Egy nap többször is iszol ebből az italból? Nagy baj lehet belőle, ha így folytatod

GettyImages-1314630121

Gyakran sóvárogsz üdítő után? Hiányérzeted van, ha nem kíséred le az étkezéseket egy finom bubis itallal? Mindennap iszol szénsavas üdítőt, néha naponta többször is? Ha mindenre igen a válasz, lehetséges, hogy üdítőfüggő vagy.

Gyerekként teljesen természetes volt, hogy ittuk a kólát és a sárgakólát (narancsos üdítő), teát, limonádét – akár csapvíz helyett is, ha a vizet kicsit túlklórozták. Fiatal felnőttként tértem csak át a sima vízre. A mai napig látom, hogy hétvégi bevásárlások során az emberek telepakolják a kocsikat cukros, szénsavas üdítőkkel. Ez persze még nem jelent függőséget, de abban minden szakértő egyetért, hogy nem egészséges a túlzott fogyasztásuk. Mi az a határ, amikor elkezdhetünk aggódni?

A koffein és cukor is okozhat függőséget

Az üdítőfüggőség jelei és tünetei nagyon hasonlók az alkohol- vagy drogfüggőséghez, nagyon komoly egészségügyi következményekkel járhat, ha nem ismerjük fel vagy nem veszünk tudomást a problémáról. Marney White klinikai szakpszichológus – aki táplálkozási zavarokra és súlyproblémákra specializálódott – arra figyelmeztet, hogy az egyes üdítőkben található koffein hatására koffeinfüggőség, magas cukortartalmuk miatt pedig cukorfüggőség alakulhat ki.

Az üditőital-fogyasztási szokásaink összefügghetnek az étkezési szokásainkkal
Az üditőital-fogyasztási szokásaink összefügghetnek az étkezési szokásainkkalZiga Plahutar / Getty Images Hungary

Az üdítőital-függőség jelei:

  • Állandó sóvárgás az üdítő után, amelynek nehéz ellenállni.
  • Nem tudunk betelni vele, ezért nagyobb mennyiséget fogyaszthatunk az üdítőből, mint ahogy eredetileg terveztük.
  • Tolerancia alakulhat ki, ezért úgy érezhetjük, hogy egyre többet kell fogyasztani az édes italból a kívánt hatás eléréséhez.
  • Elvonási tüneteket is tapasztalhatunk, ha nem tudjuk kielégíteni az üdítő utáni vágyat: például ingerlékenyebbé válhatunk, és koncentrálási nehézségekkel küzdhetünk, de megjelenhetnek a fizikai tünetek is fejfájás és remegés formájában.

„Mint minden függőségnél, az okok a szer használatával kezdődnek, és a fizikai vagy pszichológiai igény kialakulásával folytatódnak, amelyek arra ösztönöznek, hogy egyre többet fogyasszunk belőle” – mondja dr. White.

Íme néhány lehetséges oka az üdítőital-függőségnek:

  • Függőséget okozó összetevők: számos üdítőfajta függőséget okozó összetevőket tartalmaz, mint például a koffein és a cukor. Az alkoholhoz és a drogokhoz hasonlóan a koffein is beindítja a jó közérzet hormonjának, a dopaminnak a felszabadulását az agyban, amitől aztán vágyni kezdünk az utánpótlásra. 
  • Életmóddal kapcsolatos szokások: Az üdítőt bizonyos ételek (például gyorsételek) fogyasztásához köthetjük, ezért az étkezés hiányosnak tűnhet nélküle.
  • Személyes preferenciák: Egyszerűen szeretjük a szénsavas italok kellemes csípős-édes ízét, és szokássá válik, hogy ezeket választjuk a víz vagy más egészségesebb alternatívák helyett, ha megszomjazunk.
Nem is olyan könnyű az egészséges alternatívát választani, ha már kialakult az üdítőital-függőség
Nem is olyan könnyű az egészséges alternatívát választani, ha már kialakult az üdítőital-függőségJose Luis Pelaez Inc / Getty Images Hungary

Így hat a szervezetre az üdítőfüggőség

Az üdítőital-függőség rendkívül káros; a szénsavasital-fogyasztást számos súlyos megbetegedéssel hozták összefüggésbe.

A cukorbetegségtől és étkezési zavaroktól kezdve a szív- és érrendszerei megbetegedéseken át, egészen az elhízásig sokfajta betegség okozója lehet.

Egy 2013-as tanulmányban az áll, hogy azok, akik rendszeresen isznak üdítőt, nagyobb eséllyel válnak túlsúlyossá, mint azok, akik csak ritkán fogyasztanak belőle. Egy 2012-es tanulmány összefüggést talált a nagyobb mennyiségű üdítőfogyasztás és a stroke kockázata között, míg egy másik 2013-as tanulmány megjegyzi, hogy az üdítőfogyasztásnak köze lehet a vesekőképződéshez.

Így csökkentheted az üdítőadagokat

Ha úgy gondolod, hogy túl sok szénsavas üdítőt fogyasztasz, vagy egyenesen szódafüggőségre gyanakszol, íme néhány tipp, amelyek segíthetnek csökkenteni az üdítőbevitelt:

  • Szakértők azt ajánlják, hogy inkább fokozatosan csökkentsük az üdítőadagot, mintsem hogy radikálisan megvonjuk magunktól. Tűzzünk ki heti célokat, mint például napi két üdítőital ezen a héten; napi egy kóla a következő héten; a következő héten már csak napi fél pohár tonik, és így tovább.
  • Próbáljunk ki egészségesebb alternatívákat: a szénsavas üdítőitalokat váltsuk ki valamilyen egészségesebb folyadékokkal, keressünk olyan cukrozatlan változatot, amelyek nem tartalmaznak hozzáadott cukrot vagy cukorpótlókat. Ideális választás lehet a friss gyümölccsel ízesített szénsavmentes vagy szénsavas víz.
  • Igyunk minél több vizet! Amikor elkap minket a szénsavas ital utáni vágy, válasszuk helyette a sima vizet. A víz segíthet a szomjúság oltásában, miközben felfrissít, így ráébredhetünk, hogy valójában nincs is nagy szükségünk az üdítőitalokra.

Elképzelhető, hogy hiába igyekszünk lecsökkenteni a szénsavas italok mennyiségét, mégsem járunk sikerrel, mert erősebb a függőség. Ha felismertük a problémát, nem kell egyedül megbirkózni vele; keressünk fel bátran egy mentálhigiénés szakembert, aki segít leküzdeni a cukros ital utáni ellenállhatatlan vágyat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek