Ezt tedd, ha bedugult a füled

Pásztor Liliána
GettyImages-1209439569
Olvasási idő kb. 2 perc

A füldugulás rendkívül kellemetlen élmény, amely sokféle okból előfordulhat, például túl sok fülzsír, víz, vagy akár légnyomás-változás következményeként. Szerencsére többféle házi módszer is létezik, amelyek segíthetnek megszabadulni a dugulástól. De hogyan érdemes eljárni, és mikor kell szakember segítségét kérni? Íme, néhány hasznos tipp!

A füldugulás mindannyiunk életében előfordulhat. Leggyakrabban a fülzsír felhalmozódása, víz vagy akár légnyomás-változások miatt alakul ki. Ennek kezelése szerencsére viszonylag egyszerű, de fontos tisztában lenni azzal, hogy mikor érdemes otthoni módszerekkel próbálkozni, és mikor szükséges orvosi segítség.

Jól jöhetnek ezek a tippek – az orvossal egyeztetve

Ha a füldugulás hátterében légnyomás-változás vagy nátha áll, akkor a legegyszerűbb módszer a „fülpattintás” (Valsalva-módszer), amikor az orrunkat befogva és a szánkat zárva próbálunk levegőt fújni. Ez segíthet helyreállítani a nyomást a középfülben. Ha a probléma inkább víz vagy fülzsír miatt alakult ki, akkor fülcsepp vagy meleg borogatás alkalmazása is hatékony lehet.

Megannyi tipp létezik füldugulás ellen
Megannyi tipp létezik füldugulás ellenTero Vesalainen / Getty Images Hungary

Az olívaolaj, vagy más természetes olajok, mint a babaolaj, szintén segíthetnek a fülzsír feloldásában. A meleg olajat csepegtetve a fülbe, 10-15 másodpercig oldalra dőlve hagyhatjuk, hogy a zsír feloldódjon. Ha ez nem segít, vagy a probléma továbbra is fennáll, érdemes orvoshoz fordulni.

Mikor kérjünk orvosi segítséget?

Bár a legtöbb fülprobléma otthon is kezelhető, ha az alábbi tünetek bármelyike jelentkezik, az orvosi segítség szükséges lehet: halláscsökkenés, szédülés, fájdalom, fülszúrás vagy váladékozás.

Ezek a jelek fertőzésre vagy súlyosabb problémára utalhatnak, amelyek kezeléséhez már szakember segítsége szükséges.

Fontos figyelmeztetés: ha nem tudunk orvoshoz menni, és a tünetek enyhék, akkor próbálkozhatunk otthoni módszerekkel, de mindig legyünk óvatosak. Ha a fülprobléma hosszabb ideig nem szűnik meg, és az otthoni kezelés sem hoz eredményt, mindenképpen keressünk fel egy szakembert!

Ha ezt hallod a füledben, az komoly problémára utalhat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek