Azt már bizonyára mindenki tapasztalata saját magán és a környezetén is, hogy mindenkinek más kell, mint amije van: akit sokak által áhított göndör hajjal áldott meg a teremtő, az simát akar, aki alacsony, az magas szeretne lenni, aki pedig magas, az meg azon feszeng. Talán egy évszázadokon átívelő trendről tudunk, ez pedig a fehér arcbőr előkelőséget sugalló tézise. Ez aztán igaz volt már az ókori egyiptomiakra is, akik közül csak a fizikai munkát végzők voltak egész nap kitéve a nap barnító hatásának, az előkelőbbek fedél alatt sápadoztak. Aztán későbbi korokban krétásra maszatolt arccal vagy szándékos vérveszteséggel is igyekeztek a szépség hájpolását túlzásba vitt hölgyek a fehér bőr elérésén. Míg a színes bőrű hölgyek napjainkig is mindent megtesznek arcbőrük világosításáért, Ázsiában pedig amennyire csak lehet, bebugyolálódnak a nap ellen, nálunk kezd a trendbe bekúszni a természetes nap barnította bőr, és enyhe pirosítóhasználattal megfejelve némi tavaszi pír.
100 000 éve
Őseink nemcsak a barlang falának tartós festési módját találták meg már sok tízezer évvel ezelőtt, de tulajdon arcukat, sőt egész testüket is megfestették különböző pigmentekkel, elsősorban ünnepi alkalmakra.
Indiaiak és egyiptomiak az ókorban
Előbb az indiaiak festették egy hennából kinyert anyag segítségével körmüket, majd az egyiptomiak kezdték szemüket éles fekete kontúrral hangsúlyozni és szempillájukat erősíteni állati zsír, korom és ólom elegyének segítségével. Esetükben erre azért is szükség volt, mert az erős napsütés könnyen kiszárította a szemet, amelyet így védeni is tudtak.
A sumér királynő
A sumérek királynőjüknek elkészítették a rúzs egyik korai elődjét ólom és porított ásványok segítségével. A bíbortetű csak jóval később jutott szerephez az ajkak színezésében, de az abban rejlő szépséget már ekkor felfedezték.
Római hölgyek
A rómaiak, szépségideáljuknak megfelelően, a fehér bőr hívei voltak, melyet krétával értek el. Emellett a rózsás arcpírt és a sötét szemeket tekintették igazán vonzónak. Az arcpírt szederlevéllel vitték magukra, a szemek hangsúlyozására korom vagy elszenesedett rózsaszirom állt a hölgyek rendelkezésére. Az akkori korrektor babliszt vagy kenyérmassza volt, mely messzebbről ugyan biztosan javította a látványt, közelről azonban éppen a kívánttal ellentétes hatást váltott ki az urakból.
Spanyol dámák
A spanyol dámáknak is meg kellett küzdenie a sápkórért az Ibériai-félsziget klimatikus viszonyai között, ha fehér bőrt akartak, szándékosan véreztetniük kellett magukat.
Arzén a 15. századból
Megjelent az arzéntartalmú arcpúder, s mellette dívott a fehér ólom mint arcfehérítő, illetve hibaelrejtő korrektor. Ezek esetében azonban már nemcsak hogy szenvedni kellett a szépségért, de sok esetben halált is okozott a különböző mérgező anyagokkal való ilyen közeli kapcsolat.
Higany és répalé a 17–18. századból
Tovább bővült a szépítkezésre használt bizarr anyagok listája: előbb a higany kapaszkodott fel a sminkszerek előkelő társaságába, majd később már olyan szerekkel is bővül a paletta, amelyek nem voltak kifejezetten halálosak, mint például a répalé, a ricinusolaj vagy a rizspor.
1910: kis tükrös alapozó és arcpúder
Elérhetővé vált a nagyközönség számára a kis tükörrel praktikusan összeépített préselt alapozó, arcpúder, ami nagy lépés volt a tömegek elegáns elsápasztásnak elérésében.
1920: komplett sminkkészletek
A szempilla-bodorító eszköz, a szájfény, sőt, egyben a komplett sminkkészletek is megjelentek, így a sminkelés könnyen kezdhetett rohamos és megállíthatatlan terjeszkedésbe.
2023
A mai helyzetet és a 2023. tavaszra és nyárra vonatkozó trendeket már Kovács Boglárka sminkes, szépségtanácsadó festi le a Dívány.hu olvasóinak: „Az idei tavaszi-nyári sminktrendekre is ugyanúgy érvényes a mostanában egyre inkább teret hódító természetes sminkes vonal, egy kisebb csavarral. A szépen hidratált, természetes fényű, üde bőrkép a nyerő még mindig az észrevehető alapozás helyett. Sőt, sokszor akár egy kis korrektorozás, naptejezés és egy kis pirosítás is bőven elég. Már nem az úgynevezett kisebb hibák eltüntetése a cél, hanem azoknak a felvállalása” – hívja fel figyelmünket a korábbiaktól való eltérésre a szakértő.
A szemöldök terén marad a jól fésült, természetes vonal, amit egy kis színezett szemöldökzselével könnyedén el lehet érni.
A szemen a csillogó, élettel teli színek hódítanak. Mindehhez ebben a szezonban jól elképzelhető akár a sima színes vagy a dupla tusvonal és egy jó adag spirál is.
A száj tekintetében az ázsiai trendek a menők a tipikus „nyalókaszájjal” és egy adag szájfénnyel.
A nyalókaszáj pedig a belül élénkebb, kifelé halványodó technikával festett ajkakat jelenti, vagyis az éles kontúrral precízen megrajzolt száj ellentéte.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés