Az elátkozott festmény három emberrel is végzett: kritikus, galériás és vásárló is meghalt miatta

GettyImages-1265235302
Olvasási idő kb. 7 perc

A művészet inspirál és lenyűgöz bennünket, de vajon gyilkolhat is? Néhány elátkozott festmény körül olyan legendák keringenek, amelyek nem az alkotás esztétikai értékét emelik ki, hanem valami egészen sötét dolgot.

Bill Stoneham 1972-es alkotása, a The Hands Resist Him (magyarul: A kezek ellenállnak neki) a horrorrajongók körében igazi hírnévre tett szert, ám nem esztétikuma miatt. A legenda szerint több ember halálát okozta: egy híres műkritikusét, egy galériatulajdonosét, valamint a festmény első vásárlójáét. Mi történhetett velük?

Az elátkozott festmény születése

Bill Stoneham egy fotó alapján festette meg a The Hands Resist Him című képet 1972-ben: a festmény egy kisfiút ábrázol, aki egy üvegajtó előtt áll, mellette egy kísérteties babával.

A kép furcsasága abban rejlik, hogy az ajtó mögött számtalan, emberinek tűnő kéz próbál áttörni az üvegen, mintha szabadulni akarnának — vagy éppen el akarnának érni valamit?

Stoneham szerint a kép az elveszett gyermekkor és az álomvilág kapujának metaforája volt. Az ajtó  elválasztja a valóságot az álmoktól, a gyermek és a baba pedig két különböző világot képvisel.

A festmény azonban baljós hatást gyakorolt azokra az emberekre, akik először pillantották meg. Megmagyarázhatatlan nyugtalanságot ébresztett mindenkiben az üres tekintetű baba, a gyermek fagyos arca és a kéztenger az üveg mögött. A kép olyan, mintha sötét titkot rejtegetne, amelyet inkább jobb lenne elfelejteni.

A festmény első áldozata: Henry Seldis, a kritikus

Henry Seldis, egy elismert műkritikus nyitotta meg a festményhez kapcsolódó halálesetek sorát: ő volt az, aki elsőként felfigyelt Stoneham tehetségére, és méltán hirdette a The Hands Resist Him különös hangulatát. Seldis azonban váratlanul meghalt, és bár halála nem volt összefüggésben a festménnyel, a rejtélyes körülmények miatt sokan úgy vélik, hogy a képhez kötődött.

Seldis halála még nem keltett nagy feltűnést, de megalapozta a festmény sötét hírnevét. Mintha a kép valamilyen misztikus, baljós erővel rendelkezett volna, amely képes volt megérinteni az emberek lelkét.

A festmény második áldozata: a galériatulajdonos 

Stoneham festményének következő áldozata maga a festményt kiállító galéria vezetője volt. Ő röviddel azután halt meg, hogy kapcsolatba került a képpel. Ez az esemény sokakban felvetette a kérdést: lehetséges, hogy a festmény elátkozott? Bár semmi természetfelettire utaló jel nem volt, a halálesetek egymásutánisága egyre többeket gondolkodtatott el.

A galériatulajdonos halála után sokan úgy vélték, hogy a The Hands Resist Him című festmény veszélyes tárggyá vált, amelytől jobb, ha mindenki távol tartja magát.

Több emberhez is eljutott az átokról szóló mendemonda, ezáltal pedig elkezdett befolyásolni többeket, hogy vajon megéri-e kiállítani vagy akár csak megvásárolni a festményt.

A festmény harmadik áldozata: az első vásárló

Nem sokkal azután, hogy végül Stoneham festményét megvásárolták, a tulajdonos is rejtélyes körülmények között halt meg. Ez a harmadik eset azonban végleg az „elátkozott” festmény címkéjét rögzítette a műhöz. Sokan úgy vélik, hogy a festmény valamilyen baljós energiát hordoz, amely halállal sújt le azokra, akik hosszabb ideig birtokolják. Az emberek azonnal misztikus jelentőséget tulajdonítottak a festménynek, és az elátkozott tárgyak rajongói különös tisztelettel kezdték emlegetni.

A festményre ráragadt az elátkozott jelző
A festményre ráragadt az elátkozott jelzőeyenigelen / Getty Images Hungary

Bár valójában mindhárom esetben megvolt a halál oka, az időzítés miatt az emberek nem nyugodtak meg ettől sem, és futótűzként terjedt a hír: Stoneham festménye a gyermekkel és a rideg babával valóban átkot hordoz.

A festmény legendája napjainkban

Ahogy elterjedt az internet használata, úgy szerzett újabb hírnevet a The Hands Resist Him : 2000-ben valaki úgy döntött, hogy az eBay-en elátkozottként megnevezve adja el a festményt . Az eladó részletesen leírta, hogy a kép amellett, hogy baljóslatú legendákat hordoz, olyan, mintha „életre kelne” éjszakánként. A leírás szerint a fiú és a baba kimozdulnak a helyükről, és néha úgy tűnik, mintha a festmény figyelne.

Az internet népét hihetetlen sebességgel őrjítette meg a sztori. Azok, akik megnézték a festmény képét az interneten, többen is arról számoltak be, hogy furcsa, hátborzongató érzés fogta el őket. Sokan elmondták, hogy álmatlanságot,vagy éppen nyugtalanító álmokat, megmagyarázhatatlan szorongást tapasztaltak a kép megtekintése után.

Óriási népszerűséget szerzett az eBay-hirdetés, a festmény szinte legendává vált. Az eladó végül jelentős összegért tudta értékesíteni a képet, annak rejtélyes, misztikus hírneve tovább nőtt.

Az internet kultúrájának egyik legismertebb elátkozott festménye” lett, amelyet rengeteg paranormális jelenséggel foglalkozó oldal és fórum vett górcső alá.

A Sikoly című festménysokak szerint baljós energiát sugároz
A Sikoly című festménysokak szerint baljós energiát sugározWikimedia Commons

De vajon mi állhat az átok mögött?

Természetesen sokan megpróbálták racionálisan megmagyarázni, hogy miért történhettek ezek a furcsa halálesetek. A pszichológusok szerint az emberi elme hajlamos arra, hogy hiperérzékennyé váljon, amikor megmagyarázhatatlan dolgokkal találkozik: ezt nevezik hiperéberségi effektusnak. Ebben az állapotban az emberek hajlamosak összekötni a véletleneket, és jelentést tulajdonítani olyan eseményeknek, amelyek egyébként teljesen természetesek.

Mások viszont azt állítják, hogy a kép valóban hordoz valamilyen sötét, misztikus energiát. Stoneham maga is elismerte, hogy megdöbbentette a festmény körüli felhajtás, és nem értette, hogy miért lett ilyen baljós a hírneve.

Érdekes módon nem ez az egyetlen festmény, amelyről úgy tartják, hogy elátkozott:

elég csak Edvard Munch híres festményére, a Sikolyra gondolnunk, amely szintén sötét legendákhoz köthető, sokan vélik azt, hogy a kép baljós energiát sugároz.

Zdzisław Beksiński lengyel festő hátborzongató alkotásai pedig saját, tragikus életútjához nyújtanak előképet – a művésszel tizenhét késszúrás végzett. Valószínűleg ezek a történetek sosem fognak teljesen eltűnni a köztudatból, hiszen az emberek ösztönösen vonzódnak a misztikus, megmagyarázhatatlan dolgokhoz.

Sógornője nélkül ma senki sem ismerné a híres festőt. Cikkünkből kiderül, kiért tett ilyen sokat nőrokona. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek