Az Alzheimer-kór kockázatát is növelheti, ha ilyen ritkán jársz mosdóra

GettyImages-1346932844
Olvasási idő kb. 5 perc

A Harvard Egyetem kutatói szerint, aki csak háromnaponta vagy még ritkábban jár mosdóba, az komoly egészségügyi problémákkal szembesülhet.

Talán veled is előfordult már, hogy a legjobb gondolatok, ötletek a mosdóban jutottak eszedbe. Bármilyen furcsán hangzik, a tudomány azt mutatja, hogy valóban van kapcsolat az agyműködés és a vécézés között. Nem csoda hát, ha csak úgy pörög az agyunk otthonunk legkisebb helyiségében. Az emberi bél ugyanis baktériumok millióinak ad otthont, amelyek számos testi funkcióban létfontosságú szerepet játszanak, beleértve az emésztést, az immunválaszt és a hangulatszabályozást. Sőt, az új tudományos kutatások szerint a bélflóra egészsége az agyműködést is befolyásolja. A tartós székrekedés azonban a kognitív képességek hanyatlásához vezethet.

A székrekedés olyan komoly betegségek előjele lehet, mint az Alzheimer-kór

Az Alzheimer Szövetség Nemzetközi Konferenciáján ismertették a szakértők azt a tanulmányt, amely a bél- és az agyműködés összefüggéseit vizsgálta.

A székletvisszatartás és a székrekedés számos betegség forrása lehet
A székletvisszatartás és a székrekedés számos betegség forrása lehetAntonio Hugo Photo / Getty Images Hungary

A nagyszabású kutatás során több mint 110 000 résztvevő székletürítési gyakoriságát és kognitív funkcióit követték nyomon.

Az éveken át végzett kutatás során arra a megállapításra jutottak, hogy jelentősen romlottak a kognitív funkciói azoknak, akik háromnaponta vagy annál ritkábban jártak vécére. Olyannyira, hogy értelmi képességüket és agyműködésüket vizsgálva 3 évvel tűntek öregebbnek a valós életkoruknál.

Ennek oka, hogy a jól működő emésztőrendszer biztosítja a salakanyagok hatékony eltávolítását, beleértve azokat is, amelyek mérgezőek vagy károsak lehetnek az agyműködésre. A hosszan tartó székrekedésben szenvedő betegek azonban nem tudják időben kiüríteni ezeket a mérgező anyagokat, amelyek így különböző mértékben felszívódnak a szervezetben, és az agyba is eljuthatnak.

Tehát ha a székrekedés krónikussá válik, az nem pusztán kellemetlen érzés, hanem hosszú távú egészségügyi problémákat is okoz, a gyulladásoktól kezdve a hormonális egyensúly megborulásáig. De olyan mentális egészségügyi problémákhoz is vezethet, mint a szorongás és a depresszió. Nem beszélve arról, hogy az agyműködés lassulását okozhatja, és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát is növelheti. Sőt, egy korábbi kutatás arra is rámutat, hogy az Alzheimer-kór előjele is lehet a székrekedés, amely tünet már évekkel a betegség kialakulása előtt megjelenhet. A kutatók szerint tehát van összefüggés az Alzheimer-kór és a székelési gyakoriság között.

A székrekedés nem ritka jelenség

A szakértők ezért óva intenek attól a rossz szokástól, hogy rendszeresen visszatartsuk a székletet, mert „nincs időnk kimenni”, vagy mert az otthonunk nyugalmában szeretnénk inkább vécézni. A kutatók szerint ugyanis aki három napnál ritkábban jár mosdóba, az komoly betegségekkel szembesül.

A probléma ráadásul sokakat érint: az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete szerint a világ felnőtt lakosságának körülbelül 16%-a küzd székrekedéssel, és ez az arány 33%-ra nő a 60 éven felüliek körében. Az időseknél ugyanis a bélbaktériumok száma jelentősen alacsonyabb, mint a fiataloknál.

Őrizzük meg a bélflóra egészségét!

A székrekedés egyik leggyakoribb kiváltó oka a bélflóra egyensúlyának megborulása, melyhez nagyban hozzájárulnak olyan tényezők, mint a rosthiányos étrend és a csökkent fizikai aktivitás, egyes gyógyszerek pedig súlyosbíthatják a problémát. 

A megfelelő bélflóra egyensúlyának fenntartása tehát kiemelt jelentőséggel bír a fizikai és mentális egészségünk megőrzésében. Normál körülmények között a gazdag flóra képes beállítani a bél belső egyensúlyát, elősegíteni a megfelelő emésztést, valamint a tápanyagok felszívódását a szervezetben. A bélflóra egyensúlya fenntartható a rendszeres, változatos és rostban gazdag étkezéssel. Érdemes egyéb természetes megoldásokat is bevetni a székrekedés ellen, és ne feledkezzünk meg a megfelelő hidratálásról sem, a víz ugyanis lágyítja a székletet. A bélműködést serkentő napi mozgásra is figyelni kell. Lehet ez egy dinamikus séta, kocogás vagy úszás, de legalább egyórányi mozgás mindennap javasolt.

Ha szeretnéd tudni, milyen ételek fogyasztásával csökkenthető az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata, akkor olvasd el ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek