Így pihend ki magad akkor is, ha alig van időd rá

pihenes-ido-1308167451
Olvasási idő kb. 4 perc

A túlhajszolt életvitel, amit oly sokan folytatunk, hosszútávon megbosszulja magát. Már csak ezért is érdemes beépíteni mindennapjaidba néhány olyan szokást, amellyel akár rövid idő alatt feltöltekezhetsz.

Ha szinte az egész napod feladatok sűrűn rendezett sorozatából áll, és nagyobb részében a munkádra és/vagy másokra koncentrálsz, akkor biztosan érezted már úgy, hogy elfogy a levegőd. Biztosan voltál már stresszes attól, hogy mindent jól akarsz elvégezni, éppen ezért kár, hogy nincs belőled három. Közben valahol a tudatod mélyén ott motoszkál, hogy jó lenne, ha az élet nem csupán végeláthatatlan feladatok sorából állna, amelyekben persze megtalálhatod az örömödet, akár tölthetnek is, de a hajtás az hajtás: néha meg kellene állni. Néhány tipp, hogy ezt akkor is megtehesd, ha nincs időd elővenni egy jó könyvet vagy beülni egy kávézóba egy órát szusszanni. 

Testpásztázás

Így nevezik, amikor gondolatban szépen sorban végigmész a testeden, kezdve mondjuk a lábujjadtól egészen a fejed búbjáig folytatva. Vagy csak tudatosítod, átérzed ezeket a testtájakat, vagy megpróbálod el is engedni, ellazítani valamennyit. Ezt meg is lehet ismételni fentről lefelé, lentről felfelé néhányszor. Majd érzékeltetheted magaddal az egész testedet, kimondhatod, hogy ellazul minden. És ebben az állapotban megpihenhetsz egy kicsit. Meglátod, frissebben folytatod utána a napod. 

Rapid meditáció

Csak ülj le öt percre – akár a legkisebb helységben a lehajtott fedélre, az autóval félreállva, vagy a buszon utazva – és figyeld a légzésedet. Vagy figyeld meg a gondolataidat, amint jönnek-mennek a tudatodban. Ha nincs lehetőséged elvonulni, figyeld meg, milyen hangokat hallasz, hogyan érzékeled az ülést a fenekeddel és a hátaddal, majd innen térj át a légzésre és/vagy a gondolatokra.

Amikor ezeket a gyakorlatokat végzed, a belső énedből szemléled a világot, és elválasztod magad attól az énedtől, aki teljesen átadja magát a gondolainak,

a feladatainak, a stressznek. Te magad vagy a hely, ahol kifújhatod magad, mielőtt tovább indulsz. 

Pihenés, töltekezés, ellazulás akár a teendőid sorából kiszakított tíz percben is lehetséges
Pihenés, töltekezés, ellazulás akár a teendőid sorából kiszakított tíz percben is lehetségesLittleBee80 / Getty Images Hungary

Tudatosíts, majd fújd ki a rosszat

Valami történt a napodban, ami felzaklatott? Állj meg egy percre, és tudatosítsd, hogy milyen érzés van benned. Ne azon gondolkodj, hogy mi történt, csak nevezd meg a te saját érzéseidet. Idegesség? Elkeseredés? Aggodalom? Neheztelés? Már az segíthet, ha rábukkansz magadban ezekre. Majd, ha van kedved, a levegő kifújásával add ki magadból a rosszat, és belégzéskor szívd be az ellenkezőjét. Kifújom a neheztelést, beszívom a szeretetet. Ismételd meg párszor, és élvezd a hatást.

Nem csak „ezospiri” beállítódású embereknek ajánlott

Tényleg érdemes kipróbálnia azoknak is ezeket a gyakorlatokat, akik idegennek érzik maguktól az ilyesmit. Ettől még nem kell jógára járni, nem lesz senki buddhista vagy keresztény (ebben a vallásban is van hagyománya a tudatos elmélyülésnek és a szemlélődésnek, csak ez kevésbé köztudott), ezek nem ezoterikus módszerek, még csak füstölőt sem kell gyújtani. Tény, hogy testből és lélekből állunk – még ha a lelket másnak is hihetjük/nevezhetjük – és ha jó életminőséget szeretnénk, szinte kihagyhatatlan, hogy mindkettővel foglalkozzunk, és szánjunk arra időt, hogy a kettőt összehangoljuk. Többek között ezzel is tehetünk azért a belső harmóniáért, ami aztán kifelé is sugárzik, és békét teremt szűkebb és tágabb környezetünkben. 

Ha kíváncsi vagy, milyen étrenddel támogathatod aktívan egészségedet, ezt a cikket ajánljuk.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

  

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek