Tavaly összesen 288 természetes fürdővizet tartottak nyilván Magyarországon. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) ezeket vizsgálta: az eredmények alapján 193 kiváló, 58 jó és 4 tűrhető minősítést kapott. Jó hír, hogy az idegenforgalmi szempontból is kiemelt jelentőségű tavaink ‒ a Balaton, a Tisza-tó és a Velencei-tó ‒ mellett található természetes fürdőhelyek többsége továbbra is kiváló besorolású. Öt strand azonban a kifogásolható kategóriába került.
A következő öt strand éves minősítése lett kifogásolt:
- Mosonmagyaróvár, Báger-tó Szabadstrand
- Vadna-Park Üdülőközpont 1. strand
- Vadna-Park Üdülőközpont 2. strand
- Sándorfalva, Nádastó Szabadidőpark
- Makó, Maros Kalandpart

Így vizsgálják a strandok vízminőségét
A kijelölt természetes fürdőhelyeken egy évben legalább négyszer vesznek mintát: egyszer a fürdési idény előtt, majd a szezon során havonta legalább egyszer. Az ellenőrzések során azt is vizsgálják, hogy van-e látható szennyeződés, például kátránymaradék, üveg, műanyag, gumi vagy egyéb hulladék a vízben. Fontos szempont a hínárosodás mértéke, valamint az algavirágzás jelei is.
A természetes fürdővizek minősítése elsősorban a szennyvíz eredetű baktériumok száma alapján történik.
Az egyes kategóriák tulajdonképpen a szennyezés kockázatát adják meg: a kiváló vagy jó minőségű fürdővizekben nagyon alacsony, a kifogásoltakban viszont túlságosan gyakori a vízminőség ingadozása a biztonságos fürdőzéshez, bár ott sem folyamatosan rossz a víz minősége. Ezeken a strandokon a fürdőzők elsősorban hányással, hasmenéssel járó megbetegedésnek, szem- vagy fülgyulladás kockázatának vannak kitéve.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés