Magyarországon is terjed az új kór, négy ember meghalt, tucatnyi fertőzöttről tudnak

GettyImages-1432454568
Olvasási idő kb. 2 perc

Agrárszakemberek végeznek vizsgálatokat annak érdekében, hogy meghatározzák, mekkora veszélyt jelent az aranysakálok és rókák által terjesztett, egyes esetekben halálos betegség.

Eddig 45 betegben diagnosztizálták azt a humán betegséget, az alveoláris echnicoccosist, amelyet elsősorban rókák terjesztenek. Az elmúlt 5 év során 29 beteg került be az ellátórendszerbe, négyen elhunytak.

Az adatokból a szakemberek szerint egyértelműen látszik, hogy súlyosbodó közegészségügyi problémával állunk szemben.

Amint arról a Vadászösvényen portál is beszámolt, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szakemberei is kiemelt figyelmet szentelnek a rókák által terjesztett betegségnek. A vizsgálatok során dr. Dezsényi Balázs infektológus és munkatársai megállapították, hogy a Dél-Dunántúl és az Északi-Középhegység kifejezetten fertőzött, az Alföldön mérsékeltebb a humán megbetegedések kockázata.

A rókák főként a Dunántúlon terjesztik a betegséget

2016 óta zajlik az a vizsgálatsorozat, mely igazolta, hogy a Külső-Somogy Balatonhoz közeli területe, illetve a Drávasík tekinthető járványtani forrópontnak.  Itt a ragadozók echinococcus-fertőzöttsége kiemelkedik a Dél-Dunántúlra jellemző átlagból. A MATE Kaposvári Campusának Egy Egészség Munkacsoportja így erre a területre koncentrálva vizsgálódik jelenleg. 

Az eddigi kutatások igazolták, hogy két faj, a rókák és az aranysakálok együttes jelenléte fokozhatja a betegség terjedését. Éppen ezért arra kérik az embereket, hogy saját eszközeikkel járuljanak hozzá a fertőzés megállításához. Figyeljenek oda a lakókörnyezet melletti hulladéktárolásra, gazdásítsák, ivartalanítsák és tartsák portán belül a kutyákat és macskákat, illetve számolják fel azokat a területeket, melyek a vadak számára rendezetlenségük okán jó búvóhelyek lehetnek a települések közvetlen környezetében. 

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek