A kutyánk legjobb barátunk, a macskánk relaxációs társunk – és baktériumforrásunk is. Ennek ellenére nem kell túlzásba vinni a fertőtlenítést vagy egyméteres távolságot tartani házi kedvenceinktől, de bizonyos szabályokat tényleg fontos betartani, ha nem akarjuk súlyos betegségek kockázatát vállalni.
A toxoplazmózis alattomos, gyakran észrevétlen marad
A toxoplazmózis egy Toxoplasma gondii nevű egysejtű parazita által okozott fertőzés, ami leggyakrabban macskák ürülékéből terjed emberre – például az alom takarítása közben. Az egészséges felnőttek gyakran észre sem veszik, hogy átestek rajta, ám terhes nőknél súlyos magzati károsodást okozhat. Ezért fontos, hogy a várandós nők inkább ne cseréljék a cicák alomtálcáját.
A campylobacter sokszor kutyánk hasmenésével kezdődik – és a miénkkel végződik
Ez a baktérium kisállatokkal (kutya, cica, teknős, nyúl stb.) való érintkezés során is átkerülhet az emberre – különösen, ha az állatnál hasmenéses betegség áll fenn. A fertőzés embernél gyomor-bél hurutot okozhat, ami hányással, lázzal, görcsökkel jár. Cseppfertőzéssel, akár kézről szájra is terjedhet, szóval nem ciki a kézmosás egy kis kutyasimogatás után sem.
Az ótvar sem játék – a gombás fertőzés könnyen terjed
A bőrgyógyászati ótvar (tinea) név mögött egy gombás fertőzés áll, ami leggyakrabban macskákról és kutyákról terjed az emberre. Körkörös, piros, viszkető foltok formájában jelenik meg a bőrön, és különösen gyerekek körében gyakori. A fertőzés jól kezelhető, de kellemetlen, és gyorsan terjedhet családon belül is.

Macskakarmolási betegség – tényleg létezik
Ez a fertőzés a Bartonella henselae nevű baktérium miatt alakul ki, ami egy karmolással vagy harapással kerülhet a szervezetedbe. Nem kell hozzá kóborló vadmacska, egy aranyos kiscica is simán okozhat ilyen betegséget, főleg ha előtte bolhás volt. A tünetek között nyirokcsomó-duzzanat, láz, fejfájás és rossz közérzet is szerepelhet.
A bolhák és a kullancsok nem csak a kutyának árthatnak
Bár ez közvetett veszély, de a házi kedvenceken megtelepedő bolhák és kullancsok jönnek velük együtt otthonunkba, és ha végül bennünk találják meg az Igazit (és fertőzöttek), mi dőlhetünk végül ágynak. Így elkapható betegségek például a Lyme-kór, a bartonellózis vagy egyes rickettsia-fertőzések. Ha a kutya vagy a macska rendszeresen kijár, és nem védekezünk a vérszívók ellen, nagyobb az esélye, hogy ezek a kis lények egyszer csak ránk is átugranak. Elég hozzá egy séta a közeli parkban.
És akkor még nem beszéltünk a többi zoonózisról…
A sor pedig itt nem zárul le. Az állatok (különösen kutyák, macskák, madarak, nyulak) révén elkapható betegségek listája hosszú, íme a további példák:
– Toxocariasis (féregfertőzés gyerekeknél)
– Leptospira (fertőzött vizeletből)
– Psittacosis (papagájkór – madaraktól)
– Madárinfluenza
– és a ritkán előforduló, de is ide tartozik.
Szerencsére a megelőzés legtöbbször egyszerű: ne nyúlj szabad kézzel az állat ürülékéhez, ne hagyd, hogy arcon nyaljon, moss kezet simogatás után, evés előtt, és járjatok rendszeresen állatorvoshoz.
A szeretet marad, a fertőzés mehet
Ezek az információk nem azt a célt szolgáljak, hogy eltávolodj állataidtól, ne merd megölelni, simogatni őket. A legtöbb fertőzés megelőzhető, ha betartod az alapvető higiéniás szabályokat.
Ha kíváncsi vagy, mely fűszerek űzhetik el a hangyákat a lakásodból, ezt a cikket ajánljuk.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés