A gyakran túl későn diagnosztizált ráktípus 3 korai jele

rak-tipus (1)
Olvasási idő kb. 4 perc

Rengeteg nő halálát okozza a petefészekrák Magyarországon is. Most egy új kutatás három korai tünetet ismert fel, amely meggyorsíthatja ennek a ráktípusnak a diagnosztizálását.

Egy új tanulmány szerint a petefészekrák korai tünetei között szerepel a puffadás, a gyomorfájdalom és a gyors telítettség érzése. A kutatók szerint ezek a jelek segíthetnek abban, hogy ezt a betegséget hamarabb diagnosztizálják, így a kezelést is hamarabb tudják elkezdeni ellene.

Új felfedezés a nehezen diagnosztizálható ráktípussal kapcsolatban

A petefészekrákra jellemző, hogy későn veszik észre, amikor a túlélés esélye alacsonyabb, és eddig úgy gondolták, hogy a tünetek csak a betegség előrehaladtával jelentkeznek. Azonban az új tanulmány szerint ezek a jelek akár három évvel a diagnózis felállítása előtt is megjelenhetnek, még akkor is, ha nem túl hangsúlyosak.

A petefészekrák egy nehezen felfedezhető ráktípus
A petefészekrák egy nehezen felfedezhető ráktípusFatCamera / Getty Images Hungary

A kutatók kimutatták, hogy a „tünetek által kiváltott tesztelés” az érintettek egynegyedénél képes felismerni a korai stádiumú agresszív petefészekrákot. A rákos szövet teljes műtéti eltávolítása pedig az így diagnosztizáltak 60 százalékánál volt lehetséges. Hozzátették, hogy az eredmények alapján ezeknél a tüneteknél a háziorvosoknak javasolniuk kellene a petefészekrák-vizsgálatot, és a tünetekkel küzdő nőket kivizsgálásra kellene ösztönözni. Akiknél olyan tünetek jelentkeznek, mint a puffadás, gyomorfájdalom és a gyors telítettség, valamint a székletürítés vagy az étvágy megváltozása, érdemes vérvizsgálatot és ultrahangot csináltatni.

Rengeteg nő hal bele a petefészekrákba

Világszerte közel 200 ezer nő (ebből kb. 60 ezer Európában és 20 ezer az Egyesült Államokban) betegszik meg évente rosszindulatú petefészek-daganatban. Ezzel ez a betegség a nőknél a 6. helyen áll a leggyakoribb rosszindulatú elváltozások között. Közel a 75 százalékukon már nem tud segíteni a kezelés, és belehalnak a betegségbe, ezzel pedig a nőgyógyászati daganatok közül a petefészekrák a leggyakoribb halálok.

A betegség idősebb nőknél jellemző inkább, az átlagos életkor nagyjából 60 év. De míg a korai stádiumban diagnosztizált nők többsége (93 százaléka) több mint öt évig is élhet, az előrehaladott betegséggel diagnosztizált nőknek csak 13 százalékának adatnak meg még évek.

A tanulmányhoz a kutatók a Refining Ovarian Cancer Test Accuracy Scores (ROCkeTS) adatait elemezték, amelyben 24 egyesült királyságbeli kórház vett részt. 1741 beteg közül 119-nél (hét százaléknál) magas fokú savós petefészekrákot diagnosztizáltak, ez a leggyakoribb típus, és a leghalálosabb is. A csoport negyede (25,2 százaléka) volt a betegség első vagy második stádiumában. A látható rákos szövetet 73 esetben (61 százalék) teljesen, 18 esetben (15 százalék) majdnem teljesen eltávolították. A nők csaknem kétharmadát – 119-ből 78 – műtötték meg, hogy minél több rákos sejtet eltávolítsanak a hasüregből, míg 36 betegnél kemoterápiás kezelést is adtak a műtét előtt. A 119 nő közül öt egyáltalán nem esett át műtéten.

A nők negyede első stádiumban volt, amikor észrevették a kutatásnak köszönhetően. Egynegyedüknél a rák nem terjedt tovább, de ha terjedt is, a kezeléseknek köszönhetően sokkal lassabban. Így pedig egyszerűbb volt a műtétek elvégzése is. Vagyis ezekre a tünetekre odafigyelve rengeteg nő életét lehet megmenteni.

A petefészekrák tünete lehet a puffadás, a gyomorfájdalom és a gyors telítettség érzése
A petefészekrák tünete lehet a puffadás, a gyomorfájdalom és a gyors telítettség érzéseSimpleImages / Getty Images Hungary

A petefészekrák egyéb tünetei

  • Hüvelyi vagy nem normális vérzés a menstruációhoz hasonlítva (előbbi különösen akkor, ha már túl vagy a menopauzán);
  • Fájdalom vagy nyomás a kismedence területén;
  • Hasi vagy hátfájás;
  • Étkezési nehézségek;
  • Gyakoribb vagy sürgetőbb vizelési inger és/vagy székrekedés.

Ha bármelyik jelet két héten keresztül vagy hosszabb ideig tapasztalod, mindenképpen keresd fel az orvosod. Lehet, hogy ezeket nem rákos megbetegedés okozza, de mindenképpen érdemes kivizsgálni.

Minden évben több tízezer embernél diagnosztizálnak rákot Magyarországon. Az alábbi cikkünkben összeszedtük, mit tehetünk a kockázat csökkentésére.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek