Drasztikusan megváltozhat az iskolai szünetek hossza – ez az oka

iskola-szunet-143560401
Olvasási idő kb. 3 perc

Pár éven belül szükségessé válhat az iskolai szünetek teljes rendszerének újragondolása a klímaváltozás miatt. Hosszabb átmenet válhat például szükségessé a vakáció és a tanulás megkezdése között.

A teljes közoktatás működésének klímaszempontú áttekintését tartja szükségesnek Setényi János, a Mathias Corvinus Collegium Tanuláskutató Intézetének igazgatója. Az oktatáskutató az InfoRádióban elmondta: 1-2 évig el lehet ezt még odázni, ám utána válaszokat kell adni a globális felmelegedés révén kialakuló problémákra. A kérdés roppant aktuális, hiszen a diákok két napja, szeptember 2-án sok iskolában szinte elviselhetetlenül magas hőmérsékletben kezdték meg a tanulást. Emiatt sok intézményben rövidített órákat, alsó tagozatban külső programokat tartanak. A szakember szerint azonban az átalakulás szükségességét nemcsak a kánikula indokolja.

Nem csak az iskolai szünetnek kell átalakulnia

A hosszú távú előrejelzések szerint a következő években sem várhatunk az ideinél hűvösebb tanévkezdést. Sőt, ha valamire érdemes számítani, az inkább a hőmérséklet további emelkedése. Setényi János szerint ezért az oktatási rendszernek át kell állnia például arra, hogy egész szeptemberben főként tantermen kívüli foglalkozásokat szervezzen. „Ne úgy induljon a tanév, ahogy kezdődött az elmúlt évtizedekben, hogy első nap mindenki elmeséli a nyári élményeit, még nincs tanulás, de a második napon kőkeményen elkezdődnek a 45 perces tanórák” – mondta a szakember, hozzátéve:

„valószínűleg lágyabb átmenet szükséges.”

Az iskolai szünetek hossza mellett például az épületek helyzetét és a pedagógusok munkarendjét is át kell gondolni
Az iskolai szünetek hossza mellett például az épületek helyzetét és a pedagógusok munkarendjét is át kell gondolniKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Az oktatáskutató szerint azonban nemcsak a hőség miatt elkerülhetetlen az átalakulás, hanem az évszakok megváltozása miatt is. Hiszen Magyarországon a klímaváltozás hatására egyre inkább eltűnik a tavasz és az ősz, és két részből áll az év: egy forró, száraz, nagyon hosszú nyárból, valamint egy nagyon hideg, nedves, esős télből.

„Nem erre van tervezve a rendszer, hanem a négy évszak váltakozására”

– mondta Setényi, aki szerint át kell emiatt gondolni az iskolaépületek helyzetét és milyenségét, a foglalkozások, rendezvények és táborok szervezését, a tanév hosszát, sőt, a pedagógusok munkarendjét is.

Az iskolai szünet hosszának változása nem olyan őrült ötlet, mint ahogy elsőre gondolhatnánk. Európa-szerte ugyanis egészen más hosszúságú vakációkat találunk. Jellemzően az északi országokban (Dánia, Németország, Hollandia, Anglia) rövidebb, a déliekben (Görögország, Olaszország, Portugália, Málta) pedig hosszabb. A szakember leszögezte: a szünet hossza és az oktatás minősége között nincsen közvetlen kapcsolat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek