Ezért nem jó, ha reggel a telefonod ébreszt

GettyImages-1143952151
Olvasási idő kb. 5 perc

Rosszul teszed, ha téged is a telefonod ébreszt. A mobilkészülék ugyanis nemcsak az alvásunkat zavarhatja meg, hanem az egészségünkre is káros lehet, és még a napunk is nyűgösebben indul.

Sokan már nemcsak telefonálásra használják a mobiljukat. A készülék átvette a családi fotóalbum, a fényképezőgép, a határidőnapló és az ébresztőóra szerepét is. 

Felejtsd el a telefonod szundi gombját

Ha éjszakánként szeretnénk jobban és nyugodtabban aludni, valamint kipihentebben ébredni, jobban tesszük, ha telefonunkat ébresztőórára cseréljük.
Ideális esetben, ha csörög az óra, azonnal felkelünk. Abban az esetben, ha hagyományos ébresztőóra költ minket, esélyünk sincs arra, hogy a szundi gomb éberségében bízva egyszer, kétszer vagy akár többször is visszaaludjunk. Bár a szundi gomb egyszeri megnyomása lélektanilag segíthet abban, hogy könnyebbnek érezzük az ébredést, többször semmiképpen nem ajánlott megnyomni, mert a visszaalvással nyert néhány perc már egyáltalán nem pihentet.

A telefont cseréljük inkább hagyományos ébresztőórára
A telefont cseréljük inkább hagyományos ébresztőóráraShutterstock

Így hat az agyunkra, ha a telefonunk ébreszt reggel

Az éjszakai alvás során 4-6 ciklus fordul elő, és mindig a ciklus végéhez közeledve érjük el a gyors szemmozgásos (REM) alvást, ami fontos szerepet játszik a memóriafeldolgozásban és a pihentető alvásban, melyek befolyásolják az agy működését.
A szakértők szerint az alvási ciklus ezen részét nem javasolt azzal megtörni, hogy a kelleténél korábbra állítjuk be a telefonunk ébresztőjét, majd a szundi üzemmódra bízva magunkat épp az alvás egyik legértékesebb részétől fosztjuk meg magunkat.

Ehelyett jobb, ha engedjük magunkat mélyen aludni, megszakítás nélkül egészen addig, amíg valóban fel kell kelnünk.

Ha nem alszunk eleget, vagy nem alszunk jól, kicsi annak az esélye, hogy a szundi gombbal pluszban nyert 5-10 percnyi alvás jelentős hatást fejt ki.
Ha reggel felébredünk, és nem érezzük azt, hogy kipihentük volna magunkat, a legjobb, ha felkelünk és a megszokott menetrendnek megfelelően elkezdjük a napot, miközben tudatosan teszünk annak érdekében, hogy a következő éjszaka pihentetőbb legyen.

Kíméletesebb, ha ébresztőórára ébredünk

Nem csupán a szundi gomb a legnagyobb ellensége a nyugodt alvásnak. Ha a nap végén nem kapcsoljuk ki a készüléket, vagy nem módosítunk a napközbeni üzemmódokon, akkor számos funkció, mint például a rezgés, a fények, a zajok ugyanúgy működnek, mint amikor mi is aktívak vagyunk. Ezek a jelzések pedig megzavarhatják az alvásunkat. Sőt, akár fel is ébreszthetik a kíváncsiságunkat, arra késztetve minket, hogy a telefonunk után nyúljunk.

Ha éjszaka is a közelünkben van a telefon, megzavarhatja az alvásunkat
Ha éjszaka is a közelünkben van a telefon, megzavarhatja az alvásunkatpraetorianphoto / Getty Images Hungary

Ha azonban a telefon egy másik szobában van, kevésbé valószínű, hogy kibújunk a meleg takaró alól csak azért, hogy az éjszaka közepén elolvassunk egy e-mailt.

Ugyanígy megzavarhatja a nyugalmunkat, ha elalvás előtt vagy az éjszaka közepén álmatlanság miatt a telefonunkat görgetjük. A telefon erős fénye és az olvasott vagy hallgatott tartalmak által kiváltott érzések, izgalmak éberebbé tehetnek, ami miatt még nehezebb elaludni. 

Ez a jó alvás titka

Az egyetlen módja annak, hogy korábban vagy könnyebben felébredjünk, a jó minőségű alvás. A kutatások szerint a legtöbb felnőttnek hét-kilenc órát kell aludnia éjszaka. Az ennél kevesebb vagy több alvás egyaránt káros lehet, és hatással lehet a napközbeni jóllétünkre. 

A jobb alvás érdekében fontos, hogy napközben minél többet tartózkodjunk természetes fényben, naponta legalább 20-30 percet mozogjunk, ha lehet, akkor mindig ugyanabban az időpontban étkezzünk, kerüljük a nehéz ételeket, ne dohányozzunk, ne vigyük túlzásba a kávézást és az alkoholfogyasztást, különösen ne fogyasszuk ezeket lefekvés előtt. A hálószobánk pedig legyen csendes, hűvös és sötét, valamint lefekvés előtt egy órával már semmilyen elektronikai eszközt ne használjunk.

A nyugodt alvás egyik feltétele, hogy a pihenésre szánt időt valóban kellemes környezetben töltsük el. Vannak ugyanis olyan dolgok, amelyeknek egyáltalán nincs helye a hálószobában.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek