A friss levegő, a föld illata és a saját kezűleg végzett munka nemcsak megnyugtató, de egyre inkább gyógyító is. Új kutatások szerint a kertészkedés különösen hatékonyan óvja meg az idősebb felnőttek kognitív képességeit és ezzel együtt életminőségüket is.
Felfrissít és kreatívvá tesz
A University of Edinburgh egyik kutatása kimutatta: azok, akik rendszeresen kertészkedtek, életük során jobban megőrizték kognitív képességeik épségét. A növénygondozás, talajművelés és állatgondozás mind olyan komplex feladatok, amelyek memóriát, figyelmet és kreativitást igényelnek. Ez a „használd vagy elveszíted” elv alapján segít megelőzni a kognitív hanyatlást.

A kertészkedés nemcsak az agyat, hanem a testet is karban tartja: csökkenti a vérnyomást, javítja a vércukorszintet, és elősegíti a mozgékonyságot. Emellett stresszcsökkentő hatása is jól dokumentált, pusztán a természet közelsége is javítja a közérzetet.
Egyes orvosok már „zöld receptként” írják fel a természetben végzett tevékenységeket, és ezek eredményessége egyre több tanulmányban visszaköszön. Bár egyetemes megoldás nem létezik az öregedés megállítására, a kertészkedés úgy tűnik, több szinten is képes lassítani a folyamatot, és közben örömöt is ad. Marianne Rogstad, egy demenciában szenvedő, gondozófarmon tevékenykedő norvég nagymama így fogalmazta meg a nagyon egyszerű képletet:
Sokkal jobb itt kint lenni a természetben, mint otthon ülni.
Ha kíváncsi vagy az olcsó trükkre, amivel sokáig szép lesz a kerted, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés