Ezért működik másképp a nők agya

GettyImages-1443672846
Olvasási idő kb. 5 perc

Kiderült, hogy a menstruációs ciklus miatti hormonális ingadozás jelentős hatással van a nők agyára. Ez azt jelenti, hogy a menstruáció előtt, alatt és után is másként működik a női elme. A változás különösképpen érinti az agy azon részét, amely az emlékezőképességért és a térbeli navigációért felelős.

A nők életük során nagyjából ötszáz menstruációt élnek meg, ennek ellenére a tudomány egészen eddig viszonylag keveset tudott arról, hogy a női ciklus milyen hatással van az agyra. Egy friss kutatás szerint azonban a hormonok állandó változása nemcsak a reprodukciót befolyásolja, hanem az elme működését is.

Így hatnak a hormonok a női agyra

A kognitív idegtudomány már hosszú idő óta tanulmányozza a női agy működését, ennek ellenére még mindig vannak a témának felderítésre váró, ismeretlen részletei, melyek megfejtése újabb orvosi és tudományos áttöréseket hozhat a nők ellátásával, gyógyításával kapcsolatban.

A női agy működése számos megfejtésre váró titkot tartogat még a kutatóknak
A női agy működése számos megfejtésre váró titkot tartogat még a kutatóknakjaniecbros / Getty Images Hungary

Legutóbb a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a petefészekben termelődő hormonok – legfőképpen az ösztrogén és a progeszteron – hogyan befolyásolja az agy szerkezetét a nők reprodukciós éveiben. A hormonváltozások vonatkozásában az orvosok 27 nőt figyeltek meg menstruációs ciklusuk során, akiket MRI-vizsgálatoknak, vérminta-analízisnek és ultrahang vizsgálatnak vetettek alá.

A tanulmány a középső temporális lebenyre és a halántéklebeny csúcsán lévő előagyra, vagyis a hippokampuszra összpontosított, miután az agy ezen részei fontos szerepet játszanak az emlékezet létrehozásában és a térbeli tájékozódásban. Az agy érintett régióiban különösen sok nemihormon-receptor található, ami megnöveli az érzékenységet az ösztrogén és a progeszteron szintjének változására. 

A kutatók megfigyelték, hogy a menstruációs ciklus során – amikor az ösztrogénszint magas, a progeszteronszint pedig alacsony – ezek az agyi területek szerkezeti plaszticitáson mennek keresztül, ami azt jelenti, hogy fizikailag megváltoznak.

Hormoningadozások és az agy

A fentieken túl egy kutatócsoport azt is megvizsgálta, hogy a hipotalamusz-hipofízis-gonadális (HPG) tengely ciklikus változásai hogyan hatnak az agyra. A HPG tengely nem más, mint hormonok és mirigyek hálózata, melyek a menstruációs ciklust is irányítják, továbbá befolyásolják a hangulatot és a termékenységet is. A kutatók arra keresték a választ, hogy ezek a hormonális változások hogyan befolyásolják az agy szerkezetének három kulcsfontosságú aspektusát: a fehérállomány mikrostruktúráját, a kéreg vastagságát és az agy térfogatát.

Ovuláció előtt a nők elméjében végbemenő folyamatok hatékonyabbá teszik a nők agyműködését
Ovuláció előtt a nők elméjében végbemenő folyamatok hatékonyabbá teszik a nők agyműködésétfiladendron / Getty Images Hungary

A fehérállomány az agy belső kommunikációs rendszereként szolgál. Olyan rostpályákat tartalmaz, amelyek összekötik az agy különböző régióit. A hatékony fehérállomány jobb, gyorsabb agyi kommunikációt jelent. A kéreg vastagsága pedig az agy külső rétegének vastagságára vonatkozik, amely részt vesz a magasabb szintű gondolkodásban és az információk feldolgozásában. A tanulmány megállapította, hogy az olyan hormonok, mint az ösztradiol, a luteinizáló hormon (LH) és a tüszőstimuláló hormon (FSH), közvetlenül befolyásolják az agy fentebb említett szerkezeti összetevőit. A magasabb FSH szint például megnövekedett kéregvastagsággal jár, ami azt jelenti, hogy a menstruációs ciklus bizonyos fázisaiban erősebb a nők feldolgozási és megismerési kapacitása.

Kiderült, hogy az ovuláció előtt olyan változások mennek végbe a nők agyában, amelyek gyorsabb információátvitelt eredményeznek.

A kutatás megnyithatja az utat az olyan jövőbeli vizsgálatok előtt, amelyek a súlyos, menstruációval összefüggő mentális problémák okainak megértését is elősegíthetik.

Sokszor a nők még egymás között is tabuként kezelik, hogyan befolyásolja a hormonrendszer a menstruáció időtartamát, gyakoriságát, erősségét és a vele együtt járó tüneteket, pedig ez is fontos része az egészségnek.

Ha tudni szeretnéd, negyven év fölött hogyan változik meg a menstruáció , olvasd el erről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek