Utáljuk, mégis jót tesz a testünknek: mégis hogyan hat a hidegterápia?

GettyImages-1227544797
Olvasási idő kb. 4 perc

El tudod képzelni, hogy fürdőruhában, sapkában és kesztyűben egy mínusz 110 fokos kamrában ácsorogsz? Vagy már a gondolatára is dideregni kezdesz? Pedig a hidegterápiás kezelés kifejezetten előnyös: a bőröd és az immunrendszered is hálás lesz érte, sőt, a lelkiállapotunkra is pozitív hatást gyakorol.

Az első teljestest-hidegterápiát a japán Toshiro Yamauchi alkalmazta 1980-ban, ezután jelent meg Európában. Magyarországon 2008 óta fogadja vendégeit a Hermina Hidegterápiás Központ, amelynek intézményvezetőjével, Molnár Olíviával beszélgettünk a hidegterápiás kezelésekről és azok hatásairól.

Hidegterápiával a bőrbetegségek ellen

A hidegterápiás kezelés hatására a szervezetre ható hidegsokk következményeként csillapodnak a fájdalmak, és beindulnak az immunrendszer öngyógyító, gyulladáscsökkentő folyamatai. A hidegterápiás kezelés számtalan panasz esetén hatásos: „Fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés, különböző bőrproblémák, például pikkelysömör vagy ekcéma esetén kifejezetten hatásos. Volt olyan vendégünk, aki teljesen el tudta hagyni a szteroidokat a kezelések után” – mondja az intézményvezető.

A hidegterápiának meglepő előnyei is lehetnek
A hidegterápiának meglepő előnyei is lehetnekMolnár Olívia

Rengeteg előnye van

Mivel felgyorsítja az anyagcserét, a fogyást is segítheti, természetesen testmozgással együtt alkalmazva. „A depresszió és alvászavar kezelésében is alkalmazhatjuk kiegészítésként, sportolók pedig teljesítménynövelés céljából érkeznek a hidegterápiára, amely akár 15-20%-os teljesítménynövekedést is eredményezhet. A kezelés során gyorsabb lesz az izomregeneráció, nő az izom teljesítőképessége, javul a szív keringése és kedvezőbben alakul az energia-háztartás” – sorolja Olívia. Sérülés vagy műtétek után gyorsítja a rehabilitációt, megszüntetheti az ízületi fájdalmakat, sőt, a kezelés után gyorsabban forrnak össze a törött csontok. Allergiás panaszokkal küszködők is sikerrel alkalmazhatják a hidegterápiát, akinek pedig semmi komolyabb panasza nincs, immunrendszere erősítése és közérzete javítása céljából érdemes néhány alkalmat eltöltenie a hidegkamrában: „Személyes tapasztalatom szerint rendszeresen alkalmazva ritkábban kapom el a vírusos betegségeket” – mondta el Olívia.

Mínusz 110 fokban 3 percig

Mielőtt azonban belépnénk az extrém hidegbe, fontos az orvosi konzultáció. „Az első kezelést egy orvosi konzultáció kell, hogy megelőzze. Ez helyben történik, és amennyiben nincs kontraindikációja, akkor már aznap meg lehet kezdeni a hidegkamrás kúrát ” – tudtuk meg.

„A kamrába sportcipőben, zokniban, fürdőruhában vagy sortban, valamint sapkában, kesztyűben és szájmaszkban kell bemenni.

Nálunk kétkamrás hidegkamra van, úgy kell elképzelni, mintha két szauna lenne egymás mellé téve, a kettő között pedig egy átjárásra alkalmas ajtó van. Az első kamra mínusz 60 fokos, ennek akklimatizáló szerepe van, ezt követően léphetünk be a mínusz 110 fokos kamrába. Ez már a terápiás hőfok, itt 3-5 percet lehet tartózkodni, hiszen ennyi idő elegendő a hidegsokk jótékony hatásának kiváltására” – magyarázza Olívia.

Egy alkalom ritkán képes csodát tenni, így ha ezt a fajta kezelést választjuk, jobban tesszük, ha megbarátkozunk az extrém hideg gondolatával: „A problémáktól függően 10, illetve 20 alkalmas kezelést javaslunk. Az eredmény eléréséhez hetente minimum 3 kezelésre van szükség, de az állapot fenntartásához csökkenthetjük a heti kezelések számát” – mondta el Molnár Olívia. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek