A kemoterápiánál kedvezőbb alternatíva jelent meg a leukémia gyógyításában

Vermes Nikolett
GettyImages-1336788477
Olvasási idő kb. 5 perc

A hirtelen kialakuló, rosszindulatú daganatos vérképzőszervi betegség teljesen legyengíti a szervezetet. A leukémia ma is a legkockázatosabb betegségek között szerepel. Éppen ezért olyan értékes a nemrégiben kifejlesztett gyógyszer, ami segíthet csökkenteni a daganatot, méghozzá a kemoterápiánál jobb gyógyulási lehetőséggel.

Mindenekelőtt tisztázzuk, hogy a leukémia esetén háttérbe szorul az egészséges vérképzés, a szervezet immunrendszere pedig kórosan legyengül. Ennek ellenére ma is bevett gyógymód az immunrendszert még tovább gyengítő kemoterápiás kezelés. De még laikus szemmel is látjuk, hogy nem ez a legjobb megoldás, az utóbbi időben azonban egyre jobb eredményt garantálnak az új gyógymódok. A legújabb kezelési lehetőségekről Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinika munkatársát, dr. Farkas Péter belgyógyász-hematológust kérdeztük.

Eddig három módon kezelték a leukémiát 

„Magyarországon évente 5-600 új pácienst diagnosztizálnak ezzel a kórral. Inkább időskorban alakul ki, és a betegek nagy része 60 év feletti” – mondja a szakorvos, majd azonnal hozzáteszi, hogy a vizsgálatok alapján az is megállapítható, hogy a betegség kedvező, közepes vagy kedvezőtlen prognosztikai besorolás alá esik, rávilágítva, hogy milyen életkilátásai vannak a betegnek. Az orvoslási módot is ez alapján választják ki. „Napjainkban az akut myeloid leukémiás betegek kezelésekor több lehetőség áll fenn. Első és legfontosabb a gyógyító célzatú, nagy dózisú kemoterápia.

A kezelés célja a leukémiás sejtek elpusztítása a vérben és a csontvelőben, valamint az egészséges vérképzés helyreállítása.

A közepes vagy kedvezőtlen rizikójú betegeknél idegen donoros őssejtátültetéssel egészítjük ki az eljárást. Második lehetőség a különböző gyógyszerek kombinálása. Ezeket leggyakrabban bőr alatti injekcióban alkalmazzuk, így pusztítjuk el a beteg sejteket. Ez a kezelés kevésbé agresszív, mint a nagy dózisú kemoterápia, de az eredménye is kevésbé tartós. Nagy előny, hogy nem igényel hosszas kórházi kezelést.” Végül, folytatja szakértőnk, az eddig ismert harmadik módszer a palliatív kezelés. Itt a gyógyítás helyett az elfogadható életminőség biztosítása a cél, ami döntően szájon át szedhető kemoterápiás szerekkel érhető el, és akkor alkalmazzák, amikor a betegek várható túlélése nem több néhány hónapnál. Ezeken felül megjelent egy új módszer, ami, nagyobb a gyógyulási lehetőség eredményez.

A kezelés alatt nem hagyható el az intravénás adagolás
A kezelés alatt nem hagyható el az intravénás adagolás

Helyettesíti az intenzív kemoterápiát 

Két éve kapta meg az Év Gyógyszere díjat az a leukémia ellen gyártott készítmény, amelyet kifejezetten olyan betegek számára gyártottak, akik nem kaphatnak intenzív kemoterápiás kezelést. Prof. dr. Illés Árpád, a Debreceni Egyetem Hematológiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára a medicina kapcsán azt nyilatkozta, hogy valóban forradalmi előrelépést jelent a leukémiás betegeknél.

"Ez egy betegbarát megoldás, ami kedvező alternatívát jelent a kemoterápiás kezelésekkel szemben."

A gyógyszer szájon át alkalmazandó, és a célja, hogy a normál vérképzést támogassa. Bár az minden szakember szerint biztos, hogy egzakt, a rák ellen 100%-os gyógyulási eredményt nyújtó orvosság még nem áll rendelkezésre, ugyanakkor ez - az átlagos tablettáknál nagyobb - pirula képes kiváltani a mérgező anyagokkal kevert kemoterápiát. "A készítmény segíthet abban is, hogy a beteg szervezetét felkészítse az esetleges csontvelő-transzplantációra."

A kutatások tovább folynak

Mindezek mellett a sejtterápia is egy lehetséges módszer a leukémia gyógyítása érdekében, bár ezt a megoldást csak kevesen választják. „Ma már ritkán alkalmaznak klasszikus csontvelő-átültetést, helyette inkább a vérben előforduló vérképző őssejtek átültetését végzik.

Szerencsére a transzplantációs lehetőségek is kibővültek: nemcsak a szövetileg egyező testvérek alkalmasak donornak, hanem az úgynevezett félazonos vagy haploidentikus családi donorok is, vagyis testvérek, gyerekek és szülők.

Ez óriási lépés!” – mondja dr. Farkas Péter, végül megjegyzi, hogy a gyógyszerkutatások jelenleg is folynak, ma közel tíz medicinát vizsgálnak, amelyek alkalmazásával növelhető a daganatos megbetegedések sikeres gyógyítása. Magyarországon az akut myeloid leukémia diagnosztikája, kezelése és az őssejt átültetése nemzetközi standardok szerint történik, míg valamennyi ismert és új gyógyszer a társadalombiztosító által finanszírozott, így mindenki számára elérhető.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek