A demenciát kezdetben nem könnyű felismerni, mert a szellemi hanyatlással járó betegség fokozatosan alakul ki. Eleinte csak enyhe memóriazavar jelentkezik, és csak a bonyolultabb problémák megoldása okozhat gondot. Sajnos a mindennapokban ezekre a tünetekre nem mindig fordítunk kellő figyelmet.
A demencia során visszafordíthatatlan elváltozások jönnek létre az agyban, ami idővel nemcsak a beteg szellemi képességeire, hanem a viselkedésére és a hétköznapi tevékenységeire is kiterjed. Bár jelenleg nincs rá gyógymód, a korai felismerés kulcsfontosságú, mert a célzott terápia lassíthatja a tünetek fokozódását.
Papír és toll kell az egyperces demenciateszthez
A szakszerű diagnózist természetesen nem helyettesíti, de egy pofonegyszerű, 60 másodperces teszt segíthet kideríteni, hogy fennáll-e a memóriaromboló demencia gyanúja.

A próbához csupán papír és toll, valamint egy óra szükséges. Így kell elvégezni lépésről lépésre!
- Válassz egy nagy kategóriát, amelybe sok dolog beletartozik, ilyenek lehetnek például a gyümölcsök, állatok vagy tévéműsorok.
- Indítsd el az órát, és próbáld meg annyi dolognak leírni a nevét az adott kategóriából, amennyit csak tudsz.
- Ha letelt a 60 másodperc, hagyd abba a felsorolást, és számold össze, mennyi dolgot sikerült összeírni.
A kutatások szerint legalább 15 dolgot meg kell nevezni, de az ideális a 21-nél több elem lenne.
A Journal of Psychiatry című folyóiratban megjelent tanulmány szerint ha valaki nem tud minimum 15 dolgot felsorolni a rendelkezésre álló egy percen belül, az kognitív károsodást jelez. Emellett 20-szor nagyobb az esélye, hogy Alzheimer-kórban szenved, legalábbis azokhoz képest, akik 15 vagy több elemet vetettek papírra. Rossz eredmény esetén mindenképpen fel kell keresni egy orvost.
Egy 2022-es, 69 felnőttet vizsgáló amerikai tanulmány szerint a tesztben elért pontszámok az életkor előrehaladtával csökkentek. De a rosszabb teljesítmény összefüggött a szervezetben lévő béta-amiloid fehérje szintjével, amit az Alzheimer-kór egyik jelének tartanak.
Órás teszt a szellemi hanyatlás felismerésére
Létezik egy másik teszt is, amelynek a segítségével jó arányban felismerhető a szellemi hanyatlás. Az órarajzolós tesztben arra kérik a pácienst, hogy egy üres lapra rajzoljon egy analóg órát. Az illetőnek fel kell írnia az összes számot 1-től 12-ig, majd a mutatókat egy meghatározott időpontra kell „beállítania”, ez a legtöbbször 11 óra 10 perc szokott lenni.
A próba során kiderül, hogy a páciens emlékszik-e arra, hogyan néz ki egy óra számlapja, ami sokat elárul a kognitív állapotáról. Az óra helyes megrajzolásához szükség van a végrehajtó – a feladatok tervezéséért, szervezéséért és elvégzéséért felelős – funkcióra, az utasítások megértésére, a memóriára, valamint az úgynevezett vizuospaciális képességekre, ami az arcok vagy ismerős tárgyak felismerését is magában foglalja.
Clock Drawing Test (CDT) for Dementia Screening
— Sterling Cooley (@SterlingCooley) March 11, 2025
The Clock Drawing Test (CDT) is a simple cognitive screening tool used to assess for possible dementia. It involves asking the patient to draw a clock on a piece of paper, with all the numbers and the hands set to a specific time… pic.twitter.com/sF0MHB6bYw
Ha valaki helyesen meg tudja rajzolni az órát, akkor gyakorlatilag kizárható a demencia, mivel a feladat teljesítése a kognitív készségek széles skáláját igényli. A gyengébb teljesítmény, például hiányzó vagy rosszul elhelyezett számok és mutatók, az óra torz alakja viszont kognitív hanyatlásra utal, ebben az esetben is orvoshoz kell fordulni.
Magyarországon becslések szerint 250-300 ezren élhetnek demenciával, és ha beleszámoljuk azt is, hogy legalább két hozzátartozó gondoskodik róluk, az érintettek száma megközelíti az egymilliót. Az elöregedő társadalmakban egyre nő a betegek száma.
Félperces otthoni teszt segíthet felismerni a rákbetegséget, eszköz sem kell hozzá.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés