Így találsz rá a legjobb hazai strandokra: mutatjuk, mit kell figyelni

balaton-strand-fured
Olvasási idő kb. 5 perc

Neked mi számít, amikor strandot választasz a Balaton partján? Inkább a szabadstrand vonz, vagy a felszereltebb, fizetős fürdőhelyek? Számít, hogy milyen családbarát szolgáltatásokat ajánlanak a strandhoz közel? Ha nem akarsz túl sokat nyomozni, van egy ötletünk számodra.

Hatalmas a választék, a belépőjegyes és ingyenes strandok száma majdnem azonos, legutóbbi ismereteink szerint idén 57 ingyenes lehetőség várja a nyaralókat, ehhez képest 58 fizetőset számoltunk össze. Ez utóbbiak is egyre népszerűbbek, a belépőjegyek ára 500-1000 Ft körül mozog. Hogy ezekhez az összegekhez milyen élmény társul, azt nehéz egyértelműen arányosítani.

Sokan nosztalgiából ragaszkodnak a megszokott üdülőhelyekhez, és évről évre oda térnek vissza. A kíváncsi természetűek számára viszont felmerülhet a kérdés, hogy mi alapján válasszanak a több mint 100 fürdőhely közül. Nekik szolgálhat jó iránytűként a Kék Hullám Zászló strandminősítés rendszere.

Kék Hullám Zászló strandminősítés

A Kék Zászló története 1985-ig nyúlik vissza, amikor Franciaországban több tengerparti önkormányzat együttesen elhatározta, hogy ily módon fogja minősíteni strandjait. Az első kritériumok a fürdővíz minőségére és a szennyvízkezelés szintjére vonatkoztak. 1987-ben az ötletet továbbgondolva alakították ki a rendszer részletes kritériumait, és ekkor vált nemzetközivé a mozgalom.

A Kék Zászló program (angolul: Blue Flag) egy minőségbiztosítási rendszer, mely a strandok és kikötők vizének tisztaságát hivatott jelezni
A Kék Zászló program (angolul: Blue Flag) egy minőségbiztosítási rendszer, mely a strandok és kikötők vizének tisztaságát hivatott jeleznipicture alliance / Getty Images Hungary

A Kék Zászló jelenleg az Alapítvány a Környezetvédelmi Oktatásért (FEE) szervezet egyik legfontosabb programja. Csak egy szezonra adható ki, és a koordináló szervezetnek (Blue Flag Campaign – Dánia) meg kell győződnie a feltételek folyamatos teljesítéséről minden szezon előtt. 2008-ban 37 országban összesen 3700 strand és kikötő vett részt a programban.

Hazánkban a Balatoni Szövetség 2004-ben dolgozta ki a Kék Hullám Zászló minősítési rendszert. A minősítés célja, hogy a strandokon a fürdőzők ideális körülmények között strandolhassanak, a fürdőhelyek a legtisztább partszakasszal rendelkezzenek, a strandlátogatók részére megfelelő infrastrukturális és higiéniai feltételeket biztosítsanak, valamint kiemelt figyelmet fordítsanak a közbiztonságra. Továbbá, hogy a strandokon működjön elsősegélynyújtó hely, vízimentő-szolgálat, orvosi ellátás. A kikötők esetében is cél a kikötők minőségi fejlesztése, a nemzetközi szintű színvonal biztosítása minél több helyszínen.

Kezdetben csak a világ néhány nagy tengeri strandján már rendszeresített Kék Hullám Zászló elnyerése volt a cél, hét éve viszont már csillagok is járnak a legjobb fürdőhelyek minőségének elismeréséhez. A legjobbak ötcsillagos zászlót kapnak, és több különdíj is gazdára talál minden évben.

A zászló szimbolizálja a környezet, az élővilág, a víz minőségét, a strandok biztonságát és a szanitáris helységek minőségét a strandokon és a kikötőkben is. Ha a szezon alatt a feltételek a strandokon megváltoznak, a Kék Zászlót visszavonhatják.

A Kék Hullám Zászló nyertesei

A május 31-ig pályázó strandokat június második felében működés közben minősíti a zsűri, majd július 1-jén a pontszámok alapján az 1–5 csillagos minősítésre is fény derül. Az üdülési főszezon elején az arra érdemesült strandok a díjátadót követően már kitűzhetik bejáratukra a kék hullámos zászlót.

Az értékelés egy harminckét szempontot tartalmazó pontozólap alapján történik, melyen vizsgálják a parkolási lehetőségeket, a környezet állapotát, a családbarát szolgáltatásokat, az árnyékoltságot, az akadálymentesítést, de a strandbüfék kínálata, a vizes helyiségek állapota is befolyásolja a pontozást. 

2021-ben 43 strandfenntartó kérte fürdőinek minősítését. A Kék Hullám Zászló mellett 24 strand kapott öt, 16 négy és 3 három csillagot. A legtöbb pontot a korszerű és hangulatos árnyékolókkal ellátott csopaki strand érdemelte ki.

Tavaly a csopaki strand kapta a legmagasabb pontszámot A Kék Hullám Zászló zsűrijétől
Tavaly a csopaki strand kapta a legmagasabb pontszámot A Kék Hullám Zászló zsűrijétőlFacebook / Tibor Ambrus

 

Stabilan 5 csillagos balatoni strandok 2017 óta

  • Csopak Községi strand
  • Gyenesdiás Diási Játékstrand
  • Szigliget Községi strand
  • Balatonfüred Kisfaludy strand
  • Balatonfüred Esterházy strand
  • Vonyarcvashegy Lido strand
  • Keszthely Városi strand
  • Balatongyörök Községi strand

Ha pedig inkább a szabadstrandok érdekelnek, akkor három kivétellel az összeset a Balaton déli partján találod. Az északin csak Tihanyban és Örvényesen nem kell fizetni belépőt.

Akinek pedig kiemelten fontos a környezetvédelem,Balaton-felvidéki Nemzeti Park tavaly ajándékcsomaggal jutalmazta az élőhelyvédelmi és zöldfelületi szempontok alapján kiemelkedő strandokat. Különös tekintettel a vízparti területen az élővilág védelmére (nádasok, koros fák, denevérodú, rovarhotel), a gondosan választott, reprezentatív növényalkalmazásra (tájhonos cserje és fafajták, évelők). A díjazottak pedig: a Csopak Községi strand, Balatonfüred Kisfaludy strand, Balatonfüred Esterházy strand, Vonyarcvashegy Lido strand, Balatonfenyves Csalogány strand és a Zöld Hullám strand Balatonedericsen.

Egyébként elgondolkoztál valaha is azon, hogy vajon miért pont Balaton a neve a magyar tengernek?

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek