Ha ezt csinálod álmodban, veszélyben lehet az egészséged

GettyImages-611475641

Azon senki sem lepődik ma meg, ha egy komolyabb megfázás hatására hirtelen horkolás tölti meg a szobát akkor is, ha egyébként egyáltalán nem jellemző rád a dolog. De ha hirtelen jelenik meg alvásmintázatodban a jelenség, az akár egészségi állapotoddal kapcsolatos, fontos üzenetet is hordozhat!

A magyar lakosság 10-30 százalékáról mondható el, hogy rendszeresen horkol, a horkolók 5 százaléka esetében pedig obstruktív alvási apnoé áll a jelenség hátterében a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika tanársegédje, dr. Molnár Viktória szerint. Ha csak zavaró hanghatás a horkolás, nem társul hozzá hangos, horkantásszerű hang: utóbbi esetben fennáll az obstruktív alvási apnoé, melynek során akár tíz másodpercre is elzáródhatnak a légutak, ilyenkor tehát nem jut levegőhöz az alvó ember.

Ilyenkor veszélyes a horkolás

Egyetlen éjjel lefolyása alatt több százszor is megismétlődhet a jelenség, melynek következtében nem alakul ki mélyalvás, aminek hatására kevésbé pihentető az éjszaka az állapottal együtt élők számára: sokkoló lehet, hogy ők

két-háromszor nagyobb eséllyel okoznak közlekedési balesetet ennek betudhatóan,

mint egészségesen alvó társaik.

Az obstruktív alvási apnoé mindezen túl a következő szövődményeket is okozhatja:

  • cukorbetegség,
  • magas vérnyomás,
  • szívritmuszavarok,
  • szívinfarktus,
  • stroke,
  • szexuális zavarok,
  • demencia.

Ha tehát nem azért horkol valaki, mert éppen eldugult az orra a náthától, megéri utánajárni annak, nem ez a betegség áll-e a jelenség hátterében.

Ha túl sokat ittál előző este, attól is erőteljes horkolás alakulhat ki: ha csak ez az oka, egészségeddel még minden rendben lehet
Ha túl sokat ittál előző este, attól is erőteljes horkolás alakulhat ki: ha csak ez az oka, egészségeddel még minden rendben lehetHinterhaus Productions / Getty Images Hungary

Az egészséged lehet a tét

A horkolásról tudjuk, hogy bármilyen életkorban előfordulhat, de mégis a 40–50 év közti férfiaknál gyakoribb, és a testsúllyal, alkoholfogyasztással, dohányzással is összefüggésben van, illetve anatómiai eltérések is okozhatják. 

Ha gyereket érint, annak rendszerint a túlsúly, illetve a megnagyobbodott orr- vagy garatmandula az oka.

Jó kérdés ugyanakkor: honnan tudhatjuk, hogy horkolunk-e? A legtöbb esetben a partner veszi ezt észre, de ha nincs lehetőséged arra, hogy valaki megfigyelje éjjeli pihenésedet, használhatsz alvásfigyelő alkalmazást, hogy kihallgasd saját éjszakai tevékenységeid zaját. Az obstruktív alvási apnoé súlyos eseteiben érintetteknél ugyanakkor az is előfordulhat, hogy szinte fuldokolva ébrednek fel arra, hogy nem kapnak levegőt. Ha tapasztaltál ilyesmit, nem is lehet kérdés, hogy problémád van, amellyel fül-orr-gégész szakorvost kell felkeresned.

Férfiaknál gyakrabban fordul elő a betegség
Férfiaknál gyakrabban fordul elő a betegségPeopleImages / Getty Images Hungary

A lenti tényezők emelik a rizikót

Létezik ugyanakkor egy egyszerű teszt is, amely megmutathatja, mekkora esetedben az obstruktív alvási apnoé kialakulásának kockázata. Válaszold meg ezt a nyolc kérdést: ha több mint ötre igen a válaszod, kiemelten veszélyeztetett vagy, érdemes orvosoddal beszélni a dologról! Három-négy igen válasz közepes veszélyeztetettséget jelent.

A kérdések pedig:

  1. Horkolsz?
  2. Napközben fáradtnak érzed magad?
  3. Partnered említette már, hogy horkolsz?
  4. Magas a vérnyomásod?
  5. Túlsúlyod van?
  6. Elmúltál 40 éves?
  7. Nyakkörfogatod nőként 40,6, férfiként 43 centiméter fölött van?
  8. Férfi vagy?

Ha a horkolásod nem igényel orvosi beavatkozást, és ezt már szakember is megerősítette, de téged még zavar a dolog, érdemes lehet kipróbálni ezt az egyszerű, ötperces tornát: egy-két hét alatt halkabbá teszi, akár meg is szünteti a horkolást a módszert kidolgozó orvos szerint. Mindössze három lépése van –

először nyelvkörzés során a szájpadlás hátuljától egész a fogakig mozgasd körbe-körbe a nyelved, majd nyisd hatalmasra a szád, úgy, hogy szájpadlásod húzódjon. Végül mély levegő után legalább 20 másodpercig adj ki magas, éles hangot gargalizálásszerű hangképzéssel.

Ennyi az egész, és ha szerencsés vagy, megszabadulhatsz a kellemetlenségtől.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra