Ha így fújod az orrod, csak rontasz a nátha tünetein

no nathas orrfujas natha
Olvasási idő kb. 4 perc

A szakértők szerint az orrfújás hasznos lehet, ha helyesen végezzük el, azonban az erőteljes fújás ronthatja is a megfázás tüneteit.

Senki nem szeret beteg lenni, hiszen még egy egyszerű nátha is napokra ledönthet bennünket. Ilyenkor gyakran érezzük úgy, hogy jó lenne minél előbb túl lenni a vírusok vagy a baktériumok okozta nehéz napokon. Sokan azt gondolják, hogy a gyakoribb és erőteljesebb orrfújás segíthet abban, hogy lerövidítsük a lábadozás időszakát. Sajnos ez nem oldja meg a problémát, sőt, sokkal inkább súlyosbíthatja a helyzetet.

Ez a baj az erőteljes orrfújással

Függetlenül attól, hogy náthásak vagyunk-e vagy sem, az orrunk naponta egy-két liter váladékot termel, ami a betegség során a vírusok miatt besűrűsödik. Ilyenkor a légutak átjárhatóságát orrfújással segíthetjük. De mielőtt vadászkürtként kezdenénk el kifújni az orrunkat, jó, ha tudjuk, hogy bár az orrfújás hasznos, csak akkor segíti a gyógyulást, ha helyesen végezzük.

Az orrfújás hasznos ellenszere a náthának, de nem szabad erőltetni
Az orrfújás hasznos ellenszere a náthának, de nem szabad erőltetniNikola Stojadinovic / Getty Images Hungary

Az erőteljes fújás ugyanis ronthat a megfázás tünetein.

Ennek az az oka, hogy amikor túl erősen fújjuk ki az orrunkat, az orrmelléküregekből kifolyó váladék visszaszorul az orrmelléküregekbe. Minderre egy képalkotó vizsgálat során figyeltek fel a kutatók, akik a vizsgálatban résztvevők orrába juttatott festék útját követték nyomon. A képalkotó diagnosztika mutatta ki, hogy a festék az orrüregből visszafelé halad a melléküregekbe.

Így ront a nátha tünetein, ha rosszul fújjuk ki az orrunkat

Ha pedig az erőlködés hatására a váladék hátrafelé, vagyis visszanyomódik az orrmelléküregekbe, akkor az a fertőzés súlyosbodását is okozhatja. Ez pedig egyéb súlyos betegségekhez vezethet. 
Ilyen például a fülfájás, ami akkor alakul ki, ha az orrmelléküregekből származó folyadék a keskeny Eustachian-csövön keresztül eljut a középfülbe, ahol a megnövekedett nyomás és a sok folyadék miatt még a dobhártya is megrepedhet. Emiatt baktériumok és vírusok juthatnak a fülbe, és fülgyulladást okozhatnak.

Ha túl erősen fújjuk ki az orrunkat, akár a fejünk is megfájdulhat
Ha túl erősen fújjuk ki az orrunkat, akár a fejünk is megfájdulhatZinkevych / Getty Images Hungary

Az erős orrfújás nemcsak dobhártyarepedést, hanem orrvérzést is okozhat. Az erős orrfújás ugyanis az ereket is károsíthatja, ráadásul a napi többszöri túlzott orrfújás további irritációt is okozhat az orr belsejében. 

A túlzott orrfújás orrnyálkahártya-gyulladáshoz is vezethet. Az a bakteriális fertőzés, ami az orrnyílás közelében alakul ki, akár pattanásokat és keléseket is okozhat. Ennek az az oka, hogy az állandó orrfújás és a zsebkendő dörzsölése irritálja az orr környékét, olyannyira, hogy akár még mikrosérüléseket is okozhat, amelyek lehetőséget adnak a bakteriális fertőzésre. 

De az erős orrfújás fejfájást is okozhat, hiszen növelheti a melléküregekre nehezedő nyomást.

Jobb, ha így fújjuk ki az orrunkat

Az orvosok azt javasolják, minden alkalommal gyengéden fújjuk ki az orrunkat, hogy elkerüljük a mellékhatásokat.
Ennek helyes módja, ha az ujjunkat a fújás oldalával szemben lévő orrlyukra helyezzük, hogy bezárjuk az orrlyukat, megakadályozva ezzel a levegő kiáramlását az ellenkező oldalon. Ezután finoman fújjuk az orrunkat, hogy a levegő és a váladék a szabadon hagyott oldalon keresztül távozzon.  Megelőzhetjük a kellemetlen mellékhatások kialakulását akkor is, ha lágyabb textúrájú, aloe verával vagy mentollal átitatott zsebkendőt használunk. 

Te is folyton aggódsz, hogy a gyermeked beteg? Olvasd el, mit mond a gyerekorvos, évente mennyi hurutos betegség a normális.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek