Kipróbáltuk: ebből a kellemetlen gyomnövényből finom, egészséges főzelék készíthető

GettyImages-1292073559

A csalán ismert gyógynövény. Sokszor találkozhatunk vele akár a kertben is, de inkább gyomként tekintünk rá, nem mint lehetséges ételalapanyagra. Pedig változatosan felhasználható a konyhában is, így ha legközelebb irtani kell, inkább oda vidd, mint a komposztra.

Amikor sétálni megyünk a természetbe, az egyik növény, amit szinte biztosan mindenki felismer, a csalán. Még gyerekkorunkban, az első néhány csípés után jól megjegyezzük, hogyan is néz ki, nehogy ismét belesétáljunk egy csalánliget közepébe.

Nem mindegy, hol szedjük

Ha attól az apróságtól eltekintünk, hogy hozzánk érve égető nyomokat hagy maga után, a csalán igazán jó barátunk lehet. Hasznos kis növény, amit viszonylag egyszerűen begyűjthetünk magunk is. Nehézséget nem a megtalálása és a felismerése okozhat, hanem az, hogy olyan helyen találjunk rá, ami lehetőleg jó messze esik az autóforgalomtól. A növények megkötik a levegőből a szennyező anyagokat, így ha nem szeretnénk mi is elfogyasztani ezeket, fontos, hogy jó helyen szedjük a leveleket. Egy kesztyűvel meg is oldhatjuk a csípésproblémát, így nem lesz előttünk akadály.

A friss csalán változatosan felhasználható
A friss csalán változatosan felhasználhatóalicjane / Getty Images Hungary

A csalán mint gyógynövény

A-, C-, K- és B-vitamin-tartalma mellett olyan ásványi anyagokat tartalmaz, mint a vas, kalcium, magnézium, foszfor, kálium és nátrium, valamint egészséges zsírokat, aminosavakat. A benne található antioxidánsok segítenek megvédeni szervezetünket, és polifenoljainak immunerősítő hatása van. Leginkább vizelethajtó, vértisztító, méregtelenítő, salaktalanító hatásáról ismert. Mivel fokozott vizeletkiválasztásra serkenti a vesét, időnként beiktatva egy-egy kúrát, megelőzhető a vese- vagy hólyagkőképződés, mert még idejében kiürül a homok.

Egy kúra 6 hétnél ne legyen hosszabb, és utána iktassunk be legalább 6 hét szünetet, mert a benne található kovasav lerakódik a vesében, és így épp ellenkező hatást fejthet ki, homokot, követ okozhat.

Hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, illetve mindenféle reumatikus megbetegedés kezelésére. Egyrészt, mivel serkenti az anyagcserét, és ezzel csökkenti a vér húgysavszintjét, másrészt bizonyított gyulladáscsökkentő hatása miatt is. Használják húgyúti fertőzések ellen, prosztatamegnagyobbodás megelőzésére, és tavaszi tisztító kúrákhoz, a szervezet felfrissítésére. 

Sokféle étel készülhet belőle

Jellemzően teáját fogyasztjuk, amit friss és szárított növényi részekből is készíthetünk, de a bátrabbak főzhetnek is vele. A receptoldalakon számtalan lehetőséget találunk, a csalánlekvártól a palacsintán át a csalánfőzelékig.

A friss csalán még csíp, ezért óvatosan bánjunk vele
A friss csalán még csíp, ezért óvatosan bánjunk veleJakab Viktória

Így készül a csalánfőzelék

Mivel a kíváncsiságom nem hagyott nyugodni, és épp találtam megfelelő lelőhelyet, gondoltam, kísérletezem egyet. A lekvárhoz még nem gyűjtöttem elég bátorságot, de egy főzelékkel megpróbálkoztam. Igaz, a legtöbb helyen azt írják, tavaszi zsenge levelekből készül, de kinek van kedve várni tavaszig? Ha nem ehető, legalább azt is tudni fogom. Kesztyűvel és kosárkával felszerelkezve elindultam hát, és negyedóra alatt leszedtem egy kisebb kupacnyi hajtásvéget. Hazaérve alapos mosás következett, természetesen még mindig kesztyűben.

A megmosott csalánt kis időre forró vízbe tettem, majd összeaprítottam. Forrázás után már egyáltalán nem csípett. Számítottam rá, hogy össze fog esni, hisz levélzöldségeknél ez megszokott, de több maradt belőle, mint gondoltam.

Csupán ennyi kell a csalánfőzelékhez
Csupán ennyi kell a csalánfőzelékhezJakab Viktória

Egy lábasba olajat és lisztet kevertem el, ebbe jött a felaprított csalán, és öntöttem rá abból a vízből egy keveset, amivel forráztam. Tettem hozzá sót, fokhagymát, és hagytam főni 10 percig. Kis tejjel még átforraltam, és el is készült. Kóstoló után úgy döntöttem, nem árt, ha kicsit krémesítem botmixerrel, de ez már csak ízlés dolga, mint az is, hogy milyen sűrű, vagy mennyire fűszeres legyen. 

Ez az étel akár spenót is lehetne
Ez az étel akár spenót is lehetneJakab Viktória

Kicsit szkeptikusan álltam hozzá, így óvatosan kóstoltam, de az első kanál után meg kellett állapítanom, hogy az íze épp annyira hasonlít a spenóthoz, mint a külleme. Annak ellenére, hogy így ősz végén gyűjtöttem, nem volt se keserű, se savanyú, de még a szárrészek sem voltak túl erősek, és szépen megfőtt mind.

A legdrágább hozzávaló talán a fokhagyma volt, de összességében igen költséghatékony és egész finom ebéd lett belőle, arról nem is beszélve, hogy milyen egészséges, így valószínűleg máskor is kerül majd csalán az asztalra. Ha a spenótot szívesen fogyasztod, bátran kipróbálhatod, csak ajánlani tudom!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek