A legrosszabb paraziták
Van, hogy csak kellemetlenek, máskor viszont halálosak. A világon rengeteg olyan parazita létezik, amelyik képes megfertőzni az embert. Lássuk, hogy melyek azok, amelyek a leginkább pokollá tehetik az életedet. Figyelem, csak akkor olvass tovább, ha úgy érzed, hogy kellően erős a gyomrod!
1. Agyevő amőba
A Naegleria fowleri, vagy ismertebb nevén az agyevő amőba nem árul zsákbamacskát: ha keresztezed az útját, megeszi az agyadat. Az egyetlen szerencséd, hogy egy ilyen találkozás esélye elhanyagolható.

A természetes meleg vizekben, köztük forrásokban és tavakban előforduló amőba baktériumokkal táplálkozik. Ha azonban az emberi orrba kerül, előbb felfalja a szaglógumókat, majd az ideg- és agyszövetek csábításának engedve az agyat veszi célba.
Ami valójában megöl, az az agyvelőgyulladás.
2. Szemférgek
Az onchocerciasis, vagyis a folyami vakság felelőse egy fonálféreg, amely az Afrika és Dél-Amerika trópusi területein őshonos fekete legyek csípésén keresztül terjed. A férgek az emberi testben mozogva eljuthatnak a szaruhártyába, ahol blokkolhatják a látást, és akár zöld hályogot, illetve ezzel összefüggésben vakságot is okozhatnak.
3. Vérmétely
A schistosomiazis, avagy bilharziázis egy apró laposférgek által kiváltott fertőzés, amelyeket vérmételynek is neveznek. Az Afrikában, a Közel-Keleten, a Karib-térségben és Dél-Amerika egyes részein megtalálható parazita életciklusának egy részében édesvízi csigákon élősködik, de a bőrön áthatolva az úszó vagy a vízbe gázoló emberre is veszélyt jelenthet. A férgek a belekbe vagy a húgyhólyagba vándorolnak, ami komoly fájdalomhoz és vérszegénységhez vezethet.
4. Guineai férgek
Ez a féreg kissé eltérő stratégiát alkalmaz: a vízbe rakja le petéit. A gondok akkor kezdődnek, ha iszol ebből a vízből, mivel a kikelő férgek így szabadon gyarapodhatnak a testedben. A nőstény nagyjából egy évvel a fertőzés után keres egy pontot a lábon vagy a lábfejen, ahová befészkeli magát, hogy kitörjön, miközben éles fájdalommal járó kelést okoz.
Rémálmaid azért ne legyenek tőlük. A guineai férgek az idei évben mindössze 4 fertőzést okoztak, és azokat is Csádban, így amíg nem utazol oda, hogy helyi itatókba lógasd a lábad, biztonságban vagy!
5. Galandférgek
A galandférgek a rosszul átsült sertéshússal juthatnak a szervezetbe, onnan pedig a belekbe, ahol évekre tanyát verhetnek, hogy aztán lakomázhassanak abból, amit megeszel. A betolakodók elég ragaszkodóak – szó szerint is, mivel kampókkal kapaszkodnak a bélfalba, hogy ne távozzanak a széklettel.
Ha a galandférgek elszaporodnak, vagy különösen nagyra nőnek, elzárhatják az emésztőrendszert, cisztákat képezhetnek az izmokban, vagy ritkább esetben az agyban is, amit súlyos rohamok kísérhetnek.
6. Filariális férgek
A szúnyogcsípésekkel terjedő filariális férgek az elefantiázis néven ismert állapot kiváltó okai, melynek során a testrészek megtelnek folyadékkal, ezért szokatlanul megvastagodnak. Ez annak köszönhető, hogy az apró férgek a nyirokerekben telepednek meg, majd elzárják azokat.

7. Bénító kullancsok
Egy ausztrál kullancsfaj csípése nemcsak egy alfa-gal szindróma (AGS) nevű allergiás reakció forrása lehet, ami az emlősök húsára egy életre allergiássá tehet, hanem akár meg is béníthat. A marás helyén először heves viszketés kíséretében egy kemény csomó keletkezhet, majd elkezdenek jelentkezni a bénulás tünetei. Súlyosabb esetben a légzés is leállhat, ami halálos lehet.
8. Bagócslegyek
A bagócslegyek megtámadják a szúnyogokat, amikor azok a levegőben repülnek, és tojásokat raknak rájuk, amelyek a szúnyogcsípés révén bejuthatnak az emberi szervezetbe, ahol lárváik kifejlődhetnek. A többit bizonyára te is el tudod képzelni: kész horror!
9. Cérnaférgek
Ők a vastagbélbe költöznek be, majd viszkető érzést keltve a végbélnyílásnál raknak petéket. De ha betartod az alapvető higiéniai szabályokat, és nem nyúlkálsz feleslegesen a fenekedhez, tőlük sem kell különösebben tartanod – már csak azért sem, mert elsősorban az Egyesült Államok területén fordulnak elő.
10. Rühatkák
A pókok és kullancsok apró rokonai, a rühatkák rühösséggel fertőznek, ami az emberek között hosszan tartó bőrkontaktussal (gyakran szexuális úton) terjed, és heves viszketést eredményez.
11. Testtetvek
A testtetvek sokkal veszélyesebbek, mint a hajtetvek, hiszen átadhatják a tífuszt is. Mint ismert, a halálos betegség az elégtelen higiéniai körülmények miatt a II. világháború során rengeteg áldozatot szedett. Ebben vesztette életét Anne Frank is.
12. Szívférgek
Ha van házi kedvenced, valószínűleg már te is hallottál a szívférgességről, amely a kutyák és a macskák mellett néha az embert is érinti. Csakúgy, mint elefántiázist okozó rokonaik, a szívférgek is filariális férgek, melyek a kutyáknál a szívben és a tüdőerekben élnek, ám az emberi szervezetben nem tudnak kifejlődni. A haldokló férgek ennek ellenére káros elváltozásokat okozhatnak, ami kellemetlen tünetekkel, lázzal, mellkasi fájdalommal és vér felköhögésével járhat, ráadásul nem példa nélküli, hogy műtéti úton kell eltávolítani őket.

13. Maláriaszúnyogok
A malária egy szúnyogok által terjesztett betegség, melynek hátterében nem egy baktérium vagy vírus, hanem egy parazita áll, ami a vörösvérsejtekben elszaporodva szabályos időközönként lázrohamokat okoz. A maláriának öt típusa veszélyes az emberre, amelyek közül némelyek halálosabbak, mint mások.

Három szakácskönyv ingyenes szállítással!
Mentes Anyu szakácskönyveit azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.
MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!
Tekintsd meg ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés