Ez a legnagyobb félreértés a megfázással kapcsolatban

GettyImages-1369494367

A hideg és a megfázás közötti összefüggéssel kapcsolatban sokan továbbra is tévúton járnak.

Az elterjedt nézet szerint hideg időben a megfelelő öltözködés lehet a legjobb fegyver a megfázás ellen. A valóság ezzel szemben az, hogy nincs az a ruházat, ami megmenthetne attól, hogy megbetegedj. Mutatjuk, hogy mi a valódi kiváltó ok, és hogyan jöhet képbe a hideg.

Tényleg meg lehet fázni a hidegtől?

A torokfájással, orrfolyással, köhögéssel és tüsszögéssel járó megfázás a baktériumok és különösen a vírusok által okozott fertőző betegségek gyűjtőneve. Tehát a kérdésre a rövid válasz az, hogy nem,

a hidegtől önmagában nem lehet megfázni.

Mivel a megfázás emberről emberre terjed, az ajánlások általában azt javasolják, hogy védekezésképpen ügyelj a megfelelő higiéniára, rendszeresen moss kezet, ne piszkáld az arcod, és kerüld a betegekkel való közvetlen érintkezést (a meleg ruházat vagy sapka viselésére viszont sehol nem térnek ki).

Attól, hogy nem fázol a hidegben, még ugyanúgy megfázhatsz
Attól, hogy nem fázol a hidegben, még ugyanúgy megfázhatszzamrznutitonovi / Getty Images Hungary

De akkor miért télen szoktunk megfázni?

Az elképzelés, miszerint a hideg megfázáshoz vezethet, egyszerűen abból a megfigyelésből fakadhat, hogy télen gyakrabban betegszünk le. Ennek megvan a maga oka: a hideg időben több olyan tényező érvényesül, ami a vírusok terjedésének kedvez.

Idetartozik például az is, hogy amikor kint hideg van, hajlamosak vagyunk hosszabb időt tölteni zárt térben, így a megfázást és más vírusokat (gondolj csak a Covidra) könnyebben átadjuk egymásnak.

A száraz levegő benti körülmények között is hajlamosító tényező lehet
A száraz levegő benti körülmények között is hajlamosító tényező lehetWestend61 / Getty Images Hungary

Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a hideg levegő kevesebb nedvességet hordoz, mint a meleg. Ez azt jelenti, hogy az orrunkban lévő nyálkahártya könnyebben kiszáradhat, akár kimegyünk a hidegbe, akár a benti száraz meleg levegőt lélegezzük be (hiszen ilyenkor jellemzően a kinti száraz levegőt melegítjük fel), ami csökkenti védekezőképességünket a vírusokkal szemben.

Az okok között ugyancsak felmerül, hogy télen kevesebb napfényhez, ezáltal pedig kevesebb D-vitaminhoz jutunk, így jobban ki vagyunk szolgáltatva a vírusoknak, melyek a testen kívül alacsonyabb hőmérsékleten tovább képesek életben maradni.

Vannak, akik a hajlamosító tényezők közé sorolják azt is, hogy a hideg megterhelheti a szervezetet, ami negatívan befolyásolhatja az immunrendszer működését. Bár ennek van némi alapja, nem valószínű, hogy számottevő szerepet játszik abban, hogy megfázol-e, vagy sem. Hogy mit lehet tenni a betegség ellen, arról alábbi cikkünkből tájékozódhatsz részletesebben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek