Melyik foltból, pöttyből lehet daganatos betegség? – bőrgyógyász szakértő igazít el

GettyImages-514880133

Bőrünkön, születésünktől halálunkig, különböző nagyságú, alakú és színű foltok jelennek meg, ilyenek a kor előrehaladtát kíméletlenül hirdető öregségi foltok is. Ezek, más egyéb foltok és szemölcsök mellett, ártalmatlan, főleg esztétikai panaszt okozó jelenségek, de vannak olyan elváltozások is, amelyek idővel daganatos megbetegedéssé alakulnak. A rendszeres szűrés fontosságára bőrgyógyász figyelmeztet.

Dr. Jánosy Eszter bőr- és nemi gyógyász, kozmetológus szakorvossal az öregségi és a piros foltok mellett a futószemölcsök, fibrómák jelenségéről, valamint az anyajegyek okozta veszélyekről, a rendszeres bőrgyógyászati szűrés fontosságáról beszélgettünk.

Az öregségi foltok, ráadásul a test jól látható részein, kegyetlenül szembesítenek életkorunk változásaival, ezek lehetnek tünetei valamilyen betegségnek vagy kórjelzői bármilyen belső elváltozásnak?

Az öregségi foltokként ismert, pigmentet tartalmazó, barna foltok esztétikai értelemben jelenthetnek csak gondot, nem alakulnak rosszindulatú elváltozásokká. Ezek elsősorban arcon és kézfejen, vagyis a fénynek jobban kitett helyeken figyelhetők meg.

Vannak más, ártalmatlan elváltozások is?

A lakosság nagy részét érinti még az ún. hemangiomák (kis piros képletek) megjelenése is. Ez legtöbbször genetikai eredetű jelenség, jóindulatú, nem lesz belőle rosszindulatú elváltozás. Ezek néha foltok, néha tapintható, vérrel teli pontocskák, melyek nagyra is megnőhetnek, olykor vérezhetnek is. 

Kis piros foltok… Getty Images Hungary
Kis piros foltok… Getty Images HungaryClusterX

De ugyanígy ártalmatlan a futószemölcsnek nevezett vírus okozta képlet is, mely szinte a teljes lakosságot érinti kisebb-nagyobb mértékben. Ez is jóindulatú, tehát nem alakul át daganatos megbetegedéssé.

A májfoltokként emlegetett elváltozások ehhez hasonlóan inkább csak zavaró jelenségek, ami elsősorban a hölgyeket érinti. Az ő veszélyeztetettségük oka a terhesség során bekövetkező hormonális változás, ami hozzájárul ezek kialakulásához.

A szemölcsös keratózis barnás, hámló felrakódás, leginkább familiáris, tehát ha a családban volt már ilyen, nagyobb valószínűséggel ismétlődik. Zavaró, mert testszerte megtalálható, és méretessé tud fejlődni, de szintén jóindulatú jelenség.

A testszerte előforduló foltok vizsgálata fontos
A testszerte előforduló foltok vizsgálata fontoskali9 / Getty Images Hungary

Melyek azok a foltok, amikkel vigyázni kell?

A különböző bőrelváltozásokról bőrgyógyász hivatott eldönteni, hogy veszélyes-e vagy sem. Ezt a célt szolgálják a rendszeres szűrővizsgálatok. Az anyajegyekből ugyanis kialakulhat rosszindulatú elváltozás, amit dermatoszkópos, vagyis speciális nagyítóval történő vizsgálattal ki tudunk szűrni, és megelőzésképpen a veszélyes anyajegyet haladéktalanul eltávolítjuk.

Hogyan történjék ez a beavatkozás?

Rengeteg tévhit kering ezzel kapcsolatban, amelyeket fontos eloszlatni. 

Az anyajegyeket kizárólag szikével, műtéti úton szabad eltávolítani, 1-2 mm ép széllel, majd a metszést összeöltjük.

Az eltávolított mintát minden esetben szövettani vizsgálatra küldjük. Égetni, lézerrel eltávolítani anyajegyet tilos. Futószemölcsöt, piros érgomolyagot lehet más módszerrel is kezelni, de az anyajegyből csak így lehet szövettanra alkalmas, korrekt mintát nyerni. Ez ambuláns műtéti beavatkozás, vagyis nem igényel kórházi befekvést. 

Milyen más veszélyes jelenségre kell figyelni?

A hámeredetű daganatok lehetnek arcon vagy testszerte jelentkező, rózsaszínes elváltozások, amelyek inkább idősebb korban jelennek meg. Hosszabb időn keresztül észlelhetjük ezeket, olykor elmúlni látszik, majd visszajön, néha kiemelkedik, akár vérezhet is. Ezek a bazalióma tünetei lehetnek, amelyek a bőrgyógyászban azonnal gyanút ébresztenek. Ha beigazolódik, legtöbbször műtéti eltávolításra van szükség, valamint szövettani vizsgálatra. 

Milyen gyakran van szükség bőrgyógyászati szűrővizsgálatra?

Az utóbbi hónapokban sokkal ijesztőbb megjelenésű anyajegyeket látok nagy számban, mint amennyit eddig valaha. 

A rendszeres szűrés ezért minden életkorban indokolt évente egy alkalommal, sok anyajegyes betegnél félévente, illetve, ha bármilyen gyanú áll fenn, akkor háromhavonta.

Gyermekkorban érdemes kezdeni, a minap egy 6 éves betegemről távolítottam el olyan anyajegyet, amelyből 2-3 év alatt nagy valószínűséggel melanóma alakult volna ki. Mindazonáltal a gyermekek talán védettebbek, esetükben a szülők is jobban odafigyelnek például a naptej okozta védelem biztosítására napfényes környezetben.

Rendszeres szűrés szükséges
Rendszeres szűrés szükségesMarina Demeshko / Getty Images Hungary

Serdülőkorban azonban beindulnak azok a hormonális változások, amelyek befolyásolják az egyébként is a korral egyre nagyobb számban megjelenő anyajegyek milyenségét. Éppen ezért fontos minden elváltozást bőrgyógyász szakorvosnak megmutatni. Ő egy speciális fényű nagyító, a dermatoszkóp segítségével nagyjából tízszeres nagyításban látja az elváltozás szerkezetét, amiből megállapíthatja a diagnózist, és indokolt esetben az azonnali eltávolítás mellett dönthet a megelőzés érdekében.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra