Nem is gondolnád, mennyi mindenre jó az ugrókötelezés

Elmondjuk, mi mindenre jó az ugrókötelezés. Amellett, hogy olcsó, egyszerű és kicsi a helyigénye, bizony igen fárasztó edzéseket lehet vele nyomni – ráadásul sokoldalúbb, mint gondolnánk.

Az ugrókötél valószínűleg senki előtt nem ismeretlen: gyermekkorunk alapeszköze, s ha nem is túl profin, ügyesen vagy ügyetlenebbül, de tengernyi energiával és valószínűleg lelkesen valamennyien próbálkoztunk vele. Felnőttkorra már talán csak egészen kevesen tartjuk meg valamilyen formában, pedig jó ötlet edzéseinkben is szerepeltetni: számos területen tud ugyanis ütősen hozzájárulni a fejlődésünkhöz. 

Az ugrálás elsődlegesen a szívünk és keringési rendszerünk teherbírását veszi célba. Kardioedzésként, állóképességünk javítására használható tehát önmagában is, de ha saját testsúlyos erősítő edzésünkben szeretnénk felpörgetni a pulzusunkat, esetleg interval tréningben gondolkodunk, szintén hasznos eszköz lehet. 

Hatékony erősítést végezhetünk vele alsó végtagunk izmaira. Az ugrás és térdhajlítás során négyfejű combizmunk (a combfeszítők), combhajlítóink és nagy farizmaink intenzíven dolgoznak. A talajról történő elrugaszkodásban és a landolásban a vádlink vállal oroszlánrészt. 

Az előkészítő fázisban térdünk enyhén hajlítva van, ez a helyzet felkészíti ízületeinket az ugrásra. Nem kell hatalmas szárnyalásra vagy „power jumpingra” készülnünk: az ideális ugrómagasság mindössze 1,5-2 cm. Koordinációs képességeink és a megfelelő időzítés sokkal nagyobb szerepet játszanak a megfelelő ugrásban, mint a talpunk talajtól való távolsága.

Bokánk, vádlink, térdünk és csípőnk segítségével elrugaszkodunk, majd már a levegőben a lábfejünk ujjai spiccben a talaj felé mutatnak. A kötél elsuhan a talppárnáink alatt, közben izmaink felkészülnek a landolásra, hiszen abban a pillanatban, amint földet érünk, idegrendszerünknek igazítania kell a bokánk, lábfejünk helyzetét, hogy ne bucskázzunk fel. A testünk helyzetének térben történő érzékelése, azaz a propriocepció teszi lehetővé, hogy különböző izmaink összehangoltan reagáljanak a pillanatnyi történésekre. 

Landoláskor ízületeink – csípő, térd, boka – igyekeznek tompítani a becsapódást. Ideális esetben finoman érkezünk a talppárnáinkra, miközben igyekszünk visszanyerni és megtartani egyensúlyunkat. Általában ez az ugrókötelezés legbalesetveszélyesebb része. Ha erős becsapódással érkezünk, esetleg teli talppal, a sarkunk is leér, komoly sérüléseknek tehetjük ki magunkat. Igyekezzünk minél kevesebb időt tölteni a landolásban, és újra tehermentesítve ízületeinket, kezdjük újra a ciklust. 

Ha folyamatosan folytatjuk, felkarunk és vállunk is egyre aktívabban dolgozik: a kötél mozgatása során bicepszünk, tricepszünk, deltánk, sőt mellizmunk és elülső fűrészizmunk is erősödik. 

Landoláskor egyensúlyunk megtartásáról, helyzetünk stabilizálásáról a core-izmaink gondoskodnak, hasizmaink (külső és belső ferde hasizom, egyenes hasizom, haránt hasizom) és alsó háti szakaszunk izmai erősödnek ezáltal. 

Az ugrókötelezés nem csak a nosztalgiázás miatt jó
Az ugrókötelezés nem csak a nosztalgiázás miatt jójacoblund / Getty Images Hungary

Mivel alapesetben egy helyben végzett egyszerű lábmunkáról beszélünk, a kis szökellések a koordináció fokozatos fejlesztésére kifejezetten alkalmasak. Ezenfelül – helyes technikával végezve persze – az ugrókötelezés a lábfej és boka mélyizmait, szalagjait, egyéb lágyszöveteit, sőt még a térdünk stabilizálásában szerepet játszó inakat is épp annyira terheli meg, hogy hozzászoktassa őket az igénybevételhez és javítsa propriocepciós képességüket. Ezért az ugrókötelezés remek keresztedzés lehet azoknak, akik más sportokban ugrásokkal, vetődéssel, esetleg hirtelen fordulásokkal tarkított lábmunkát végeznek: teniszezők, terepfutók, táncosok használhatják prevenciós céllal, sérülések megelőzésére. 

Hisszük vagy sem, de az ugrókötelezés a stressz ellen is felveszi a kesztyűt! A repetitív mozdulat, a ritmus követése agyunkra nyugtató hatással van. A folyamatos fókusz, a kis kiigazítások folyamatos végrehajtása pedig javítja reflexeinket, összpontosítási képességünket, ügyességünket. 

Kezdőként két alapgyakorlatot érdemes kipróbálnunk, illetve felidéznünk a gyerekkorunkból.

  • Az egyik a páros lábbal szökellés: a hátunk mögül indított kötelet a fejünk felett meghajtjuk előre, majd épp csak annyira rugaszkodunk el páros lábbal, hogy a kötél elférjen talpunk és a talaj között.
  • A másik a váltott lábbal ugrás: meghajtva a kötelet az egyik lábunkkal ugorjuk át, majd a következő körben a másik lábunkkal. A fenn tartott (ugrásban épp nem használt lábunk) épp csak 2,5 cm-re legyen a talajtól.

Ha kedvet kaptunk, már csak néhány alapvetést kell figyelembe vennünk.

  • Figyeljünk arra, hogy milyen felületen ugrálunk: a beton, aszfalt, kemény kő, járólap erősen ellenjavallt. 
  • Húzzunk megfelelő kialakítású edzőcipőt; kényelmes, testhez simuló edzőruházatot (bajos, ha a kötél beleakad), nők megfelelő sportmelltartót.
  • Sose hagyjuk ki a bemelegítést. Mind a keringési rendszerünket, mind ízületeinket és izmainkat készítsük fel az ugrókötelezésre.
  • Ha frissen építjük bele mozgásprogramunkba, ne vigyük túlzásba! Kezdjünk inkább néhány perccel, figyeljünk a megfelelő technikára. Valószínűleg a szokatlan összpontosításban agyilag is hamar elfáradunk, tartsuk ezt tiszteletben. Folyamatosan emeljük az ugrókötelezéssel töltött időt. 
  • Egy kiegyensúlyozott edzésprogramban 15-20 perc ugrókötelezés elegendő, persze ha ezt túl akarjuk szárnyalni, nyugodtan, csak legyen fokozatosan felépítve. 
  • Ne felejtsük el a levezetést: vagyis az ugrálást követően még sétáljunk egy kicsit, hogy pulzusunk lassan visszatérjen a nyugalmi állapotba. Ne hagyjuk ki a nyújtást sem.

Ha komolyabban szeretnénk beépíteni ezt a fajta mozgást az edzéseinkbe, érdemes körülnézni a professzionális ugrókötelek fajtái között és beruházni egybe, vagy hozzáértő edzővel konzultálni a helyes technikáról, illetve a fejlődési lehetőségekről. Amennyiben ízületi vagy egyéb, mozgatórendszert érintő problémával küzdünk, esetleg nem vagyunk benne biztosak, hogy panaszainkkal biztosan kipróbálhatjuk-e az ugrókötelezést, feltétlenül forduljunk szakemberhez! 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek