Ez a legmeghökkentőbb folyamat halálunk után: így száll el az élet a testből

lélek
Olvasási idő kb. 3 perc

Ha azt a szót halljuk, hogy "aura", gyakran valamiféle misztikus, spirituális fogalomra gondolunk. A tudomány azonban most egy meglepő felfedezéssel szolgál: valóban minden élő szervezet fényt bocsát ki – igaz, ezt szabad szemmel nem lehet látni.

A fogalom tudományos neve azonban nem aura, hanem „ultragyenge fotonkibocsátás” (UPE). Ez a fény, a halál beálltával egész egyszerűen megszűnik.

Élő és holt szervezetek fénye

A kanadai Calgary Egyetem kutatói tanulmányukban leírták: minden élőlény – az egysejtűektől az emberekig – folyamatosan kibocsát egy gyenge, láthatatlan fényt. A kutatás során egereket és növényeket vizsgáltak olyan speciális, érzékeny kamerákkal, amelyek képesek észlelni ezt a gyenge fotonsugárzást. A vizsgálatokat teljes sötétségben, minden külső fényforrást kizárva végezték.

A vizsgálatok során érdekes eredmények születtek: az élő egerek erős UPE-t bocsátottak ki, míg a frissen elaltatott, de még testhőmérsékletükben meleg példányok esetében a fény szinte azonnal megszűnt.

Minden élő szervezetnek saját fénye van, amely a halál bekövetkeztével megszűnik.
Minden élő szervezetnek saját fénye van, amely a halál bekövetkeztével megszűnik.koyu / Getty Images Hungary

Ez arra utal, hogy a fény nem csupán a testhő vagy a mozgás eredménye, hanem egy mélyebb, sejtszintű aktivitáshoz köthető.

A növényeken végzett kísérletek szintén érdekes eredményeket hoztak: a magasabb hőmérséklet, illetve a fizikai sérülések növelték az fény intenzitását – azaz a növények állapota és stressz-szintje is nyomon követhető ezzel a módszerrel.

Az élet fénye: az "aura"

A kutatók szerint az UPE oka a reaktív oxigénfajok (ROS) jelenléte a szervezetben, amely a sejtek anyagcseréjéhez, valamint a biokémiai folyamatokhoz kapcsolódnak.

Ezek a molekulák az élet fenntartásához szükséges kémiai reakciók melléktermékei – az élő sejtek anyagcseréje során keletkeznek, és normál esetben fontos szerepet játszanak a sejtek stresszreakcióiban.

Ha túl sok ROS termelődik, az oxidatív stresszt és sejtkárosodást okozhat, ami fotonok kibocsátásához vezet. Ezt a fényt nevezzük UPE-nek, konyhanyelven "aurának".

Az ROS túltermelődésének eredménye az UPE.
Az ROS túltermelődésének eredménye az UPE.bestdesigns / iStock / Getty Images Hungary

Mit jelent ez a jövőre nézve?

A kutatók szerint az UPE mérése új lehetőségeket nyit meg az élő szervezetek vizsgálatában: nem invazív, tehát:

külső beavatkozás nélkül nyújthat pontos képet egy élőlény életképességéről, anyagcseréjéről vagy stresszállapotáról

– legyen szó akár állatokról, akár növényekről.

Ez a felfedezés nemcsak új kapukat nyit az orvostudományban, hanem egyfajta magyarázatot is kínál a már jól ismert „aurára” – immár misztikus háttér nélkül.

Valóban igaz tehát: az életnek van fénye, amely láthatatlan ugyan, de egész életünk során végigkísér minket.

Ebből a cikkből megtudhatod, hogy egy kutatás szerint mi az az érzelmi állapot, amely a férfiaknál nagy eséllyel halállal is  végződhet.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Címkék
Érdekességek