Andie MacDowell neve hallatán a több évtizedes hollywoodi karrierje, természetes szépsége és kiegyensúlyozott személyisége juthat eszünkbe, ám a 66 éves színésznő nemrégiben olyan dolgot árult el magáról, amit csak néhányan tudtak róla: egy olyan betegséggel küzd, ami sokakat érinthet, de csak kevesen ismerik igazán. Ez a piriformis szindróma.
Az Idétlen időkig és a Négy esküvő és egy temetés sztárja a The Drew Barrymore Show-ban nyíltan beszélt arról, hogyan él együtt ezzel a fájdalmas állapottal, amely éles, gyakran bénító fájdalmat okoz a fenékben és a láb hátsó részében.
„Piriformis szindrómám van, ez egy izom, ami tulajdonképpen nyomja az ülőidegemet, emiatt fájdalmat érzek a lábamban. Azt hittem, csípőprotézisre lesz szükségem, de hála istennek, a csípőm rendben van”
– magyarázta MacDowell. Megosztotta azt is, hogy dolgozik az egészsége javításán, mindennap speciális tornát végez, és csodának nevezte, hogy már nem fáj neki az edzés.
Mi a piriformis szindróma?
A betegség megismerése előtt lássuk, hogy mi is az a piriformis izom. Egy lapos, keskeny izom, amely a farpofák alatt található a test mindkét oldalán, és a keresztcsontot és a combcsontot köti össze. Testünk alsó részének szinte minden mozgásában részt vesz, főként stabilizálja a csípőízületet, és kifelé forgatja a csípőt és a lábat, valamint fontos szerepe van az alsó végtagok mozgatásában is.
Oh, so I strained my Piriformis muscle.
— ⚜️👩🏽🍳 Chef RaiMichelle 🥋⚜️ (@RaiiMichelle) May 24, 2024
Y’all probably like what that is? Basically this below..
Soo yeah. My sciatic nerve been on 10.
Haven’t been in the gym for a month. 😩
Let’s hope this heals up in 2 weeks cause ya girl JUST paid off one MRI. I don’t need another bill 😒. pic.twitter.com/RuKjuGyMHY
A piriformis izom alatt húzódik az ülőideg, testünk leghosszabb és egyben legvastagabb idege, amely a gerincvelőtől a fenéken keresztül, mindkét láb hátsó részén egészen a lábfejekig fut. A piriformis szindróma akkor jelentkezik, amikor a piriformis izom nyomja az ülőideget, és gyulladást okoz. Ez fájdalmat, zsibbadást, bizsergést vagy tűszúrásszerű érzést idézhet elő a fenékben és a láb hátsó részén, ami kiterjedhet a test egyik vagy mindkét oldalára.
A tünetek a kellemetlen érzéstől a mozgásképességet és a mindennapi tevékenységeket befolyásoló, legyengítő fájdalomig terjedhetnek, és súlyosbodhatnak, ha hosszabb ideig ülünk, futunk vagy lépcsőzünk. Ha a panaszok a pihenés ellenére sem enyhülnek, mindenképpen javasolt felkeresni egy szakembert.
Mi okozhatja a piriformis szindrómát?
A betegség általában a piriformis izom túlterhelése, trauma vagy stressz hatására alakul ki. Leginkább a futóknál, kerékpárosoknál jelentkezik, többnyire akkor, ha túl sokat edzenek (elegendő pihenés nélkül), vagy túlerőltetik az izmokat, amelyek nem elég erősek az intenzív és rendszeres mozgáshoz.

Azoknál is előfordulhat, akik irodai munkát végeznek, és hosszú ideig ülnek, emellett összefügghet a rossz testtartással is. Bizonyos esetekben esés, baleset vagy a fenék sérülése is kiválthatja, ritkán pedig rendellenes anatómia okozza a piriformis szindrómát.
Hogyan lehet felismerni a piriformis szindrómát?
A diagnosztizálása kihívást jelenthet, mivel tünetei sokszor más betegségekre, például az isiászra is utalhatnak. Mindkét betegség az ülőidegre hat, de kialakulásukban és fő okukban különböznek. Az isiász hátterében porckorongsérv vagy gerincszűkület állhat, míg a piriformis szindróma oka a piriformis izom sérüléséből, görcsöléséből ered, vagyis a piriformis szindróma egy konkrétabb, kisebb terület gyulladását jelenti az ülőidegen. A pontos diagnózishoz általában fizikai és képalkotó vizsgálatokra van szükség.
A betegséget leginkább a középkorúaknál állapítják meg, és jóval gyakoribb a nők körében: hatszor annyi a női páciens, mint a férfi.
Bár ennek a pontos okait még vizsgálják, az orvosok azt feltételezik, hogy elsősorban a nők anatómiája lehet a magyarázat. Mivel a medencéjük szélesebb, mint a férfiaké, a piriformis izom eltérő helyzete az ülőideg fokozott terheléséhez vagy irritációjához vezethet. Ezenkívül a nők hormonális ingadozásai – különösen a menstruáció és a menopauza idején – befolyásolhatják az izomfeszültséget, ami fogékonyabbá teheti őket az olyan állapotokra, mint a piriformis szindróma.
Milyen a piriformis szindróma kezelése?
Enyhébb esetekben már néhány napos pihenés és az izomproblémát okozó mozgás abbahagyása nagy mértékben enyhítheti a panaszokat. Amennyiben megerőltetés, túlterhelés volt a fájdalom kiváltó oka, viszonylag gyors lehet a felépülés, de ha hosszabb idő alatt alakult ki a szindróma – például az ülőmunka miatt –, akkor a gyógyulás is tovább tarthat. Ha nem enyhül a fájdalom, a kezelést fizikoterápia, nyújtógyakorlatok és néha a gyulladás csökkentésére szolgáló gyógyszerek kombinációját jelenti. Súlyos esetekben az injekció vagy akár a műtét is szóba jöhet.
A piriformis szindróma kiújulását a leghatékonyabban tudatosabb sportolással, az izmok erősítésével és nyújtásával lehet megelőzni. Lényeges a csípő és a törzs többi izmának is a fejlesztése, mivel ezek segítenek stabilizálni a medencét, így csökkenhet a piriformis izom terhelése. Fontos a helyes testtartás is, valamint az, hogy ülőmunka esetén időként álljunk fel, és mozogjunk kicsit.
Ha keveset mozogsz, akkor olvasd el, hogyan előzd meg a nagyobb bajt, ha te is ülőmunkát végzel.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés