínvonal hatására magasabbak lettünk. Bár az emberi magasságot az életszínvonal közvetett mértékeként is használják, fontos hangsúlyozni, hogy a magasság nem a jólét közvetlen mércéje, hiszen a testmagasság egy adott populáción belüli változása nagymértékben függ a genetikai tényezőktől is.

Bár a csontvázmaradványok alapján kiderült, hogy az elmúlt két évezredben az emberi testmagasság szinte állandó maradt, 170 cm körül ingadozott, az ipar, a technológia és az orvostudomány fejlődése, valamint az életszínvonal növekedésének hatására az elmúlt 1-2 évszázadban a testmagasság nőni kezdett. A 20. század végén és a 21. század elején született fiatal felnőttek körülbelül tíz centiméterrel, vagyis mintegy 5 százalékkal magasabbak, mint a 100 évvel ezelőtt élt elődeik.

Míg manapság az elhízás, a túlsúly gyakran a rossz táplálkozás és a rossz gazdasági helyzet jele, addig a 19. század közepén, amikor az emberek nehezebben fértek hozzá az élelemhez, a kövérkés alkat volt igazán vonzó. A széles derék azt üzente, hogy az illető megengedheti magának a pazar lakomákat. 

Férfiideál az 1870-es, az 1930-as, az 1960-as, az 1980-as és az 1990-es években
Férfiideál az 1870-es, az 1930-as, az 1960-as, az 1980-as és az 1990-es évekbenhttps://lammily.com

Az emberek testalkata az 1900-as évek elején megváltozott, a túlsúly már nem volt imponáló, az 1930-as évekre pedig Hollywood fiatalos, fitt férfiait tekintették példaképnek. Az ideális testalkat sokkal inkább izmos volt.

Ez a tendencia az 1980-as években is folytatódott, amikor az edzés még népszerűbbé vált, és az izmokat szűk ruhákkal emelték ki. A testépítés népszerű sport lett.

 

A nőknek jobban imponál, ha magas és izmos a férfi

A tanulmányt készítő kutatók szerint a jobb életkörülmények mellett, beleértve a táplálkozást és az orvostudomány fejlődését is, a darwini nemi szelekció is kulcsszerepet játszott abban, hogy a nemek testalkatváltozása ilyen egyenlőtlen, vagyis, hogy a férfiak magasabbak és izmosabbak. A szakemberek hangsúlyozták, hogy ez az átalakulás, vagyis, hogy a férfiak külleme az egészséget és a vitalitást tükrözi, hozzájárult a szaporodás sikeréhez, ráadásul a férfiakat még előnyben is részesíti a párválasztást illetően, hiszen megjelenésükkel azt üzenik, hogy sokkal jobban meg tudják védeni és meg is védik partnereiket és utódaikat másokkal szemben.

A nők sokkal inkább a magas férfiakra vágynak
A nők sokkal inkább a magas férfiakra vágynakThomas Barwick / Getty Images Hungary

A most kapott eredmények egybevágnak azokkal a korábbi vizsgálatokkal, amelyek azt igazolják, hogy a nők jobban vágynak magasabb férfiakra, mint a férfiak alacsonyabb nőkre. De az is kiderült, hogy a magas testalkatnak vannak árnyoldalai is. Bár egy felmérés szerint a magasabb emberek általában többet keresnek, azonban hajlamosabbak a különféle rákos megbetegedésekre, valószínűleg azért, mert több olyan sejttel rendelkeznek, amelyek képesek felhalmozni a betegséghez vezető mutációkat.

Négy-öt évtizeddel ezelőtt nemcsak egészségesebben táplálkoztak elődeink, de a testalkatuk is ideálisabb volt. Utánajártunk, mi ennek az oka.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek