Ilyen speciális babamentő inkubátorokban helyezik el a gyermekeket Amerikában

GettyImages-956873180
Olvasási idő kb. 3 perc

1198-ban III. Ince pápa elrendelte, hogy az elhagyásra szánt csecsemőket biztonságos környezetbe helyezzék a szülőanyák. A szomorú gyakorlat ugyanis azt mutatta, hogy a nem kívánt várandósságból származó csecsemőktől vagy a kilátástalannak tűnő anyagi helyzetbe érkező újszülöttektől a szülő nők elkeseredésükben "megszabadultak".

A mai bevásárlóközpontok bejáratának henger alakú forgóajtajához hasonlítható leginkább az a berendezés, mely végül pápai rendelkezésre lehetővé tette, hogy a kívülről bele helyezett csecsemőt a szülőanya úgy juttathassa többnyire egy templom biztonságot jelentő falain belülre, hogy közben senkivel ne kelljen találkoznia.

A gyakorlat régebbi, mint gondolnánk

A gyakorlat különböző formákban egészen a 19. századig tovább élt, majd egy időre megszűnt, de mind a mai napig messze nem minden ország adja meg a babamentő inkubátorok révén az anonim örökbeadás lehetőségét azoknak az anyáknak, akik valamilyen oknál fogva nem tudják vagy nem akarják felnevelni megszületett gyermeküket. A babamentőben mindenféle információ nélkül magára hagyott gyermekek módszerét ugyan sok kritika éri, s valóban fontos lenne sok szempontból a csecsemőről többet tudni, mint az ezzel a módszerrel lehetséges (a szülés körülményei, egészségi állapot, pontos születési dátum, felmenők kórelőzménye, és még sorolhatnánk).

ám az így magára hagyott újszülött anyja nem követ el bűncselekményt,

míg ha más egyéb helyen vagy körülmények között hagyja sorsára utódját, a rendőrség nyomozást indít a biológiai anya ellen, s felelősségre vonja.

A mienkhez hasonló, legalább a baba biztonságát azonnal szolgáló szisztéma működik jelenleg Németországban, Csehországban, Lengyelországban, Pakisztánban és az Amerikai Egyesült Államokban is.

Magyarországon a csecsemő bébimentő inkubátorban való elhelyezésétől számított 6 héten belül a biológiai anya még meggondolhatja magát, és kifejezheti szülői felügyeleti jogára tartott igényét, de ha ezzel nem él 6 héten belül, az illetékes gyámhatóság örökbefogadhatóvá nyilvánítja az újszülöttet.

Ha kíváncsi vagy konkrét hazai esetekre és olyan gyermekek sorsaira, akik így kerültek új szüleikhez, olvasd el ezt a cikkünket is.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek