Harald zur Hausen német virológus az 1980-as évek elején áttörő felfedezést tett a méhnyakrák és a humán papillomavírus (HPV) közötti összefüggés terén. Kimutatta, hogy bizonyos HPV-típusok közvetlenül felelősek a méhnyakrák kialakulásáért. Ez a felfedezés lehetővé tette a HPV elleni vakcinák, mint például a Gardasil és a Cervarix kifejlesztését, amelyek jelentősen csökkentik a méhnyakrák előfordulását. 2008-ban Harald zur Hausen Nobel-díjat kapott a munkájáért, mivel kutatása nemcsak a méhnyakrák megelőzésében hozott áttörést, hanem új dimenziókat nyitott a rákmegelőzés terén is.
A HPV-oltás több rábetegség ellen jó
A jelenleg használt oltóanyag a HPV kilenc típusának tisztított fehérjéit tartalmazza, azokét is, amelyek leggyakrabban okoznak daganatos betegséget: méhnyakrákot, továbbá száj-, garat- és végbélrákot. Idén már tizenegyedik alkalommal ingyenesen kínálják fel itthon a vakcinát a 12. életévüket betöltött tanulóknak. Kezdetben csak a lányok számára volt elérhető, de immár az ötödik olyan tanév kezdődik, amelynek során a fiúk is megkaphatják a HPV elleni védőoltást.
Mivel kiskorúakról van szó, a szülői hozzájárulás elengedhetetlen, amelyet szeptember 13-ig, péntekig kell az iskolavédőnőnek eljuttatni
– mondta a Magyar Nemzetnek Müller Cecília.
Az országos tisztifőorvos felhívta a figyelmet, hogy az emberek 90 százaléka legalább egyszer találkozik életében ezzel a vírussal, és bár a szervezet immunrendszere képes arra, hogy elpusztítsa, előfordul, hogy a fertőzés észrevétlen marad, és akár tíz évig jelen van a szervezetben, amiből előbb krónikus fertőzés, végül méhnyakrák alakulhat ki.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) vezetője szerint a védőoltás hosszú távú befektetés mindenkinek. A lányok az egyik leggyakoribb daganatos betegséget és ezzel együtt a meddőség kockázatát is elkerülhetik általa, hiszen a daganatos elváltozás kezelése sok esetben a méh eltávolításával jár együtt. De a fiúk is csak nyertesei lehetnek, ha védettséget kapnak, hiszen amellett, hogy nem fertőzik meg majd a lányokat, ők maguk sem lesznek áldozatai számos betegségnek, így például a nemi szemölcsök megjelenésének.
Müller Cecília hozzátette, hogy a szűrések fontosságáról sem szabad megfeledkeznünk, hiszen a védőoltás az elsődleges, a szűrővizsgálat pedig a másodlagos eszköze a megelőzésnek. Az érintett korosztály részére ajánlott, hogy legalább háromévente keressék fel a nőgyógyászt, mert így az esetleges rosszindulatú elváltozások még idejében felismerhetők, ezáltal kisebb beavatkozással kezelhetők, meggyógyíthatók.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés