Ha ezt teszed, a gyerek is az újrahasznosítás híve lesz

GettyImages-1156702676

Egy újszülöttnek minden vicc új – tartja a mondás. Valóban, addig, amíg a szülő meg nem tanítja neki, vagy el nem lesi magától, addig minden új. De ahogy megtanítjuk járni és beszélni, úgy tudjuk például környezettudatos életvezetésre is nevelni. Szelektíven gyűjteni a szemetet, vagy újrahasznosítani, amit csak lehet, ha eleve úgy vezetjük be, éppen olyan természetes lehet, mint levenni a cipőt a lakásba lépve. Ez a szülő felelőssége, de a gyerek érdeke is.

Egy átlagember egy nap alatt nagyjából 1 kg szemetet generál. Az év 365 napjával és a teljes lakosság számával ezt éves mennyiségre szorozva kimondhatatlanul nagy számot kapunk. Egy Mexikó méretű ország esetében ez évi 40 150 000 000 kg, és akkor hol van még a többi ország…

Emlékszünk a sokat idézett mondásra: a Földet nem nagyszüleink hagyták ránk örökül, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön. Egyesek szerint már késő, de talán még van remény az éghajlati változások, a szárazság és a vízhiány, az erdőirtás vagy akár az üvegházhatás fenyegető következményeit lelassítani. Otthon kell kezdeni.

Játékos formában az újrahasznosítást is könnyű a gyerekeknek megtanítani
Játékos formában az újrahasznosítást is könnyű a gyerekeknek megtanítaniStockPlanets / Getty Images Hungary

Szelektív hulladékgyűjtés

A papír- vagy műanyagszemetet levinni már egy három-négy éves gyereknek sem megterhelő feladat kis mennyiségben, részt vállal a családi teendőkből, hozzászokik a segítséghez, a közösség hasznos tagjának érzi magát azáltal, hogy feladatokat bíznak rá, a szülőnek pedig sokszor a kis segítség is nagyon jól jön… De van ennek más haszna is. Természetessé válik, hogy máshová dobjuk a papírhulladékot, mint a műanyagot vagy a kommunális szemetet.

A szelektív szemétgyűjtés mellett fontos megtanulni, hogy elzárt csap mellett mossuk a fogunkat, anyáék már általában inkább zuhanyoznak, mint fürdőznek a kádban, és vitt szatyrokkal indulunk bevásárolni stb. Mindezek mellett viszont olyan örömteli, közös programokat is kanyaríthatunk semmitmondónak tűnő dolgokból ezzel a szemlélettel, amik az ökolábnyom csökkentésén túl kedves családi együttlétet is kínálnak.

A szelektív hulladékgyűjtés az egyik első fontos lépés
A szelektív hulladékgyűjtés az egyik első fontos lépésArtMarie / Getty Images Hungary

Újrahasznosítás gyerekeknek

  • Egy kiürült félliteres műanyag flakonból edzésre, kirándulásra kiváló kulacs varázsolható, egy-két matricával könnyű feldobni, és pár használatra tökéletesen megteszi. Lenyakazva asztali tolltartó vagy fogkefetartó is lehet, amit fel lehet díszíteni, lehet lyukacsosra vágni, bevonni vízlepergető tapétával, vagy csak papírral, amit celluxszal körbetekerünk.
  • A kiürült mosószeres flakonokból játékfigurákat is lehet készíteni, szezonális módon tematikusat: mikuláskor Télapót és rénszarvast, karácsonykor angyalkát, húsvétra nyuszikákat. Ugyanebből legutóbb madáretetőt készítettünk a gyerekekkel, amiknek a kihelyezése a közeli park fáira külön jópofa elfoglaltság volt. Azóta többször feltöltöttük magokkal családi séták során.
  • A nagy tonhalas konzervdobozból perselyt csináltunk, a cipősdobozból kisváros makettjét, a joghurtospohárból állatfigurát, a páratlan zokniból plüssfigurát.
Hihetetlen mennyiségek… Getty Images Hungary
Hihetetlen mennyiségek… Getty Images HungaryDan Kitwood

Néhány ilyen közös programnak is beillő kreatív megoldással nemcsak új játékokra tettünk szert, de már azt is elértük, ha ki akarok dobni (szelektíve!) egy flakont vagy dobozt, a négyéves kikapja a kezemből, és azt mondja:

„De Anya! Ebből még csinálhatunk egy…!”

3R

Létezik egy viszonylag új keletű, de annál hasznosabb szabály, a 3R szabálya. A három tevékenységet takaró R kezdőbetű az angol Reduce, Reuse, Recycle igékből származik, és arra a környezetvédelmi szempontból követendő szemléletre hívja fel a figyelmet, hogy elsődlegesen jó lenne visszaszorítani a fogyasztói társadalmat, vagyis redukálni (reduce) a vásárlást, ami a gyártókat is a termelés visszaszorítására ösztökélhetné. Az egyik legkörnyezetkárosítóbb a textilipar, melynek mérséklésére jó módszer lehet a sokak áltat már képviselt kapszulagardrób irányzat: jól kombinálható és magas minőségű, de kevés ruhadarabból. A már megvásárolt terméket viszont, amennyire csak lehet, próbáljuk kihasználni, ahányszor csak tudjuk, igyekezzünk újrahasznosítani (reuse). Amikor pedig már az ebben rejlő összes lehetőséget kiaknáztuk, akkor a szelektív hulladékgyűjtésnek hála, hasznosíttassuk újra (recycle). Az üveget például 40 alkalommal is lehet.

ZeroWaste

A „nulla hulladék” mozgalom, melyhez bárki csatlakozhat, azt tűzte ki céljául, hogy lehetőleg még újrahasznosításra se legyen szükség, hanem

minden lehetséges terméknek és mellékterméknek találjuk meg a felhasználási lehetőségét.

A papírszemét például jó tüzelőnek, a zöldség héja komposztnak, a kinyúlt póló felmosórongynak.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Mustra