A főzés után ennyi perccel idd a kávét: a legjobb ízélményt tapasztalod majd

kávé-egeszseg
Olvasási idő kb. 5 perc

Van, aki a forró kávéra, és van, aki a kihűlt feketére esküszik. De vajon létezik-e olyan időintervallum, amikor a kihűlt kávét helyett jobb, ha egy frisset főzünk?

Számtalanszor előfordul, hogy a reggeli rohanás közben, egy váratlan telefon miatt megfeledkezünk a konyhapulton hagyott kávéról, vagy épp azért, mert a gyerek húzza az időt, kénytelenek vagyunk hidegen elfogyasztani a reggeli kávét. De vajon jó-e és ugyanazt az élvezetet nyújtja-e a kihűlt kávé, mint a frissen lefőzött fekete? Kidobjuk vagy inkább megigyuk a kávénkat, még akkor is, ha csak pár percre hagytuk ott? 

Főzés után ekkor a legfinomabb a kávé

Egy teszt során egy elhivatott kávékedvelő arra kereste a választ, hogy az idő múlásával, a hűlés közben hogyan változik a kávé íze. A megfigyelés két órán keresztül tartott. Ez alatt az idő alatt meghatározott időközönként a tesztelő kóstolásnak vetette alá a kávéját, hogy elemezze, van-e összefüggés a koffeintartalmú ital íze és hőmérséklete között.

A hideg kávé sokszor már nem esik olyan jól, mint a frissen főzött fekete
A hideg kávé sokszor már nem esik olyan jól, mint a frissen főzött feketeAntonioGuillem / Getty Images Hungary

A tudományos megfigyelések szerint két jelentős tényező befolyásolja, hogyan érzékeljük a kávé ízét az idő múlásával. Az elsődleges tényezők azok a kávéban lévő illékony összetevők, amelyek idővel eloszlanak, a frissen főzött kávéban erőteljesebben érvényesülnek. A második fontos tényező a hőmérséklet, aminek a változása szintén gátolja, hogy az ízek teljes skáláját megtapasztaljuk. 

Bár a kávé illékony, aromát biztosító összetevői a hűlés során elpárolognak, ám az idő múlásával elveszített vegyületek mennyisége a kávé minőségétől is függ. Minél jobb a kávé minősége, annál tovább őrzi meg az értékes aromákat.

Érdekes megfigyelés, hogy az íz nemcsak az ízlelésből, hanem a szaglásból is fakad.

Amit a kávé ízének nevezünk, az ízek és az illatok kombinációja, és mivel az illatokhoz hozzájáruló aromák közül sok idővel elillan, érdemes a kávét minél előbb meginni.

Ami pedig a kávé hőmérsékletét illeti, a megfigyelések alapján ahogy hűl a kávé, az ízlelőbimbók és az orrunk is egyre nehezebben érzékeli az ízeket és az illatokat. Ha pedig valami nagyon meleg vagy nagyon hideg, akkor rosszul érzékeljük az ízeket. Ahogyan a jéghidegre hűtött sörben kevésbé érezni az ital aromáját, zamatát jellemző kesernyés ízeket, úgy a kihűlt vagy a jeges kávénak is elvész a rá jellemző íze.
A kávé keserű összetevőket, úgynevezett klorogénsavakat tartalmaz, melyeket hőmérséklettől függetlenül érezni lehet. Ám leginkább akkor élvezhetők, ha a kávé hőmérséklete a lehető legközelebb van a testhőmérséklethez

Miután minden kávé más vegyületekből áll, nagyon változó, hogy melyik kávét milyen hőmérsékleten érdemes elfogyasztani. Más illékony összetevőket tartalmaz egy kolumbiai, és mást egy etiópiai kávé; egy sötétebb és egy világosabb pörkölésű kávé, éppen ezért a legideálisabb hőmérsékletet nehéz megtalálni.

Általánosságban azonban elmondható, hogy a főzést követő 10-20 percben érezhetjük a legfinomabbnak a kávénkat.

A főzést követő tizedik percben az ízek még kiegyensúlyozottak, több savasság és édes íz jellemző, amitől nagyon kellemes lesz a koffeines ital. Húsz perc után a kávé már nem forró, de még meleg, eléri a 25-27 °C-os hőmérsékletet. A kávé utóíze még szépen megmarad, és olyan tanninos ízeket érezhetünk, amit akkor tapasztalunk, ha aszalt szilvát vagy lila bogyósgyümölcsöt eszünk. Ilyenkor érezhető leginkább a kávé savassága. A tesztelő szerint a főzés utáni huszadik percben volt a legízletesebb a feketéje.

Van, aki forrón szereti a kávét

De ahogyan sok mindenre, úgy a kávéfogyasztásra is igaz, hogy ahány ember, annyi kávézási szokás létezik, és az is elsősorban ízlés dolga, hogy kinek hány fokosan ízlik legjobban a reggeli fekete. Ezt mindenképpen befolyásolja, hogy milyen fajtájú kávét iszunk, ugyanis az Arabicát forrón, a Robustát viszont akkor élvezhetjük leginkább, ha kicsit már kihűlt, vagyis legalább 50-60 fokos.

A Kaliforniai Egyetem Davis Kávéközpontjának egyik friss tanulmánya szerint a legtöbb ember 58–66 °C-on élvezi a fekete kávét a legjobban. 

Általánosságban elmondható, hogy a 60°C-nál forróbb kávé élvezeti értéke a legkevesebb, hiszen a magas hőmérséklet elfedheti a kávébabok finom ízét.

Ha azonban 50°C-nál hidegebb kávét kortyolunk, az ital édesebb és savasabb. A kávé 44°C-on a legédesebb, és 42°C-on a legkevésbé észrevehető a keserűsége. A savasság ennél alacsonyabb hőmérsékleten, 32°C körül a legerősebb.

Az energiaital potenciális egészségkárosító hatása miatt vannak, akik nem vásárolhatnak már a koffeintartalmú italból.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek