Nagyon sokan tévesen hiszik fertőzőnek ezt a betegséget

GettyImages-1387126065

Hámló, száraz, viszkető bőr – igen kellemetlen tünetek, és látványnak sem a legkellemesebb. A látottak alapján sokan azt gondolják, hogy a problémával küszködőnek fertőző betegsége van. A tévedés miatt a beteget akár meg is bélyegezhetik és ki is közösíthetik.

A betegség neve pikkelysömör, melyre egyelőre még nincs gyógymód, de a kiváltó okok azonosítása, a gyógyszerek szedése és az életmód megváltoztatása segíthet a tünetek kezelésében. Kevesen tudják, hogy a problémához gyakran társul cukorbetegség, keringési probléma, vesebetegség vagy depresszió.

Bőrbetegség vagy sem?

A pikkelysömör (psoriasis), bár tünetei miatt a legtöbben bőrbetegségként ismerik, valójában egy krónikus autoimmun betegség. A pikkelysömörös betegek immunrendszere nem működik megfelelően, emiatt az immunsejtjeik megtámadják a bőrüket. Ez az indokolatlan támadás pedig a bőrhámsejtek természetesnél gyorsabb osztódásához vezet.

A folyamatosan hámló bőr látványa miatt vannak, akik tévesen azt gondolják, hogy a pikkelysömör fertőző betegség
A folyamatosan hámló bőr látványa miatt vannak, akik tévesen azt gondolják, hogy a pikkelysömör fertőző betegségTanja Ivanova / Getty Images Hungary

Normál esetben a bőr hámsejtjei nagyjából egy hónap alatt cserélődnek le. Ennyi ideig tart, míg a bőr mélyrétegeiből az új hámsejtek a felszínre jutnak, ahol elhalnak, majd lehámlanak. A pikkelysömörös betegek bőrsejtjei mindössze néhány nap alatt jutnak el a bőr külső rétegéhez, de mivel ennyi idő kevés ahhoz, hogy megérjenek, és lecserélődjenek, a felesleges sejtek plakkokban gyűlnek össze a bőr felszínén. Így jönnek létre az ezüstfehér, pikkelyszerű megvastagodások.

A foltok igen sokfélék lehetnek, az egészen apró, alig néhány kiütéstől az akár teljes testrészeket borító bőrelváltozásokig.

A foltok jellemzően a könyökön és térden jelennek meg, de gyakori a talpon, tenyéren, fejbőrön, arcon és nyaktájékon is. Ritkább esetben előfordulhatnak a körmökön, a száj vagy a nemi szervek környékén. 

Súlyos szövődményekkel járhat

A pikkelysömör során az egész szervezetben gyulladásos folyamatok alakulnak ki, ezért ez a betegség súlyos szövődményekkel is járhat. Társbetegségei lehetnek a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek, a veseproblémák és a depresszió. Éppen ezért a problémát semmiképpen sem szabad csupán bőrbetegségként kezelni.

A pikkelysömör nem gyógyítható

A pikkelysömör jellemzője, hogy kétféle szakasz váltakozik a betegség során. Az egyik az úgynevezett tünetes szakasz, amit fellángolásnak is nevezünk. Ez az időszak néhány hétig vagy hónapig is eltarthat. A másik fázis a tünetmentes időszak, amikor a tünetek csökkennek vagy teljesen meg is szűnnek. Ezt a szakaszt remissziónak nevezzük. 

A pikkelysömör nem gyógyítható betegség, de tünetei enyhíthetőek, illetve a tünetmentes időszakok meghosszabbíthatók a megfelelő kezeléssel.

A pikkelysömörnek több típusát különböztetjük meg. Ezek a következők:

  • Plakkos pikkelysömör – Ez a pikkelysömör leggyakoribb típusa. Becslések szerint a betegségben szenvedők körülbelül 80-90 százaléka plakkos pikkelysömörben szenved. Tünetei közé tartoznak a vörös, gyulladt foltok, melyeket gyakran fehéres-ezüst pikkelyek vagy plakkok borítanak. Ezek a bőrelváltozások általában a könyökökön, a térdeken és a fejbőrön találhatók.
  • Guttált pikkelysömör – Főként gyermekkorban fordul elő, és a pikkelysömörös esetek mindössze 8 százalékát teszi ki. Kisebb, apró kiütések jellemzik leginkább a felkaron, a törzsön, a combon, a fejbőrön. Néhány ritka esetet kivéve mindössze pár hétig tart, és kezelés nélkül el is múlik.
A pikkelysömör egyik fajtája főként gyerekeknél fordul elő
A pikkelysömör egyik fajtája főként gyerekeknél fordul előSBenitez / Getty Images Hungary
  • Pustulózus pikkelysömör – Ez egy rendkívül ritka és súlyos fajtája a pikkelysömörnek. A betegség megjelenésekor hólyagok alakulnak ki, melyek gennyel teltek. Általában kisebb csoportokat alkotnak a kezeken vagy a lábakon, de gyakori, hogy a test nagy részét beborítja; ilyenkor generalizát pustulózus pikkelysömörről (GPP) beszélünk. Eltérő kórlefolyása miatt más betegségként is kezelik. A GPP súlyos betegség, mely azonnali orvosi beavatkozást igényel. A beteg lázat, hidegrázást, hányingert, izomgyengeséget és szapora szívverést tapasztalhat.
  • Inverz pikkelysömör – Ebben az esetben nagyobb, egybefüggő, fényes, vörös foltok jelennek meg a hónaljban, a mellek alatt, az ágyék táján vagy a fenék alatti redőkben. A bőr nem hámlik, de izzadás és dörzsölés hatására rosszabbodhat az állapota.
  • Eritrodermás psoriasis – Ez egy igen ritka, de nagyon súlyos fajtája a pikkelysömörnek. Ebben az esetben a test szinte teljes felületén bőrpirosodást tapasztalhatunk, mely égő érzéssel párosul. De más, súlyosabb tünetek is jelentkezhetnek, melyek esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, mert kórházi kezelésre lehet szükség.

Sajnos nem előzhető meg a betegség

Bár a pikkelysömör kialakulása jelen tudásunk szerint nem előzhető meg, és a betegség véglegesen nem gyógyítható, de a mai modern terápiákkal a betegek túlnyomó többsége tünetmentessé válhat.

A kezelési tervet minden esetben orvos állítja fel, de van néhány dolog, melyekre odafigyelve segíthetjük a kezelés sikerességét. A kísérőbetegségeket gyógyító specifikus diéták betartásával a pikkelysömör is jobban kordában tartható. Általánosan elmondható, hogy a teljes értékű tápanyagokat tartalmazó, kiegyensúlyozott étrend segít az egészségünk megőrzésében. Az is előnyös, ha megszabadulunk a túlsúlyunktól, bizonyos esetekben pedig a vitamintabletták szedése is ajánlott.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek