2025. május 17. napja a magyar hadtörténelem iránt érdeklődők számára fontos időpont lehet a jövőben. Hosszas előkészítés, élőszavas elbeszélések és visszaemlékezések nyomán ugyanis a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület tagjai egy 80 éve elásott, mintegy 20 kilónyi dokumentumot tartalmazó ládát emeltek ki az ausztriai Enns Salaberg kastélyának parkjában.
A kutatást vezető Szebenyi István hadisír- és hadszíntérkutató, az egyesület elnöke számos, a témával kapcsolatos könyv szerzője, a Vértesben rejlő sírok és a magyar huszárok kutatója. Ennek ellenére még aznap sem volt abban biztos, hogy megtalálják, amit keresnek, amikor elkezdtek ásni. Céljuk, hogy az 1. huszárhadosztály elrejtett dokumentációját megtalálják, kétesélyes volt az utolsó pillanatig, hiszen hatalmas területet kellett átvizsgálniuk. A kincsre végül meglepően gyorsan ráleltek az osztrák kastély kertjében.
Felbecsülhetetlen értékű kincs a hadtörténelem számára
Sokan csak legendának hitték a szájról szájra terjedő hírt, miszerint az ennsi kastély kertjében 80 évvel ezelőtt Bánó-Kacskovics Zoltán, az 1. magyar huszárhadosztály írnoka elásott egy ládát. Azzal, hogy megtalálták, a magyar hadtörténelem számára értékes iratok kerülhetnek hamarosan nyilvánosságra.
.„Mi hittünk valamiben, amiben nagyon sokan nem hittek. Utánajöttünk Ausztriába egy legendának, amiben, megmondom őszintén, tegnap éjjel már majdnem én sem hittem. A lényeg, hogy egy 40 hektáros kastélyparkban nagyjából fél óra alatt megtaláltuk a ládát
- mondta a kutatás végén Szebenyi István.
Az iratanyag 80 évet vészelt át átkötözve, egy fa ládába rejtve. Megtalálói azonnal légmentesen lezárták két, erre alkalmas dobozba téve, hogy az állagromlást a földből kiemelve, levegővel érintkezve megakadályozzák. Mivel nem bolygatták meg a kiemeléskor, így azt sem tudják még, pontosan milyen papírok, okiratok rejtőzhettek a ládában. A leletet az osztrák település polgármesterének adták át megőrzésre írásos ellenjegyzésért cserébe, ígéretet téve, hogy ők sem nyitják fel a dobozokat. Egy száraz, a település saját dokumentációját is őrző szobában várja majd további sorsát. Megtalálói célja, hogy a magyar Hadtörténeti Intézet és Múzeumhoz kerülhessen. Szebenyi István azt is elmondta, hogy örülne, ha az elsők között jelen lehetne akkor, amikor kiderül, pontosan mit is tartalmaz.
A második világháborús dokumentumok várhatósan diplomáciai tárgyalásokat követően kerülhetnek haza.
A második világháború során a Dunántúl területén harcoló 1. huszárhadosztályról nagyon kevés feljegyzés maradt az utókorra. A Vértest védő huszárok a kor lovas katonai kudarcaiból tanulva fejlesztették ki a páncélosok ellen is hatékony, saját harcmodorukat. A hadosztály a Konrád-hadművelet során Várgesztes és Körtvélyespuszta térségében sikeresen védte állásait, sőt, képes volt területeket is visszafoglalni a szovjetektől a környéken, ám bekerítették őket. 1945. január utolsó napjaiban. Január 30-án kitörtek, és áttörték a szovjet védőgyűrűt is, 70-en maradtak csak életben.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés