Világszerte több száz millió embert érint az elhízás, és egyre gyakoribbak a súlygyarapodással járó betegségek. Egy kutatás szerint 2050-re Amerikában több túlsúlyos ember lesz, mint normál testalkatú, amelynek komoly egészségügyi következményei lesznek. Nemcsak a cukorbetegségben, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedésekben várható növekedés, hanem az Alzheimer-kórral küzdők számában is.
Összefüggés az Alzheimer-kór és a zsírmennyiség között
Egy friss kutatás szerint a betegség egyik jele lehet az alhasunkon található zsír, amely már akár 20 évvel a kialakulása előtt jelezheti az Alzheimer-kórt. A tudósok erre a vérkeringés megfigyeléséből jöttek rá: úgy vélik, hogy amint egyre több zsír jelenik meg az alhason, egyre több vérre is van szüksége a különböző belső szerveknek. Igaz ez a memóriaközpontra is: kutatásuk szerint az alhasi zsír miatt sokkal kevesebb vér jut el agyba is, mint amennyire a normál működéshez szüksége lenne.

A kutatás arra is rávilágított tehát, hogy ahogyan az ember alhasán egyre több zsír rakódik le, úgy zsugorodik egyre jobban az agyának memóriaközpontja.
A betegebbnek tűnő agyat úgy tudjuk nyomon követni, hogy alacsonyabb a véráramlás. A szürkeállomány elsorvadása is látható az agy memóriaközpontjának egy részében, a hippokampuszban
– fogalmazott Cyrus Raji, a Washingtoni Egyetem radiológus professzora. Kiemelte, az elhízás mint a demencia és az Alzheimer-kór egyik tünete, ma már az amerikaiak legalább 1 százalékát érinti, tehát mintegy 2-3 millió ember elhízásból eredő idegrendszeri betegségben szenved (de legalábbis kialakulóban van náluk).
Az egyik zsír kártékonyabb, mint a másik
Bár a rengeteg lerakódott zsír jelenti a legnagyobb problémát, fontos megjegyezni, hogy nem minden zsír rossz, vannak, amelyek abból a célból alakulnak ki szervezetünkben, hogy megvédjék belső szerveinket.
Az igazán nagy gondot az úgynevezett viszcerális zsír okozza, amely fokozatosan elkezdi körülölelni a belső szerveinket, hogy vérhez jusson, tehát szinte azt is mondhatjuk, hogy élősködik a szerveinken. Ennek köszönhetően hormonálisan is aktívvá válik ez a zsírfajta, ami az alapvető bőr alatti zsírrétegre nem igaz.
A viszcerális, vagyis zsigeri zsír az anyagcsere szempontjából kórosabb, cukorbetegséget okozó zsír. Abnormálisan magas inzulinszintet mértünk azoknál, akik nagy mennyiségű viszcerális zsírral rendelkeznek
– mondta Raji professzor.
Összességében arra kell ügyelnünk, hogy ne legyen egyik fajta zsírból sem túl sok a szervezetünkben. A bőr alatti zsír is káros lehet, ha túl sok van belőle, és összefügg a viszcerális zsír mennyiségével is.
Azt is megfigyelték, hogy a zsírok mellett a különböző fehérjék is lerakódtak, így amiloidózis is kialakult az alzheimeres betegeknél:
Az újdonság az, hogy a nagyobb mennyiségű vizscerális vagy rejtett zsír összefügg a kórosan magas tau-fehérjékkel, akár 20 évvel az Alzheimer-kór legkorábbi tüneteinek megjelenése előtt. Korábban csak a viszcerális zsír és az amiloid-fehérjék között tudtunk kimutatni kapcsolatot
– fogalmazott a professzor. Elmondta, ahogy a viszcerális zsír szintje megemelkedik az ember szervezetében, azzal együtt emelkedik az amiloid- és tau-fehérjék száma is, amelyek súlyos szervkárosodáshoz is vezethetnek, mindamellett, hogy gyorsítják az Alzheimer-kór kialakulását.
Ez a legjobb megoldás elhízás és Alzheimer-kór ellen
Tanulmányok szerint az ideális zsírösszetétel 90 százalék bőr alatti zsírból és 10 százalék viszcerális zsírból tevődik össze. Akkor van probléma, ha ezek az arányok felborulnak, mert azzal együtt borul az ideális BMI-index is. Egy egészséges felnőtt ember BMI-je – ami függ a magasságtól és a testsúlytól is – 25 alatt van. Ha már 25-29 közötti értéket mérünk, akkor túlsúlyosságról beszélünk.
Van megoldás, egy ideig visszafordítható a megbetegedési folyamat: diétával, rendszeres mozgással, jó minőségű alvással és kevés stresszel normalizálható a zsírösszetétel és ezáltal az idegrendszer is.
Mozgás szempontjából leginkább a kardiót javasolják a szakemberek, valamint az úgynevezett HIIT edzést, ami az intenzív, nagy erőfeszítést igénylő mozgásformák és a gyors regenerációs idő körforgása alapján működik. Ezek a mozgások hatékony zsírégető folyamatot indítanak el a szervezetben, de ehhez hetente legalább kétszer fél órát kell szánnunk a testmozgásra.
A minőségi alvás és stressz valamennyire össze is függ, az egyikből következik a másik, és ha csökken a stressz, csökken a kortizolszint, ami az egyik legnagyobb zsírmegtartó hormon a szervezetünkben.

Az Alzheimer-kór természetesen nem csak az alhasi zsírtól alakulhat ki, mindenesetre figyeljünk a jelekre, éljünk kiegyensúlyozott, egészséges életet, és ne legyünk restek megkérdezni orvosunkat, ha gyanús változásokat érzékelünk a testünkön.
Olyan hétköznapi dolog is jelezheti az Alzheimer-kórt, mint például a beszéd. Ebben a cikkünkben írunk erről bővebben.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés