3 jel, hogy gyermeked narcisztikus felnőtt lesz

GettyImages-1397349896

A narcisztikus személyiségzavart 18 éves korig senkinél nem diagnosztizálhatja egyetlen mentálhigiénés szakember sem. Ettől függetlenül nem kizárt, hogy főként külső tényezők és a genetika hatására már lehetnek a gyereknek egészségtelen megnyilvánulásai.

A személyiség teljes kifejlődéséig is vannak bizonyos jelek, amelyek miatt a gyermek nagyobb valószínűséggel válik narcisztikussá, ami később orvosilag is igazolható – mondta Craig Malkin pszichológus, aki munkatársaival húsz éven keresztül vizsgálta követéses módszerrel az óvodások viselkedését. 

Húszéves korra kialakulhat a betegség

A kutatás végén megállapították, hogy az olyan narcisztikus személyekre jellemző vonások, mint hogy önmagukat feljogosítva érzik bármire, a robbanékony természetük, hajlamosak az agresszióra, különböző tényezők együttes kombinációjának hatására alakul ki. Szerepet játszik a narcisztikus személyiség kialakulásában a szülők elkényeztető nevelési módszerein túl a genetika, de utalhat rá a kisgyermekkori temperamentum. Az arra hajlamosaknál húszéves korra alakul ki teljesen a narcizmus.

A szülői minta mellett a genetika is segítheti a betegség kialakulását
A szülői minta mellett a genetika is segítheti a betegség kialakulásátAntonio Saba / Getty Images Hungary

1. A végletek embere

Intő jel lehet, ha egy óvodás megnyilvánulásaiban az átlagosnál gyakoriak a melodramatikus jelenetek. Ilyen például, ha egy gyerek folyamatosan a figyelem középpontjában akar lenni, szüksége van a győzelemre, vagy bántalmazza a többi gyereket. Ilyenkor feltételezhetjük, hogy felnőttkorában hajlamosabb lesz narcizmusra, mint mások.

2. A szülők nem törődnek vele, vagy elkényeztetik

A szülők nevelési stílusa is befolyásolhatja, hogy felnőttként narcisztikus lesz-e egy gyermek vagy sem. Az óvodásokon végzett kutatásból az is kiderült, hogy azok a gyerekek, akiket szigorú, de törődő nevelést kaptak a szüleiktől, nagyobb valószínűséggel alakítottak ki biztonságos, kiegyensúlyozott kapcsolatokat.

Az elkényeztetett gyerekek gyakrabban mutatnak felnőttként narcisztikus tüneteket
Az elkényeztetett gyerekek gyakrabban mutatnak felnőttként narcisztikus tüneteketKhosrork / Getty Images Hungary

Velük szemben azok a gyerekek, akik hajlamosak a drámai viselkedésre, mert szüleik figyelmen kívül hagyták vagy elhanyagolták, esetleg állandóan elkényeztették őket, nagyobb valószínűséggel váltak narcisztikussá felnőttkorukban.

Ha egy szülő elhanyagolja a gyermekét, vagy állandóan tökéletességet követel tőle, azt üzeni a gyermekének, hogy ő nem elég jó, nem jó úgy, ahogy van.

Éppen emiatt felnőttkorukra kialakulhat bennük az a védekezési mechanizmus, mely által túlzott jelentőséget tulajdonítanak önmaguknak. 

A pszichológus szerint az is visszaüthet, ha egy gyereket elkényeztetnek, vagy mindig azt mondják neki, hogy ő fontosabb vagy különlegesebb, mint a társai. Felnőttkorra ez a nevelési módszer is narcizmushoz, felsőbbrendűségi érzéshez vezethet.

3. Ha a szülő narcisztikus

Nem minden szülő narcisztikus, aki elhanyagolja vagy elkényezteti a gyerekét, de ezek a viselkedési módok hajlamosító tényezők. Malkin szerint a narcisztikus szülő viselkedése mindenképpen befolyásolja a gyermek személyiségfejlődését, és növeli a narcizmus kialakulásának esélyét.

Például a narcisztikusok gyakran azt vallják, hogy „vagy ők a legkivételesebbek, a legtökéletesebbek, vagy semmik más”.

Egy gyerek pedig hajlamos arra, hogy a körülötte lévő világot valóban ilyen fekete-fehérben lássa, ahol vagy áldozat, vagy agresszor, vagy győztes, vagy vesztes lehet valaki. Egy olyan gyerek, akit ilyen környezetben nevelnek, azonosulni fog a narcizmussal.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra