Noha már a 2010-es évek derekán is rendeztünk belőle hazai bajnokságot, még mindig sokak számára idegen a már Magyarországon is tíz pályán játszható footgolf élménye.
Mi is az a footgolf és mi kell hozzá?
Ma már tizenötnél is több egyesület közül választhatnak a hazai footgolf játékosok, akik közül a bejegyzettek több mint 200-an vannak, és az általuk Magyarországon igénybe vehető pályák száma is egyre növekszik.
Ahogyan azt a sportág neve is érzékletesen sugallja,
a footgolf sajátos módon ötvözi a futball és a golf jellegzetességeit.
Végy egy 5-ös méretű focilabdát, maximum három ellenfelet és egy tökéletesen karbantartott, szemet is gyönyörködtető (foot)golfpályát. Innentől kezdve az élvezetes játék célja egy 53,5 centiméter átmérőjű és 40 centiméter mély lyukba "elrugdosni" a focilabdát. De nem akárhogy: a kezdőrúgás elvégzése után minél kevesebb érintéssel kell a labdát a célba juttatni. Minél kevesebb a rúgás, annál kevesebb a pont, és annál előkelőbb a helyezés.
A sportág története erősen kötődik Magyarországhoz. A nemzetközi footgolfszövetség 2012-es megalakulásának évében az első világbajnokságot nálunk rendezték, és magyar győztest avattak Lengyel Béla személyében, míg a 2023-as orlandói vb-n Bacskai Bence ismételte meg honfitársa sikerét. El is neveztek tiszteletükre egy-egy pályát.
A 9 vagy 18 szakaszból álló pályákon rendezett bajnokságokon a két játékforma közül az úgynevezett stroke play-t játsszák a versenyzők. Ennek során konkrét ellenfél nélkül, egyedül teljesítik a pályát a lehető legkevesebb rúgással. Ha az összes versenyző végigjátszotta a pályarendszert, az összesítésből kiderül, ki nyerte a bajnokságot, vagyis kinek sikerült a legkevesebb rúgásból, azaz legkevesebb pontszámmal és minimális büntetőpont gyűjtése mellett eljuttatnia a labdát a lyukba.
A másik alapvető játékforma a match play. Ilyenkor a pályán lévő ellenfelek legyőzése a cél, minél több lyuk megnyerésével, ugyancsak minél kevesebb rúgásszámból.
A footgolf amellett, hogy csodálatos környezetet igényel, a játékosoktól jó gömbérzéket, türelmet és ügyességet is. Sok mindent tanít is, hiszen önszabályozó sport, vagyis bíró nélkül, saját maguk jegyzik önmaguk és játékostársuk eredményeit a versenyzők, ami a szabályok pontos ismeretét és betartását, korrektséget és nagy odafigyelést vár el a tagoktól, ezek pedig az élet minden területén hasznos készségek.
Ha a különleges mozgásformák vonzanak, érdemes megnézned ezeket a ritkán látható képsorokat is egy másik különleges sportágról és jeles képviselőiről.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés