A nyugdíj összege alapvetően a szolgálati időtől és a havi nettó életpálya átlagkeresettől függ. Ebből következik, hogy az átlagos keresettől alacsonyabb jövedelem lehúzhatja a nyugdíj összegét, ezért a hatályos szabályozás szerint egy sor olyan bevételt, amely nyugdíjjárulék alapját képezi, csak akkor kell figyelembe venni az életpálya-átlagkereset számításánál, ha kedvezően hat a nyugdíj összegére – hívja föl a figyelmet legújabb hírlevelében dr. Farkas András nyugdíjszakértő.
Csak akkor számítanak ezek a jövedelmek, ha előnyös
Ilyenek például az álláskeresési támogatások, vagyis az álláskeresési járadék, a munkanélküli-járadék, a vállalkozói járadék, a nyugdíj előtti munkanélküli-segély, az álláskeresést ösztönző juttatás és a keresetpótló juttatás. Mivel ezek összege alapvetően alacsony, ráadásul csak ideiglenesen járnak, logikus, hogy ne csökkenthessék az életpálya átlagkeresetet.

Hasonló elbíráslás alá esnek bizonyos gyermeknevelési ellátások. Ide tartozik a gyermekgondozási segély (gyes), a gyermeknevelési támogatás (gyet) és a gyermekgondozási díj (gyed). Főként a nők nyugdíjhelyzete javul annak következtében, hogy ezekre az ellátásokra is vonatkozik a szabály, hiszen
a gyes vagy a gyet gyermekenként járó bruttó összege csak 28 500 forint, ami rendkívül kedvezőtlen hatással volna a nyugdíjra.
Kétszer számolnak nyugdíjat
A fentiekhez hasonlóan csak kedvező esetben számítják bele a nyugdíjba a következő jövedelmeket:
- nyugdíjjárulék-köteles szociális és gyermekvédelmi ellátások: a gyermekek otthongondozási díja (gyod) és az ápolási díj
- a prémiumévek programban résztvevők juttatásai
- a rendvédelmi és a honvédelmi dolgozók, valamint a NAV állományának egészségkárosodási keresetkiegészítése és egészségkárosodási járadéka
- rehabilitációs ellátás
A fenti szabály érvényes az eddig felsorolt ellátások mellett végzett munkával szerzett keresetre is. Igénylésnél a nyugdíjmegállapító hatóság, amennyiben az igénylő részesült ezen ellátások, támogatások, díjak, segélyek vagy juttatások valamelyikéből, kettős számítást végez. Vagyis kiszámítja a nyugdíj összegét ezen ellátások és a mellettük végzett munkával szerzett keresetek figyelembevételével, majd kiszámítja ezek beszámítása nélkül is. A kettő közül a magasabb összegűt állapítja meg nyugdíjként.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés