Ezeket a gyógynövényeket biztonságosan használhatod képzettség nélkül is

körömvirág
Olvasási idő kb. 7 perc

A természet patikája számos olyan gyógynövényt kínál, amelyek megfelelő ismeretek birtokában képzettség nélkül is biztonságosan alkalmazhatók. Az alábbiakban bemutatunk néhány közismert és könnyen hozzáférhető gyógynövényt, amelyek segíthetnek a mindennapi egészségmegőrzésben.

A természet tele van gyógyító hatású növényekkel – a tévhittel ellentétben a legtöbb patikában kapható gyógyszer is ilyen hatóanyagok alapján készül –, ám ahhoz kell némi szaktudás, hogy ezeket a kincseket hasznosítani tudjuk a mindennapjainkban. Érdemes tájékozódni, mert ha gerincsérvre vagy tüdőgyulladásra nem is megfelelő az ilyen-olyan főzet vagy kence, azért tájékozatlanságunk határt szab annak, hogy minél komplexebben védekezhessünk egészségkárosodások egész sora ellen gyógynövényekkel – vagy egyszerűen csak jobb életminőséget biztosítsunk magunk és szeretteink számára.

Kamilla (Matricaria chamomilla)

Leírás és termőhely:

A kamilla, más néven orvosi székfű, hazánkban is gyakori, könnyen felismerhető gyógynövény. Vadon és termesztve egyaránt előfordul, főként napos, száraz területeken él.

Gyűjtési idő: Május végétől júliusig virágzik, ekkor érdemes gyűjteni virágzatát.

Elkészítés és felhasználás:

A kamillavirágból teát készíthetünk: egy evőkanál szárított virágot leforrázunk 2,5 dl forrásban lévő vízzel, majd lefedve 10-15 percig állni hagyjuk. A teát szűrés után langyosan fogyasztjuk. 

Jótékony hatások: Gyulladáscsökkentő, nyugtató, görcsoldó és emésztést segítő hatású. Külsőleg borogatásként alkalmazva bőrgyulladások és szemgyulladások esetén is hasznos lehet. 

kamilla
Ilie Lupescu / 500px / Getty Images Hungary

Citromfű (Melissa officinalis)

Leírás és termőhely:

A citromfű évelő növény, amely kertben és cserépben is könnyen nevelhető. Levelei citromillatúak, ami segít az azonosításban. 

Gyűjtési idő: A leveleket a virágzás előtt, május-júniusban érdemes gyűjteni, amikor a legmagasabb az illóolaj-tartalmuk.

Elkészítés és felhasználás:

Egy evőkanál friss vagy egy teáskanál szárított levelet leforrázunk 2,5 dl forró vízzel, majd 10 percig állni hagyjuk. A teát szűrés után langyosan fogyasztjuk. 

Jótékony hatások: Nyugtató, stresszoldó és alvást segítő hatású. Emellett enyhíti az emésztési panaszokat és a puffadást. 

Csalán (Urtica dioica)

Leírás és termőhely:

A csalán gyakori, évelő növény, amely nedves, tápanyagban gazdag talajokon nő. A levelek szúrósek, érintésre csípős érzést okoznak.

Gyűjtési idő: A fiatal leveleket tavasszal, áprilistól júniusig gyűjtjük, amikor még zsengék.

Elkészítés és felhasználás:

Egy evőkanál szárított levelet leforrázunk 2,5 dl forró vízzel, majd 10-15 percig állni hagyjuk. A teát szűrés után langyosan fogyasztjuk. 

Jótékony hatások: Vértisztító, vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatású. Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, így erősíti az immunrendszert.kertikek.hu

Levendula (Lavandula angustifolia)

Leírás és termőhely:

A levendula mediterrán eredetű, de hazánkban is gyakran termesztett évelő növény. Illatos, lila virágai és ezüstös levelei vannak.

Gyűjtési idő: Virágzáskor, június-júliusban gyűjtjük a virágokat, amikor a legmagasabb az illóolaj-tartalmuk.

Elkészítés és felhasználás:

Egy teáskanál szárított virágot leforrázunk 2,5 dl forró vízzel, majd 10 percig állni hagyjuk. A teát szűrés után langyosan fogyasztjuk.

Jótékony hatások: Nyugtató, stresszoldó és alvást segítő hatású. Külsőleg alkalmazva enyhíti a rovarcsípéseket és kisebb bőrirritációkat.

A levendula nagyon trendi, népszerűségét kellemes illatával és jótékony hatásával vívta ki
A levendula nagyon trendi, népszerűségét kellemes illatával és jótékony hatásával vívta kiAndreas Steidlinger / Getty Images Hungary

Körömvirág (Calendula officinalis)

Leírás és termőhely:

A körömvirág egynyári növény, amelyet gyakran dísznövényként is ültetnek. Narancssárga virágai könnyen felismerhetők. (A címlapfotó őt ábrázolja.)

Gyűjtési idő: A virágokat a nyári hónapokban, júniustól szeptemberig gyűjtjük.

Elkészítés és felhasználás:

A szárított virágokból teát készíthetünk: egy evőkanál virágot leforrázunk 2,5 dl forró vízzel, majd 10-15 percig állni hagyjuk. Külsőleg kenőcs vagy borogatás formájában is alkalmazható. 

Jótékony hatások: Gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatású. Bőrproblémák, kisebb sebek és égési sérülések kezelésére is alkalmas.

Zsálya (Salvia officinalis)

Leírás és termőhely:

A zsálya évelő félcserje, amelyet gyakran fűszernövényként is használnak. Ezüstös-zöld levelei és lilás virágai vannak.

Gyűjtési idő: A leveleket a virágzás előtt, május-júniusban gyűjtjük.

Elkészítés és felhasználás:

Egy teáskanál szárított levelet leforrázunk 2,5 dl forró vízzel, majd 10 percig állni hagyjuk. A teát szűrés után langyosan fogyasztjuk.

Jótékony hatások: Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású. Torokfájás, szájüregi gyulladások és emésztési panaszok esetén is hasznos lehet.

Bár ezek a gyógynövények általában biztonságosan használhatók, mindig érdemes körültekintően eljárni.

Terhesség, szoptatás, krónikus betegségek vagy gyógyszerszedés esetén konzultáljunk orvossal vagy fitoterapeutával, mielőtt „begyógynövényeznénk” magunkat vagy másokat.

Ha érdekel, milyen növények riasztják el a kullancsokat, ezt a cikket ajánljuk.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek